boven de Covra Illustratie: Jan Houdijk Anke van der Geest Een van de problemen van kernenergie is de opslag van het radioactie ve afval. Voorlopig gebeurt dat bovengronds, bij de Covra in Vlissingen. Is er op lange termijn wel een zekere bergplaats? In de periode die het duurt voordat het radioactieve afval onschuldig wordt, kan de aarde zelf ook enorm veranderen. Het probleem bij kernenergie is dat er, naast warmte, splijtingsproduc ten vrijkomen die voor een groot led radioactief zijn. De tijd waarin de splijtingsproducten onschuldig worden, aan dagen zijn, eeuwen, maar ook rniljoe- Ben jaren. Laten we in plaats van naar de toekomst, eens in het verleden kijken. Wat betekenen zulke periodes in de geschiedenis van de aarde? Overstromingen Beronderstel dat we het afval drie eeuwen Bioeten opbergen. Terug in de tijd belan- Ben we dan rond 1700. Zeeland heeft Beuwen van zware overstromingen achter Be rug. De provincie ziet er qua vorm Bijna uit zoals nu: Zuid-Beveland en Walcheren zijn nog eilanden en ook Zeeuws-Vlaanderen is nog niet 'aaneenge smeed', maar de grote lijnen van het hui dige Zeeland zijn herkenbaar. Ijstijd Verder terug, bijvoorbeeld 150.000 jaar geleden, komen we in een totaal ander klimaat terecht, in de voorlaatste IJstijd. Nederland is grotendeels bedekt met ijs. De zeespiegel staat een stuk lager. Het ijs vrije zuidelijke deel van Nederland is onderdeel van een groot landgebied dat tevens het gehele Noordzeegebied omvat. Het huidige Zeeland is droog maar ijzig koud. Weinig planten, veel stuivend zand en de Neanderthalers zijn waarschijnlijk weer naar zuidelijker en warmere gebie den getrokken. Onder water Nog verder terug, 16 miljoen jaar geleden, belanden we in het geologische tijdperk Tertiair. Het klimaat is subtropisch met een gemiddelde temperatuur van onge veer 16 tot 20 graden C°. Ter vergelijking: nu is het gemiddeld 10 graden C°. Het huidige vasteland van Nederland ligt gedurende het grootste deel van het Tertiair onder zeewater. Het gemiddelde zeespiegelniveau staat in het Tertiair vijf tig meter hoger dan nu. En dan was de zeespiegel al aan het dalen vanaf de 200 m boven NAP tot waar het in de miljoe nen jaren daarvoor reikte. Er zwemmen inktvissen, haaien en walvissen boven de Covra. Klimaatverandering leidt tot daling of stijging van de zeespie gel. Niet alleen de zeespiegel fluc tueert, in geologisch roerige tij den daalt de aardkorst of komt juist omhoog. De roerige aarde is een onzekere factor voor de opslag van langzaam vervallend radioactief materiaal Anke van der Geest is medewerkster van de Wantijredactie. 9 WANTIJ Oktober '09

Wantij | 2009 | | pagina 9