Energiebesparing spaart kerncentrale uit Ernst Worrell, hoogleraar Energie, Materialen en Milieu: Gerda Spaander totdat we met duurzame energie volledig in onze ener giebehoefte kunnen voorzien. Ernst Worrell, in april jl. benoemd tot hoogleraar Energie, Materialen en Milieu aan de Universiteit Utrecht, denkt daar heel anders over. Is kernenergie wel nodigMenig politicus denkt van wel. Kerncentrales zouden in ieder geval tijdelijk nodig zijn, w Hij haalde het nieuws doordat hij het begrip 'obesitas' intro- mfm duceerde in relatie tot energie- m \W gebruik. "Het overvloedig gebruik van fossiele energie leidt tot ongezonde effecten als klimaatverande ring, gezondheidsklachten en een kwets bare economie," zo stelde Worrell in de oratie waarmee hij zijn hoogleraarschap inluidde. Worrell vertelt in zijn oratie dat onze samenleving is gebouwd op de beschikbaarheid van goedkope grondstof fen en energie. Dit heeft de huidige industriële ontwikkeling mogelijk gemaakt en heeft in vele opzichten geleid tot een verbetering van onze levensom standigheden. Maar deze overmaat geeft ook aanleiding tot excessen, net zoals de overmaat van voedsel heeft geleid tot zwaarlijvigheid onder een toenemend deel van de bevolking: obeska's. Excessief energie- en grondstoffengebruik doet zich overal voor, zowel bij de bedrijven als bij ons thuis. Het kan wel degelijk anders. Inefficiëntie Net als bij obesitas, leidt onze overcon sumptie van energie en grondstoffen tot vele problemen. "Om hier van af te komen, moeten we streven naar een veel efficiënter gebruik van energie en grond stoffen," zegt hij. "En dat moet lukken, want de energetische efficiëntie van de economie is op het ogenblik slechts 10% of zelfs minder." Worrell noemt een paar voorbeelden Inclusief de productie en distributie van elektriciteit levert de gloeilamp zestig maal zoveel afvalwarmte als waar het bij een lamp om gaat, namelijk licht geven. Een simpel ding als een elektrische deurbel verbruikt continu stroom, maar wordt maar een fractie van de tijd echt gebruikt. Bij de staalproductie wordt het staal verschillende keren afgekoeld en verhit, tot het gesmolten is of roodgloeiend. Elke keer gaat er energie verloren, en daardoor kost dit proces 3 tot 4 keer zoveel energie als er theoretisch voor nodig is. Worrells leerstoel is ingesteld om te onderzoeken hoe er efficiënter met ener gie en ook met grondstoffen kan worden omgegaan. Zeeuwse bedrijven Worrell is niet alleen hoogleraar, maar ook directeur Energiegebruik en Efficiëntie bij Ecofys, internationaal adviesbureau op het gebied van duurza me energie. In die functie staat hij de ZMF bij in het verminderen van de Zeeuwse energiebehoefte. Samen met de ZMF heeft hij de voorbije tijd gesproken met de grote Zeeuwse bedrijven Dow, Yara, Thermphos, Zalco (voorheen Pechiney) en EPZ. Volgens Worrell zijn er heel wat mogelijk heden om hun energieverbruik omlaag te brengen. Hij gaat het rijtje langs: "Yara produceert o.a. de kunstmestsoort ammoniumnitraat. Bij de gangbare pro ductiemethode wordt stikstof uit de atmosfeer vastgelegd als ammoniak, en dat kost heel veel energie. Vervolgens wordt de helft daarvan verbrand; het ver brandingsproduct vormt samen met de ammoniak de gewenste kunstmest. Af met al is dit een zeer inefficiënt proces. Yara is al goed op weg om dit omlaag te Hoogleraar Ernst Worell Foto: Gerda Spaander brengen, maar het kan nog beter. Verder komt er bij de kunstmestproductie lachgas vrij. Dat is een broeikasgas dat 310 maal zo sterk is als CO2. De hoeveel heid lachgas kan echter met 95% procent omlaag." Daarover heeft de ZMF met Yara intussen een afspraak gemaakt. Synergie Dan DOW. Dit bedrijf bestaat uit veel ver schillende fabrieken naast elkaar. Worrell: "Het is goed mogelijk de afvalwarmte van de ene fabriek te gebruiken als proces warmte voor de andere. Het is alleen las tig dat de fabrieken nogal op zichzelf staan, zodat het moeite kost om deze synergie van de grond te krijgen. Maar het zou zeer lonend zijn. In 'fornuizen' bij de kraak- en destillatie-installaties wordt nu veel gas verbrand. Door er een gastur bine voor te schakelen en de afvalgassen van de turbine in de fornuizen te gebrui ken, kan je naast de benodigde warmte ook elektriciteit maken." 6 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 6