1 J J D voor Energie- Q Kerncentrales zijn nodig om de energievoorziening in de toekomst veilig te stellen O Bij de huidige techniek leveren fossiele brandstoffen en duurzame bronnen op termijn onvoldoende energie, O De brandstof voor kerncentrales (uranium) is de komende decennia nog voldoende aanwezig. Kernenergie is geen praktische oplossing O Nederland heeft dankzij het groeiende Europese energienetwerk genoeg aan de (over)capaciteit van andere landen. O Kernenergie is weinig flexibel en vergroot niet de stabiliteit van de Nederlandse energievoorziening. O De brandstof voor kerncentrales (uranium) is niet hernieuwbaar en op termijn niet duurzaam. Nieuwe kerncentrales zijn relatief veilig Kerncentrales veroorzaken het minste aantal slachtoffers per eenheid geproduceerde energie. Nederland is een relatief veilige plek voor nieuwe kerncentrales Nederland biedt als stabiel land een veilige omgeving voor een kerncentrale. De Nederlandse nucleaire industrie hanteert een sterke en ver doorontwikkelde veiligheidsfilosofie. De Nederlandse overheid houdt streng toezicht op de veiligheid in de nucleaire industrie. De milieubeweging in Nederland is professioneel en dat houdt de sector scherp. Nieuwe kerncentrales maken de wereld veiliger voor Nederland Nieuwe kerncentrales zijn riskant De kans op een ernstig ongeval is klein (minder dan 1 op 10 miljoen), maar de gevolgen zijn groot. Volledige veiligheid in de gehele productieketen is ook in Nederland niette garanderen. De overheid kan nu de randvoorwaarden voor afvalveiligheid in de verre toekomst niet garanderen. Nederland is een riskante plek voor nieuwe kerncentrales Nieuwe kerncentrales maken de wereld minder veilig Stijgende uraniumprijzen kunnen leiden tot machtsstrijd en instabiliteit in de herkomstlanden. Een deel van de uraniumvoorraden ligt in instabiele en conflictgevoelige regio's zoals Afrika. Nederland kan proliferatie en terreurdreiging niet uitbannen Nieuwe kerncentrales leveren Nederland geopolitiek voordeel op Nederland moet aan zijn klimaatdoelstellingen voldoen Politici willen scoren Het is aantrekkelijk voor politici een doorbraakte bewerkstelligen in dit langlopende debat. Met nieuwe kerncentrales wekt de politiek het vertrouwen dat de klimaatdoelstellingen te halen zijn. Het draagvlak voor kernenergie ontbreekt Er is geen meerderheid voor nieuwe kerncentrales in Nederland. Met kernenergie zadelt Nederland toekomstige generaties op met een afvalprobleem. Politici mogen geen beslissingen nemen over kwesties waarvan ze de risico's niet kunnen overzien. Gebruik van kernenergie vermindert de kans op conflicten over schaarse grondstoffen. Nederland is dichtbevolkt waardoor de gevolgen bij een ongeval relatief groot zijn. Nederland kan niet garanderen dat kerntechnologie of kernmateriaal niet in verkeerde handen komt. Nederland kan niet garanderen dat er geen bommen zullen worden gemaakt met Nederlands kernafval. Nederland kan niet garanderen dat kerncentrales gevrijwaard blijven van aanslagen. Nederland behoudt zijn invloed in overlegorganen als het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie, j Nederland heeft kernenergie nodig om de voor 2020 geformuleerde klimaatdoelstellingen te halen. Nederland is moreel verplicht om nieuwe kerncentrales te bouwen Het is hypocriet wel kernenergie te importeren, maar niet zelf te produceren. Zonder kerncentrales concurreert Nederland met arme landen om schaarse grondstoffen. Met kernenergie verspilt Nederland minder fossiele grondstoffen als olie, kolen en gas. Het is moreel verwerpelijk om nieuwe kerncentrales te bouwen Deze kaart is gemaakt op basis van groepsinterviews met deskundigen. Met dank aan alle deelnemers voor hun denkwerk. ar: De ArgumentenFabriek De Argumentenkaart 2008 11 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 11