De ZMF én de natuurbescherming: Plan Tureluur De ZMF én De ZMF werkt graag constructief samen met andere partijen om het doel, een duurzaam Zeeland, te bereiken Om dit te illustreren staan op deze en de volgende pagina's voorbeelden van succesvolle projecten die de ZMF in de afgelopen jaren samen met andere organisaties, bedrijven en instellingen opzette. Foto's: Jaap Wolterbei De Oosterschelde, ooit een levendige zee arm, raakte fors verlamd toen door de stormvloedkering zoutwatergetijdenge- bied verloren ging. De ZMF lanceerde in 1991 het plan Tureluur. Als goedmaker. Aan de Zuidkust van Schouwen-Duive- land en op Tholen is samen met de pro vincie, het waterschap, de natuurbescher mingsorganisaties en de landbouw inmid dels ruim 900 hectare nieuwe natuur gerealiseerd. Het grootste deel van Plan Tureluur bestaat uit inlagen en karrevel- den, zoute en brakke gebieden. Buitendijks wordt geprobeerd om de afname van schorren te compenseren en duinen te ontwikkelen. Binnendijks zijn moerassen gecreëerd: brakke of zoute moerassen in de lager gelegen gebieden en zoete op hogere locaties. Het is het eerste en tot nu toe enige project waarin een landinrichting werd aangevraagd door een natuurbeschermingsorganisatie. Voor meer informatie: www.np-ooster- schelde.nl/documents/natuur/plan-ture- luur. (JM) 'm Onstuimig, ruig en robuust Plan Tureluur is het kroonjuweel van de Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Overal langs de boorden van de Oosterschelde, maar vooral langs de zuid kust van Schouwen-Duiveland en Tholen is de laatste jaren hard gewerkt aan de reali satie van dit plan. Weilanden afgerasterd met lichtgele, kastanjehouten palen mar keren de percelen nieuwe natuur. Hoewel, nieuw? Nieuw is een relatief begrip. Je waant je hier zo duizend jaar terug: nog voor er dijken waren of laat staan een stormvloedkering. Grasland nu of schor toen. Als je je ogen wat samenknijpt, kun je hier reizen door de tijd. Zilte natuur Spreeuwen, kieviten en goudplevieren wol ken door de lucht. Er staat vandaag een stevige wind uit het oosten die noopt tot dikke jas en muts. Zelfs een sjaal zou wel kom zijn. De zeeaster pluist. De zeekraal kleurt bloedrood. Deze hoek was altijd al een las tige om op te boeren. Zoute kwel dringt door onder de zeedijk. Op veel plaatsen is een laag van de oorspronkelijke bouwvoor afgeschraapt en komt de kwel nog sterker aan de oppervlakte. Dit is zilte natuur, de oernatuur van Zeeland. Grote aantallen vogels profiteren. Voor de liefhebber is hier veel te beleven. Waar de een op zoek is naar een krombekstrandloper, vergaapt de ander zich aan de brandganzen. Ik veroor loof me vandaag de luxe om ongenuan ceerd te schatten. Zijn het er 500, 1000 of misschien wel meer dan 1500? ledereen kan hier terecht voor een frisse neus. Vanaf de uitkijktoren bijvoorbeeld, bij iedere trede naar boven neemt de wind in kracht toe. Het uitzicht mag er zijn. Kleumen en genieten van de tinten groen, bruin, grijs en rood door de tranen in je ogen heen. Er hangen nog net geen ijspegels aan mijn snor. Onstuimig, ruig en robuust, dat is Tureluur. (PM) 6 WANTIJ December '09

Wantij | 2009 | | pagina 6