De zware industrie in Zeeland kan nog heel wat op energie besparen. FotoJaap Wolterbeek Affakkelen Hij Thermphos speelt de kwestie van het affakkelen. Het overleg met dit bedrijf aas gericht op het snel overbodig maken vhn deze vorm van energieverspilling, laarnaast kijken we naar het efficiënter ■aken van bedrijfsprocessen. Ten slotte is er nog ZALCO. Bij het smelten van alumi nium komen perfluorkoolwaterstoffen wij, een broeikasgas dat 6.000-9.000 maal sterker is dan CO2. Maar als het proces ■aders wordt ingericht, doet dit zich niet waor. Door de investeringen van de afge lopen jaren heeft ZALCO dit al groten- leels gerealiseerd. En ook hier is er door weel kleine veranderingen nog energie te Hesparen." Profijt ■ortom, er zijn mogelijkheden genoeg bij ïffle Zeeuwse multinationals om veel effi ciënter met energie om te gaan. Worrell Hignaleert dat de bedrijven alleen willen Hivesteren als ze het geld snel terugver- Hienen. "Dat is jammer, want ook als de terugverdientijd langer is dan een paar jaar hebben de bedrijven er uiteindelijk financieel profijt van. Het maakt ze bovendien minder kwetsbaar voor een stijgende energieprijs. Dat is nu even niet aan de orde, maar het gaat zeker weer gebeuren." Opslag in auto's Worrell ziet de toekomst van de energie opwekking veel kleinschaliger dan die nu is. "Heeft Zeeland niet de meeste zonuren? Duurzame energie uit onder andere zon, wind en biomassa heeft weliswaar meer ruimte nodig dan een paar grote energie centrales. Maar die ruimte is er, bijvoor beeld op onze daken. Wel moet het elek triciteitsnet dan geschikt gemaakt wor den voor massaal tweerichtingsverkeer, zodat de consument ook stroom kan terugleveren." Zon en wind leveren een minder constant vermogen dan een centrale. Maar ook daar heeft Worrell over nagedacht. "De auto's van de toekomst rijden op elektrici teit. Als ze thuis stil staan, en dat doen ze een groot deel van de dag, kunnen ze opladen, en eventueel terugleveren als dat nodig is." Er zijn zoveel mogelijkheden om energie te besparen, dat er vol gens Worrell zeker geen nieuwe kerncentrale nodig is. Dat lijkt hem, mede gezien het afvalvraag- stuk, de weliswaar kleine maar niet uit te sluiten kans op onge lukken en het gevaar voor ver spreiding van kernwapens, maar beter ook Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 7 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 7