trfjders van het eerste uur ■pfrkgroep Kernenergie |r Zeeuws-Vlaanderen f|| Peter Maas •usselaars We hebben elkaar al eens eerder ontmoet. Lang geleden, op een demonstratie en het was ongetwijfeld tégen iets. Toch wil Luk Brusselaars (1950, Diest, België) dat meteen nuanceren: "Onze Werkgroep Kernenergie Zeeuws- Vlaanderen was vooral vóór. Voor een kernenergievrije maatschappij, vóór een gezond milieu. Luk weegt zijn woorden zorgvul- J dig. Hij is breed georiënteerd: of het nu gaat over kernenergie, bewapeningswedloop, milieu, Arde wereld, Irak, Noord-Korea, gezond heidszorg, sociale voorzieningen of de vakbond, Luk heeft een mening. Ooit gaf de krant hem te verstaan dat hij niet Heer dan vier ingezonden brieven per lar mocht insturen. Kapitalisme lij zoekt het échte verhaal achter dat wat ogenschijnlijk speelt. "Vergis je niet," zegt ■j, "bijna altijd gaat het om de belangen van het grote geld. Het kapitalisme heeft ttn historische rol gespeeld. Het heeft de iiensheid opgetild uit de omstandighe- An van vorige productiewijzen. Vandaag Ahter is het een rem geworden op verde re ontwikkeling. Het kapitalisme is blind foor eigenbelang, het mergelt huidige en toekomstige generaties én de natuurlijke Bronnen van de aarde genadeloos uit. luk is nu vooral actief binnen de vakbe weging: "Maar de belangstelling van de mensen is bedroevend gering. De mensen zijn tegenwoordig zeer individualistisch ingesteld." Che Guevara In zijn kast heeft hij enkel T-shirts met daarop het hoofd van Che Guevara. "Het consequent zijn van die man spreekt me aan. In welke machtspositie hij ook ver keerde, nimmer werd hij verleid om dit tot eigen gewin aan te wenden. Hoewel men Che tracht te depolitiseren en hem tegenwoordig afschildert als een populai re en inhoudsloze romanticus, is zijn mis sie, wat mij betreft, nog niet vergeten." Uranium Op 29 april 1979 organiseerde de Werk groep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen een fietstocht naar de kerncentrales in Doel. Er fietsten ongeveer 150 mensen mee. "Voor onze werkgroep was dat een supersucces." Na al die jaren actievoeren is de vraag of er veel veranderd is. Moedeloos is hij niet, maar toch. Zijn belangrijkste bezwaar tegen kernenergie? "Het verarmd uranium dat vrijkomt bij de energieopwekking wordt massaal en regulier toegepast in munitie over heel de wereld, ook in Nederland. Deze munitie is zo hard dat het overal doorheen dringt en enorm veel schade oplevert. Maar los van het directe leed is het ook licht radioac tief. Genoeg om een gebied voor vele jaren, tot generaties na ons, met een groot aantal gevallen van gruwelijke kan ker en afwijkingen (door wijzigingen in DNA) op te zadelen. Hij zet zijn woorden kracht bij met foto's, vooral uit Irak. Ze zijn te gruwelijk om te beschrijven. "Vergeet niet dat kernenergie is voortge komen uit de kernbewapening." Vormen van onrecht blijven hem prikkelen om te ageren, steeds weer opnieuw. En te filosoferen, over de vraag bijvoorbeeld, wat het verschil is tussen een vrij heidsstrijder en een terrorist? Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 15