in Zeeland is hot Rubriek waarin Peter Maas op stap gaat en u uitnodigt in zijn voetsporen te treden. Peter Maas Vogels spotten in Zeeland wordt al lang niet meer alleen door de Zeeuwen gedaan. Vanuit heel het land komen vogelaars kijken omdat ze al die verhalen op internet mis- De vogeltelpost bij Breskens. Foto: Peter Maas. schien niet kunnen geloven. Zoveel verschillende soorten! Zulke grote aantallen! Zeeland ontwikkelt zich als een J echte 'vogelspot-provincie'. De jfl voortvarende aanpak van het Bituurbeleidsplan heeft een groot aantal fleuwe natuurgebieden opgeleverd met Bpisch Zeeuwse natuur: open, moeras, |ater en zilte natuur. Opvallend is dat oral grote aantallen vogels daarvan pro- Hteren. Eenden, ganzen, zwanen (met In oude term ook wel waterwild genoemd), maar ook steltlopers van aller- lai pluimage. De aanleg van deze nieuwe tuur is dus een groot succes. Maar er is n dilemma: dergelijke open gebieden Ijn gevoelig voor verstoring. En dus drei gen er opnieuw bordjes te verschijnen aan de ingang: "kwetsbare natuur - geen Begang". IVIuren, hutten en schermen ■)ch wil iedereen graag kunnen genieten fan al dat moois en dus werden er gluur- fturen bedacht, vogelkijkschermen of observatiehutten. Waar het maar enigs zins kan, leiden knuppelpaden tot diep in het gebied. Als je het een beetje slim aan legt, dan hoeft de natuur daar niet al te veel last van te hebben. Op sommige plekken heb je echte struinnatuur: geen paden, maar wel toegankelijk. Zoek zelf maar uit waar je heen wilt en volg je (speur)neus. Hotspots Ook van over de grens weten ze inmid dels de hotspots te vinden: de Zuidkust van Schouwen met de inlagen en de Prunje, de Scherpenissepolder op Tholen, de Kapelse en Yerseke Moer in Zuid- Beveland, de vogeltelposten in Westkapelle of Breskens, de Blikken bij Oostburg, de Braakman en natuurlijk het Verdronken Land van Saeftinghe. Dit zijn maar een paar voorbeelden uit een heel lange lijst. Bijna overal kom je de voge laars met verrekijker, telescoop en in de tas één of meerdere vogelgidsen, tegen. Voor ieder is er wat wils. In je eentje rondstruinen in de hoop op een onver wachtse ontmoeting met misschien wel een roerdomp. Of je aansluiten bij de ervaren tellers die bijna dagelijks voor dag en dauw op de bekende plekken te vinden zijn. Met name de posten waar de zogenaamde gestuwde vogeltrek wordt gevolgd, kunnen op goede dagen bijzon der spectaculair zijn Voor meer informatie: www.voaelkiikhut.nl www.deltabirdina.nl www.people.zeelandnet.nl/bkorteknie/ voaelkiikhutten.htm www.trektellen.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 17 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 17