'KER&BfYjSu Wij moeten de zon grijpen Tweede Kamerlid Diederik Samsom: 'Willem de Weert Op de dag dat de Fransen een kernproef deden in de Stille Zuidzee begon Diederik Samsom een studie kernfysica aan de TU Delft: "Omdat het handig was om als tegenstander kennis van kernenergie te bezitten.Zijn professor dacht hem te bekeren, maar zonder succes. "Ik heb geen irrationele bezwaren tegen kernenergie, zie er bijvoor- M beeld geen instrument van de dui- Wr vel in. Voor- en tegenstanders zijn het tegenwoordig eens over de voor- en nadelen. Argumenten voor en tegen ver anderen niet meer, maar de context wel. Wat mij betreft is de wereld beter af zon der kerncentrales en kernwapens." Na zijn studie werd hij campagnemedewer ker Nucleair van Greenpeace Nederland en daarna campagneleider Klimaat en Energie. Nu is hij lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Overbrugbaar "Je houdt kerncentrales alleen tegen door ze overbodig te maken. Nee zeggen is niet genoeg, je moet een alternatief bieden. Nederland is achterop geraakt met wind en zonne-energie, maar de achterstand is overbrugbaar. Dit kabinet zit op de goede weg. Een volgend kabinet moet een agressief stimuleringsbeleid voeren vóór wind-, zonne-energie en biovergisting en tégen energieverspilling." Kernenergiewet "Een kabinet neemt geen beslissing of er een tweede kerncentrale komt. Wel over de wet die de bouw mogelijk maakt. Ik verwacht dat de Tweede Kamer vóór de volgende verkiezingen een nieuwe kern energiewet aanneemt. De aanvraag van DELTA wordt aan die wet getoetst: de kerncentrale moet veilig zijn en er moet een oplossing zijn voor het radioactieve afval. Kerncentrales zijn in de loop der jaren zeker veiliger geworden, maar de wereld er omheen niet. De opslag bij de Covra is wat de PvdA betreft geen duur zame oplossing. Het is volgens ons ethisch niet aanvaardbaar het afvalpro bleem op de generaties na ons af te wen telen. Het duurt 300 jaar voordat het grootste deel van het gevaar is geweken Actie van Greenpeace bij de Covra. Foto: Jaap Wolte en 150.000 jaar voordat de straling op natuurlijk niveau is. Zo lang zul je het afval moeten bewaken." "De samenstel ling van de volgende regering is bepalend voor de toekomst van kernenergie in Nederland," zegt Samsom. Optimistisch "Hoe optimistisch ben je over wind- en zonne-energie?" Het antwoord op die vraag bepaalt volgens Samsom de toe komst van de energievoorziening, niet enkel in Nederland, maar wereldwijd. De zon levert in één uur meer energie dan wij wereldwijd in een jaar opmaken. De generatie van mijn ouders bereikte de maan, wij moeten de zon grijpen." "We moeten zo snel mogelijk toe naar een duurzame energievoor ziening. Investeren in fossiele of kernenergie, remt die transitie. En het gaat niet alleen om het aanbod, maar ook om de vraag. We moeten veel meer energie besparen." Samsom liet zelf een slimme energiemeter installeren en rijdt in een hybride auto Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 8 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 8