i eeuw vroeger zelf mede schuldig aan natuurrampen wAARDEvol Anke van der Geest Sinds de laatste ijstijd stijgt de zeespiegel en daardoor het grondwaterpeil. Vóór het begin van onze jaartelling was heel Zeeland daardoor veranderd in een moeras. De mens kon alleen nog een paar hoge en droge kustwallen voor bewoning gebruiken. Maar hij nam daar geen genoe gen mee. Via natuurlijke kreken die het hoge veen ontwaterden, drong hij het land binnen en ging kunstmatig mtwateren en turfsteken. Daarmee tartte Ie mens het lot. Want door oxidatie van Biet veen en inklinking van de bodem "werd het landoppervlak verlaagd. De zee kreeg de kans het land binnen te drin- j gen. In een paar honderd jaar was het veenmoeras grotendeels weggespoeld of joverspoeld met klei. De zee had weer de loverhand'. Voor de mens was nagenoeg j geen plek meer. Droge grond Maar door op- en aanslibbingen breidde het vaste land zich weer geleidelijk uit. De mens rukte met gelijke tred op. Kustwallen, kreekruggen, schorren en platen zorgden weer voor droge grond onder de voeten. Met het indammen van kreken en bedijkingen werd zee opnieuw land, hoewel de zee nog lang met regel maat inbrak en land terugnam. Resten van deze processen zijn in alle delen van Zeeland te herkennen. Kijkend in de atlas, wandelend en fietsend, kun je de vormen en patronen herkennen en de aardkundige geschiedenis beleven. Zo kwamen in de afgelopen afleveringen bij voorbeeld Het Land van Saeftinghe, de Poel, de kust van Schouwen en de opbouw van Tholen ter sprake. Plaatsen, waar de geschiedenis van het Zeeuwse landschap zicht baar is, zijn aardkundig waarde vol en verdienen een zorgvul dige behandeling. Namaak doet geen recht aan de werkelijke pro cessen Cursus over geologie van Zeeland Dit is de laatste aflevering van de rubriek wAARDEvol in Wantij. Wilt u meer weten over aardkundige waarden? Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) geeft in februari 2010 een zesdelige cursus over de vormen van het landschap en de relatie mens - natuurkrachten. De cursus behan delt de geologische geschiedenis van Zeeland vanaf het eind van de laatste ijs tijd en leert hoe de factor mens vanaf de Ijzertijd op dit landschap ingewerkt heeft. De cursus laat veel kaarten, foto's en ander beeldmateriaal zien. Als laatste les is er een excursie. Na de cursus kan men zelf meer van het Zeeuwse landschap herken- Voor informatie www.hovo-nederland.nl of avandergeest@tele2.nl Anke van der Geest is medewerkster van de Wantijredactie. 13 WANTIJ December'09

Wantij | 2009 | | pagina 13