Borssele bang? Jan Moekotte Leven de inwoners van Borssele met angst? Zijn ze, in de schaduw van de kerncentrale, voorbereid op calamiteiten? Wat weten ze van vluchtroutes, evacuatieplannen, jodium pillen en schidlplaatsen? Een verkenning in het dorp zelf. Op een winderige ochtend is het rechthoekige dorpsplein uitgestor ven. Er zijn vooral boerenzwalu wen te zien die op enkele decime ters hoogte over het natte plaveisel sche ren. Bij de glasbak tegenover het dorps huis stopt eindelijk een auto. De bestuur der is een paar jaar geleden in Borssele komen wonen. Hij ontdoet zich van de lege flessen en wil, rinkeldekinkel, niet met zijn naam in Wantij. Beroepshalve was hij iets 'hoogs' bij de havens in Vlissingen en zegt daarom goed geïnfor meerd te zijn over rampenplannen etc. Maakt hij zich zorgen over zijn veilig heid? "Welnee, dit is een van de veiligste plekken om te wonen. In bijvoorbeeld, rinkeldekinkel, Rilland-Bath is het heel wat gevaarlijker Jodiumpillen Even later is er nog een levende ziel te zien. Mevrouw Van de Berg laat haar twee honden uit. Ze woont "al meer dan dertig jaar" in Borssele en maakt zich geen zorgen. "Als er iets gebeurt, gaan we er toch aan. Dan maakt het niet uit of je nou in Borssele, Goes of Middelburg woont. Ach, er zijn wel eens bijeenkom sten in het dorpshuis en daar wordt ook wel eens wat over de kerncentrale verteld, maar daar ben ik de laatste keer niet bij geweest." Of ze weet dat in Frankrijk de overheid jodiumpillen verstrekt aan omwonenden van kerncéntrales? Nee, dat weet ze niet. Ze heeft wel eens gehoord dat bij een ramp die pillen verstrekt wor den, maar vraagt zich af of die dan wel op tijd komen. "Ik houd me verder niet zo bezig met een eventuele ramp, praat eens met de heer Krijger van de dorps raad, die woont iets verderop." Actievoerders De heer Krijger, geboren en getogen in Borssele, is inderdaad lid van de dorps raad. Hij werkte dertig jaar bij de brand weer en zegt daardoor, maar ook uit belangstelling, redelijk op de hoogte te zijn van de risico's. Hij vindt die risico's klein. "Mensen van buiten maken zich meer zorgen dan wij hier op het dorp. Die blazen de risico's op, maken ze groter dan ze in werkelijkheid zijn. Actievoerders die met spandoeken tegen kernenergie pro testeren, zijn we hier snel beu. Dat moet je bij ons op het dorp niet doen. Gelukkig is de laatste 10, 15 jaar het verzet tegen de kerncentrale afgenomen. Vergeet niet, het halve dorp leeft ervan." Krijger is diverse keren in de kerncentrale geweest en zegt onder de indruk te zijn van de veiligheidsmaatregelen. Hij maakt zich daarom geen zorgen en denkt ook dat het merendeel van de dorpsbewoners er zo over denkt. Of hij weet waar de jodiumpillen zijn opgeslagen? "Ja, die lig gen in het gemeentehuis in Heinkenszand."(Navraag leert dat die niet in het gemeentehuis, maar op het politiebureau in Heinkenszand zijn opgeslagen. Noot redactie). Broodpakketten Voor de ingang van de plaatselijke super markt, waar het levendiger is dan op het plein, zegt ook Mieke Boone dat ze zich geen zorgen maakt. Ook zij woont al heel haar leven in het dorp. Ze heeft de Joegoslaven zien komen en gaan die de centrale hielpen bouwen. "De supermarkt maakte daar broodpakketjes voor en ver diende er, denk ik, lekker aan. Dat we op het dorp nog een supermarkt hebben is misschien wel aan de kerncentrale te danken." Ze vindt wel dat de overheid weinig informatie verstrekt over rampenplannen, maar voegt eraan toe: "Ik voel me zo vei lig dat ik het ook niet nodig vind me voortdurend te laten informeren." Chemische industrie Voor Josien Werkhoven, die boodschap pen komt doen, ligt dat duidelijk anders. Zij, een Zeeuwse, woont zo'n dertig jaar in Borssele. De aanwezigheid van een 12 WANTIJ Oktober'09

Wantij | 2009 | | pagina 12