voetafdruk van Ewoud Verhoef lange na niet diezelfde aandacht, ook niet vanuit de milieubeweging." Groei Verhoef denkt dat zonne-energie, in ver schillende vormen, de toekomst heeft als energiebron. Hij vindt het terecht dat mensen in de derde wereld, die nu nog maar weinig energie gebruiken, ook hun deel gaan opeisen. "Dan moeten we zelf wat minder hard groeien. Een stap terug doen zou meer helpen, maar dat lijkt bijna tegennatuurlijk. Je ziet dat bij ont wikkelingen die eigenlijk een energie- of andere besparing zouden moeten opleve ren. Als auto's zuiniger worden, rijdt men er meer mee; als afval gescheiden wordt, is er minder neiging om afval te voorko men. Groei is voor de mens natuurlijker dan krimp" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. of voetafdruk.nl Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,6 ha Gemiddelde Nederlander 4,4 ha Gemiddelde wereldburger 2,2 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,8 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Bij de COVRA in Vlissingen ligt het radioac tieve afval van de kerncentrale voor hon derd jaar opgeslagen. Ewoud Verhoef is er plaatsvervangend directeur. Leidraad voor duurzaamheid is voor hem de definitie van de Amerikaanse hoogleraar Ehrenfeld: 'Sustainability is the possibility that humans and other life will flourish on the earth forever. "Dat 'bloeien' spreekt me als natuurliefhebber net iets meer aan dan 'voorzien in behoeften' zoals in de gangbare definitie." erhoef houdt zijn voetafdruk op ver- :hillende manieren binnen de perken, ijn woning in Middelburg is nog maar en paar jaar oud en door o.a. warmtete- tgwinning behoorlijk energiezuinig, roene stroom drukt de energiescore nog erder. Zijn vrouw en hij kozen voor een eutrale kwalitatieve woninginrichting, ie heel lang mee kan. Kleren mogen wat osten, als ze ook maar lang mee gaan, zant Ewoud doet niet mee aan de mode. iant-en-klaar eten hoeft hij niet meer, na en jeugd waarin hij als zoon van een :vensmiddelentechnoloog vaak proefko- lijn was voor lang houdbaar voedsel. Als ijnproever kiest hij regelmatig voor bio- ogisch. Met zijn computer doet hij min- tens tien jaar, want dat is een Apple en lie wordt niet zo snel traag en achter- laald als gangbare computers. Afrika ierhoef gaat graag een paar keer per jaar )p vakantie en om de paar jaar ook nog ;ens ver, naar Afrika. "Mijn ouders namen ons vroeger al mee naar Zimbabwe en Botswana. Daar zaten we niet in dure hotels maar dicht bij de bevolking, en dat maakte grote indruk op me." Verder is hij een gemiddelde vlees eter en zo komt zijn voetafdruk toch nog op 4 hectare, net iets lager dan die van de gemiddelde Nederlander. Afval Verhoef had als student chemie aanvan kelijk een toekomst voor ogen waarbij hij procesontwerper zou worden. Later gaf hij zijn carrière een maatschappelijke draai. Hij studeerde af op afvalwaterzui vering en promoveerde op metaalrecy- cling. Hij concentreerde zich daarbij niet meer alleen op de technische kant van het afvalprobleem, maar ook op beleid en communicatie. De stap naar de COVRA is dan niet zo groot meer. Over de wenselijkheid van kernenergie spreekt Verhoef zich niet uit, maar hij verbaast zich wel over de uitzonderlijke plaats die radioactief afval in de discussie inneemt. "Natuurlijk moet je daar héél zorgvuldig mee omgaan. Maar er zijn stoffen die minstens zo gevaarlijk zijn, zoals lood, arseen of cadmium, en die krijgen bij 19 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 19