energieleverancier zicht van de verschillende bedrijven geen onderscheid gemaakt tussen de groene en grijze stroom van één leverancier. Als je er aan hecht dat jouw leverancier niet alleen groene stroom levert, maar in z'n geheel zo weinig mogelijk CO2 en radioactief afval produceert, is zo'n overzicht wél handig. Vervolgens kun je dan per leve rancier kijken wat de verschillende moge lijkheden zijn. Specialisten In dit overzicht zien we dat de wereld van de groene stroomleveranciers vooral bestaat uit specialisten. Alleen Greenchoice betrekt zijn groene stroom uit verschillende bronnen: wind, water, biomassa en een héél klein beetje zon. Daarnaast zijn er Windunie, die uiteraard volledig op windenergie draait, Caplare, Electran en NL Energie die hun elektrici teit voor 100% uit waterkracht halen, die is opgewekt in Noorwegen. Oxxio (die aan zakelijke afnemers wel grijze stroom afzet), levert voor 95% energie uit water. Voor biomassa en zonne-energie bestaan zulke specialisten niet. We zien ook dat zonne-energie nog nauwelijks deel uit Foto: Jaap Wolterbeek maakt van de energieopwekking door bedrijven. Wie toch zijn energie direct van de zon wil hebben (en zelf geen zon nepanelen kan of wil plaatsen) kan terecht bij Zonvogel, een organisatie die ongeveer op dezelfde manier werkt als de windmolenverenigingen. Overigens kun nen liefhebbers van kernenergie terecht bij hun eigen leverancier. Atoomstroom garandeert voor 100 kernenergie. De markt van de energieleveran ciers is geliberaliseerd. Overstappen naar een andere energieleverancier gaat niet altijd soepel. Het duurt een tijd voor de overstap geregeld is, je moet soms een boete betalen wegens 'contractbreuk' en in het ergste geval beland je in het moeras van de bureaucratie. Vandaar dat ver schillende bedrijven nu aanbie den de overstap voor je te rege len Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Je gebruikt energie en je hebt je principes. Geen kernenergie, wel groen? Je houdt wel of juist niet van windmolens, je ben wel of geen liefhebber van stuwdammen. Je wilt weten hoe de stroom wordt opgewekt waarvoor je betaalt. Hoe kom je erachter? Stel, je bent gecharmeerd van zonne-energie. Je probeert een energieleverancier te zoeken die ?eel mogelijk zon in zijn (groene) stopt. Sinds 2005 zijn energieleve- rciers door middel van stroometiketten rplicht aan te geven waar de door hen I leverde stroom vandaan komt. Ook loeten ze de hoeveelheid CO2 en kernaf- II die bij door hen verkochte stroom ont laat, bekendmaken. Dus we gaan eens Ijken bij DELTA. We zien dat daar de loene stroom voor de helft afkomstig is van de wind, de andere helft van biomas sa, en nul procent van de zon. Daarnaast left DELTA drie soorten 'grijze stroom', le elkaar weinig ontlopen. Ongeveer de ilft komt uit gas, dan nog zo'n kwart uit lilen en 13 tot 17 is kernenergie. Overzicht ie zoeken verder. De meest omslachtige Banier is het opzoeken van de verschil lende stroometiketten bij de afzonderlijke ®drijven. Het is gemakkelijker om een B'erzicht te bekijken van alle leveran- lers. Dit vinden we bij www.groene- stroomjagraag.nl, al wordt in het over 17 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 17