november ergens in een weiland langs een trekroute opgesteld en begin februari weer afgebroken. Op het moment dat er wilde ganzen tijdens de trek de schuilhut passeren, wordt een aantal vrouwtjes met jongen bij de schuilhut losgelaten. De los gelaten ganzen vliegen met veel kabaal enkele honderden meters verderop naar de slagnetten en strijken neer bij familie leden waar ook het uitgestrooide voer ligt. Dit schouwspel moet de wilde gan zen uitnodigen om daar ook neer te strij ken. Dit gebeurt lang niet in alle gevallen. De wilde ganzen strijken vaak enkele tientallen meters bij de lokganzen van daan neer. Na een tijdje worden de wilde ganzen nieuwsgierig en lopen in de rich ting van de lokganzen (dit kan soms uren duren). Zij moeten daarvoor echter eerst het zorgvuldig ingegraven en met gras gecamoufleerde slagnet passeren. Het bereik van het slagnet is gemarkeerd met vier 'molshopen', zodat de ganzenvanger precies het moment van de vangst vanuit de schuilhut kan bepalen. Met een lange treklijn kan hij het slagnet vanuit de schuilhut overhalen welke een oppervlak te van 10 bij 20 meter bestrijkt. Buitenland Buiten het vangseizoen lopen en broeden de lokganzen bij mij thuis op de boerde rij. De verzorging en het dagelijkse con tact met de lokganzen, speciaal de pasge boren ganzen is erg belangrijk. Daar steek ik enorm veel tijd in. Ik ben ook lid van de Goose Specialist Group. Jaarlijks komen ganzenwetenschappers uit alle landen van de wereld bij elkaar om ken nis uit te wisselen. Ik heb daardoor veel contacten gelegd en word ik ook gevraagd om in het buitenland te komen vangen. Het vangen van vooral kol- en rietganzen blijkt door hun uitermate schuwheid haast onmogelijk te zijn zonder de tech niek van de ganzenflappers. Ik ben nu drie winterseizoenen actief geweest in Duitsland en recentelijk in Zweden. Taigarietganzen Je wilt niet weten wat daarbij komt kij ken aan vergunningen, toestemmingen en organisatie om dat mogelijk te maken. Langs de Oder, het grensgebied van Polen en Duitsland, zijn we enkele jaren gele den een onderzoek gestart naar taigariet ganzen, een soort waar het slecht mee gaat. Onderzoek is nodig om oorzaken aan te kunnen tonen. Dit voorjaar ben ik actief geweest langs de oostkust van Zweden tijdens de voorjaarstrek van tai garietganzen. Voor het komende winter seizoen staat Hongarije op de nominatie. Omdat het voor mij een hobby betreft, moet ik voor de ganzenprojecten vrije dagen opnemen. Het is dan ook mooi dat mijn werkgever mij de mogelijkheid biedt om extra vrije dagen te kopen. Het net klapt dicht. Gevangen ganzen worden uit net gehaald (op de achtergrond de lokganzen). Foto: Norbert Kentner Naast merktekens zijn er ook ganzen uit gerust met een satellietzender. Hierdoor kan de volledige trekroute van een gans naar de broed- en overwinteringgebieden gevolgd worden. Eén van deze ganzen heeft mijn naam gekregen. Kolgans 'Kees' werd in januari 2007 door mij gevangen in een weidegebied nabij Zanddijk (Veere) en kreeg een satellietzen der mee. Kees vloog met zijn vrouwtje naar één van de broed gebieden in de Barentzzee, naar het eiland Kolguev. Daarna kwam hij met zijn vrouwtje en een jong terug naar Zeeland om hier te overwinteren Voor meer informatie: Op de website www.blessgans.de kunnen ganzen met een zender actueel gevolgd worden. Kees Polderdijk is inspecteur handhaving groene wet geving bij de provincie Zeeland. 8 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 8