rwec®'^' 'TiSdperk er van in Nieuw-Namen Robbert Jan Swiers De Mees® 'Tijdperken der voorweereld' Over de Meester Van der Heijden groeve i boekje verschenen. Het vertelt over de geschiedenis van streek en dorp, de ontde king van de groeve, de natuur in en rond groeve en het werk van Richard Bleijenbe de rol van Staatsbosbeheer. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie/Staatsbosbeheer. Tijdperk der voorweereld. De Meester Vani Heijdengroeve in Nieuw-Namen. Robbert-J; Swiers. ISBN 90-72146-38-7. Verkrijgbaar bij Staatsbosbeheer: tel. 0117-306068. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Strand Richard ontgrendelt het hek dat toegang biedt tot een smal bospad dat naar de groeve leidt. Als we het reservaat betre den, knispert de grond onder onze voeten alsof we aan een schelpenbank op het strand lopen. Dat klopt ook, maar dan op een 2,5 miljoen jaar oud strand: de over gang tussen Plioceen en Pleistoceen, ner gens anders in Europa zichtbaar ontslo ten. Hier lag vroeger een wadvlakte die onderhevig was aan eb en vloed. Zandlaag na zandlaag werd afgezet en bedekte schelpen en zee-egels onder een dikke laag. Ze zijn nu ais fossiel terug te vinden. Het fascinerende is dat even ver derop, in het Verdronken Land van Saeftinghe, dit proces in de tegenwoordi ge tijd plaatsvindt. Daar worden nu kust- Stenen Tijdperk Bleijenberg is autodidact: alle kennis over de groeve heeft hij zelf vergaard. Regelmatig is hij gastheer voor profes soren uit Amsterdam, Gent of Luik, voor studieclubs van bijvoorbeeld Shell en voor geologische verenigingen. Van ieder bezoek leert hij wat bij. "Hoewel de geleerden elkaar soms ook lelijk tegen spreken." Van zijn kleine verdienste als gids voor Staatsbosbeheer koopt hij boe ken die hem nog wijzer maken. De aard lagen in de groeve vertellen de geschiede nis van de laatste drie miljoen jaar: ijstij den en warme periodes wisselen elkaar af en laten elk hun sporen en fossielen na. Omdat de lagen beetje bij beetje afkalven, komen vondsten aan het licht. De mens heeft de heuvel veelvuldig bezocht of bewoond in het Stenen Tijdperk, getuige zijn vondsten van vuurstenen voorwerpen 6 WANTIJ Juli '09 Richard is dagelijks in de groeve in de weer. Hij borstelt met Pasen de lagen af, bedekt ze in de win ter met zeil en ziet er op toe dat er geen vernielingen plaatsvin den. Jaarlijks bezoeken ongeveer 1.500 belangstellenden de groeve en dat aantal stijgt. Maar de gids raakt op leeftijd. "Wie gaat mij opvolgen? Daar kan ik me echt zorgen over maken" Bezoek Meester Van der Heijden groeve Nieuw Namen: op afspraak met R. Bleijenberg, Kerkpad 15, Nieuw-Namen, tel. 0114 - 345384 Entree: 2. 1983 het begin werd van het geologisch reservaat. Binnenkort staat de totale sanering op het programma. Richard hoopt zijn leven te eindigen zoals het begon: turend naar de schrijvertjes op de plas die na de sanering terug zal keren. afzettingen weggelegd, wat hier miljoe nen jaren geleden gebeurde. Zo liggen het jongste stukje Zeeland en het oudste op maar enkele kilometers van elkaar. als pijlpunten en aardewerkresten. "Ze wilden me eerst niet geloven, zegt Bleijenberg. Hij voelt zich in dat opzicht verwant aan Tjerk Vermaning, de omstre den amateur-archeoloog uit Drente.

Wantij | 2009 | | pagina 6