de voetafdruk y'y van 'Reizen zou ik niet willen missen' Jan van Seters, voorzitter ZMF Gerda Spaander ZMF-voorzitter Jan van Seters is een mobiel man. Ongeveer de helft van zijn voetafdruk komt voor rekening van de reizen die hij maakt. Je zal maar kinderen en klemkin deren in Zwitserland en een voorliefde voor Afrika hebben. Sinds hij drie jaar geleden als milieufunctionaris afzwaaide bij DOW in Terneuzen, is Jan van Seters voorzitter van de ZMF. Zat hij vroeger 'tegenover' de ZMF en heeft hij er zelfs mee in de clinch gelegen, nu zijn de rollen omgedraaid en zit hij soms tegenover zijn opvolger en ex-collega's. Bij sommigen moet hij zich daarover ver dedigen, zelf heeft hij er geen moeite mee, al zal hij daar niet prominent het woord voeren. Zambia Jan van Seters heeft met 6,5 ha een flin ke voetafdruk. Die is voor een groot deel te danken aan zijn reizen. Naast de kin deren en kleinkinderen, die hij toch zeker vier keer per jaar in Zwitserland opzoekt, gaat hij ook zo nu en dan naar Afrika. Voor hij bij DOW werkte, stond Van Seters drie jaar voor de klas in Zambia, en daarom wil hij zo nu en dan nog wel eens die kant uit. Hij compenseert zijn vlieg reizen niet, want daarover hoort hij geen goede verhalen. Meer met de trein mis schien "Dat vind ik niet zo. gemakkelijk als de auto. Vanuit Terneuzen is het ook niet echt handig. Ik heb inmiddels wel een NS-voordeelurenkaart, mét bijna-gra- tis reizen, dus het gaat er wel meer van komen." Thuis, in Terneuzen, pakt hij altijd de fiets. Vlees, vis en was Ook vlees en vis tellen mee bij de stevige voetafdruk. Jan kookt graag, maar vindt dat zijn vleesconsumptie om milieurede nen wel wat minder kan. Het lukt hem nog niet erg om smakelijk vegetarisch te koken, maar hij blijft het proberen. Het energieverbruik is vrij hoog, al telt dat door het gebruik van groene stroom niet zo sterk mee. Een deel daarvan komt voor rekening van het regelmatige was sen. Daarbij verschillen Jan en zijn vrouw van mening. Zij stopt de was als het even kan in de droger, want dan worden de handdoeken lekker zacht, hij prefereert de waslijn en de iets stuggere was. Verder noemt Jan van Seters zichzelf een neur oot, als het gaat om deuren dicht doen als de verwarming aanstaat. Zijn score in de voetafdruk vindt hij aan de hoge kant. "Ik zal voor 2010 goede voornemens in gedachte nemen." Vrijwilligerswerk Sinds zijn pensionering bij DOW vervult Jan van Seters naast het ZMF-voorzitter- Foto: Gerda Spaander schap verschillende maatschappelijke functies. Hij heeft in het bestuur van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gezeten en is voorzitter van het plaatselijk maat schappelijk werk en het jeugd- en jonge renwerk. Ook is hij vrijwilliger bij demente bejaarden. "Al dat vergaderen is leuk, maar ik wil daarnaast ook iets dóen. Het is mooi als je ziet hoe je mensen blij maakt met praten over vroeger en samen liedjes zingen" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. of voetafdruk.nl Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,6 ha Gemiddelde Nederlander 4,4 ha Gemiddelde wereldburger 2,2 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,8 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ December '09

Wantij | 2009 | | pagina 15