Doordat ze steeds op vol vermogen draai en (basislast), kunnen ze niet worden gebruikt om de wisselende opbrengsten van windenergie aan te vullen." Kernenergie Persoonlijk heeft Droog niets tegen de technologie van kernenergie. Integendeel, hij werkte zelf mee aan de verlenging van de levensduur van de kerncentrale in Borssele van 2013 naar 2033. En hij is voorzitter van de raad die extern toezicht houdt op de veiligheid van de kerncentra le. "Daar hoeven we ons geen zorgen over te maken; Borssele hoort bij de beste kerncentrales van de wereld." Maar hij erkent dat het mensenwerk is en blijft en dat er geen duurzame oplossing is voor het radioactieve afval. Toch zijn dat niet de doorslaggevende redenen waarom hij tegen de bouw van een tweede kerncen trale is. Overbodig "Kernenergie is gewoon overbodig, in Nederland helemaal niet nodig. Export van kernenergie naar onze buurlanden gaat niet lukken. Die hebben zelf al genoeg atoomstroom. Je moet niet meer energie produceren dan nodig is, het sys teem niet overvullen." "Een nieuwe kerncentrale gaat zestig jaar mee, dus zitten we daar tot 2070-2080 aan vast. Dat is zonde. We moeten stoppen met kern- en kolencentrales en de overstap naar duurzame energie opwekking maken" Voor meer informatie: www.creatieve-energie.nl ZMF neemt initiatief voor offshore windconsortium Tijdens de debatten die ZMF, PZC en gemeente Borsele hebben georganiseerd over kernenergie heeft de ZMF voortdu rend een pleidooi gehouden voor windmo lenparken op zee als duurzaam alternatief voor kernenergie. Daartoe zou een Zeeuws windconsortium moeten worden opge richt. De ZMF zal zich de komende maan den inspannen om de mogelijkheden van zo'n consortium te verkennen. Wantij bericht later of dat gelukt is. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Moderne windturbine op land heeft een vdrmogen van 3 MW. Dit is voldoende om 2.U00 huishoudens van stroom te voor zien. Neem Duitsland, dat land heeft dui- dtlijk voor energietransitie gekozen. Daar staan nu 7.000 windmolens die 23.903 ■W per jaar (2008) leveren. Dat is goed lor 16 miljoen huishoudens. In *derland staat 2.225 MW (2008). Gasgestookte centrales Windenergie heeft wel een probleem: het ■aait niet altijd even hard en soms hele maal niet. Dat betekent dat je een tijde lijk overschot en tekort aan elektriciteit Boet opvangen. "Daarvoor is de combinatie van wind energie met gasgestookte centrales geschikt. Gasgestookte centrales (aard gas, afvalgas, biogas, hoogovengas) zijn Bexibeler dan kern- en kolencentrales. Mascentrales vergen relatief lage investe- angen, zijn heel goed regelbaar en daar om uitermate geschikt om de benodigde elektriciteit te produceren wanneer het ;®et waait. Wanneer het wel waait, heeft windenergie de waarde van het uitge spaarde aardgas. Daarentegen zijn kern- ;*i kolencentrales, met hoge investerin- rn aan het begin en lage variabele kos ten, juist tegenpolen van windenergie. Prinses Amalia windpark, gerealiseerd door Eneco en Ecoconcern. Foto: Platform Duurzame Elektriciteitsvoorziening 5 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 5