Windmolens op de No kunnen heel Nederlan van stroom voorzien ërdzee Harry Droog, Platform Duurzame Elektriciteitsvoorziening Harry Droog, oud-directeur EPZ. Foto: Platform Duurzame Elektriciteitsvoorziei Dat zegt Harry Droog, oud- directeur van EPZ(en Essent M M Energie. Sinds drie jaar is hij w® voorzitter van het landelijke team dat werkt aan een duurzame ener gievoorziening. In dat team zetten verte genwoordigers van het bedrijfsleven, overheid, kennisinstellingen en maat schappelijke organisaties zich in om ervoor te zorgen dat onze energievoorzie ning in 2050 duurzaam is. Dat wil zeg gen: hernieuwbaar, schoon, voor iedereen betaalbaar, continu geleverd en niet meer afhankelijk van de olielanden. De over gang daar naartoe heet 'energietransitie'. Wending Volgens Droog moet de energiehuishou ding van Nederland drastisch veranderen. "We moeten binnen één generatie een grote wending maken. Gelukkig zijn er mogelijkheden om in Nederland vrijwel zonder uitstoot van C02 te beantwoorden aan de vraag naar elektriciteit. Tot 2020 mikken we vooral op toename van de elektriciteit uit windenergie en biomassa, op energiebesparing en op afvang en opslag van C02. Na 2020 komen daar zonnepanelen (fotovoltaïsche zonne-ener- gie) bij, die zijn nu nog relatief duur, en moet vooral de offshore windenergie ver der groeien. Potentieel Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn: heel Nederland stroom van windmolens op de Noordzee? Nieuwe kern- en kolen centrales overbodig? Droog: "Potentieel kan met windenergie op het Nederlandse deel van de Noordzee de totale elektriciteitsbehoefte worden gedekt. In dit gebied is circa 10.000 km^ vrije ruimte beschikbaar, niet gereser veerd voor andere gebruikers zoals scheepvaart, visserij of delfstofwinning. In theorie is dat voldoende om onze ener giebehoefte, in 2050 naar schatting ruim 50.000 MW, te installeren. In 2013 zal er op zee 1.200 MW staan. We hebben een transitiepad uitgewerkt waarbij het aan deel windenergie in 2020 4.000 tot 6.000 MW wordt. Dat is dan goed voor circa 15 procent van de Nederlandse elektriciteits voorziening. Offshore windparken kun nen in 2020 een economisch sterke bedrijfstak opleveren. Die kan, zonder overheidssteun, doorgroeien tot 50 pro cent van de elektriciteitsvoorziening in 2050 of meer." Werkgelegenheid Droog ziet een mooie markt voor het Nederlandse bedrijfsleven. "De Nederlandse offshore industrie is sterk en bij kennisinstituten is relevante kennis voorhanden. Langs de kust zijn uitsteken de havenfaciliteiten voor het bouwen en onderhouden van de windmolens op zee. Dat is hoogwaardige werkgelegenheid. Nederland kan wereldwijd een leidende rol spelen in windenergie op zee. Windmolens bouwen levert Nederland meer werkgelegenheid op dan het bou wen van een nieuwe kerncentrale." Bezwaren "De locaties zijn vanaf land niet zicht baar," al tilt Droog daar zelf niet zo aan. "Dat windmolens het landschap versto ren, zit tussen de oren. Communicatie is belangrijk. Je moet duidelijk maken dat de molens noodzakelijk zijn om ons land van milieu- en klimaatvriendelijke stroom te voorzien, dan ziet men de positieve kant." Ook voor de natuur ziet hij weinig bezwa ren. "De benodigde ruimte beslaat een beperkt deel van de Noordzee. Vogels let ten blijkbaar goed op als ze in de buurt van de wieken komen. Voor de visstand op de Noordzee kan de locatie van een windmolenpark zelfs positief zijn, als er tussen de molens niet gevist mag wor den." Overheid De overheid moet volgens hem een grote rol spelen. "De overheid moet de ruimte op zee toewijzen en geen mogelijkheid ge.ven voor ander ruimtelijk gebruik. Net als op het land moet er een plan voor ruimtelijke ordening op zee komen. Ook moet de overheid de infrastructuur aan leggen, bijvoorbeeld 'stopcontacten op zee', zodat de stroom naar het landelijke hoogspanningsnet kan. Er zijn goede afzetmogelijkheden in de Randstad en de buurlanden aan de Noordzee. Het is heel belangrijk dat de geproduceerde elektrici teit met voorrang op niet-hernieuwbare bronnen tot het net wordt toegelaten. Dan kan de maximale hoeveelheid wind energie worden benut, resulterend in de laagste kosten en de laagste uitstoot van C02." Droog is niet tevreden met het beleid van de vorige kabinetten. "Windenergieprojecten kennen een ont wikkelingstraject van meerdere jaren. Dat vergt een duidelijke politieke keuze en een langdurig stabiel overheidsbeleid. Tot nu toe resulteerde de overgang van de ene regeling naar een volgende, vrijwel altijd in een stagnatie van de ontwikke lingen. De onzekerheden hebben er bovendien aan bijgedragen dat het groei potentieel van de Nederlandse industrie niet is verzilverd." Windmolens op land "Windmolens op land bouwen is leer zaam. De offshore windenergie kan dan gebruik maken van die kennis en ervaring. Voorwaarde is ook dat de bouw van wind molens op het land doorzet. Windenergie op land is een volwassen techniek. Een Willem de Weert "Grote windmolenparken op de Noordzee kun nen ons land in 2050 zeker voor de helft, in theo rie zelfs volledig van elektriciteit voorzien. Een nieuwe kerncentrale bouwen is overbodig. 4 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 4