Visie, daar gaat het om! 25 jaar Zeeuwse Milieufederatie Willem de Weert In een kwart eeuw is veel gebeurd met natuur en milieu in Zeeland, eerst met actie, later met overleg. Waar staat de Zeeuwse Milieufederatie nu, bij het 25- jarig bestaanTjeu van Mierlo, directeur, en Jan van Seters, voorzitter van de ZMF kijken terug en vooruit. Tjeu van Mierlo: "Bij de oprich- -M- ting van de ZMF, halverwege de jaren tachtig, zaten we midden in de natuur- en milieuproblema tiek. Water, bodem en lucht waren ver vuild, de natuur ging hard achteruit, onze leefomgeving verslechterde. Er moest druk worden gezet, actie gevoerd, om deze problemen op de agenda te zetten." Een decennium eerder werd al actie gevoerd tegen de vestiging van zware industrie in het Sloegebied en vóór het openhouden van de Oosterschelde. Samen met de mosselvissers! We spreken over de jaren zeventig, het tijdperk van 'De Gouden Delta'. Het is wat kort door de bocht, maar uit actie en overleg werd in 1984 de Zeeuwse Milieufederatie gebo ren. "Van actie naar overleg", was ook de titel van de jubileumuitgave van Wantij in 1997, die 25 jaar milieubeweging in Zeeland in beeld bracht. Polderen Tjeu van Mierlo: "Een aantal problemen is in de afgelopen 25 jaar aangepakt en grotendeels opgelost. Daar heeft de milieufederatie in Zeeland een rol in gespeeld. Aanvankelijk onder druk, met actievoeren, later in overleg en in samen spraak. In de loop der jaren heeft men de ZMF in Zeeland als gesprekspartner aan vaard." Het was in 1989 een bewuste keuze van het toenmalige ZMF-bestuur om een poli ticoloog, Van Mierlo, tot coördinator te benoemen, maar wel een met achter grond in het actiewezen. "Ik kreeg de opdracht deuren open te gaan maken, te polderen avant la lettre. Bestuur en bureau gingen op zoek naar gesprekspart ners en mogelijke coalitiegenoten." Compromissen "Dat was voor het actiegerichte deel van de achterban wel even wennen. Ook het feit dat je bij onderhandelingen compro missen moet sluiten, was niet altijd gemakkelijk aan de leden uit te leggen. Dat merkte bijvoorbeeld Sabine Verburg, voorzitster van 1989 tot 1992, toen een convenant over de Kanaalzone onderte kend moest worden. De achterban was het niet eens met hel onderhandelingsre sultaat, met als gevolg dat Sabine opstap te," herinnert Tjeu van Mierlo zich. Dieptepunt Als dieptepunt noemt hij het feit dat de ZMF de zwartepiet toegespeeld wordt bij het verduurzamen van de mosselvisserij en bij het ontpolderen. Met als recente reactie: een korting op de provinciale sub sidie. Op persoonlijk vlak was het overlij den van gedeputeerde en oud ZMF-mede- werker Thijs Kramer een tragedie. Voorzitters De ZMF is altijd heel gericht op zoek naar voorzitters die bij de gewenste koers van de vereniging en de noden van de tijd passen. In de jaren negentig zocht het bestuur bijvoorbeeld naar een voorzitter uit de kringen van het bedrijfsleven. Dat de nieuwe voorzitter Chris Karelse met een Jaguar voorreed, baarde opzien bij de medewerkers die met de trein of fiets naar hun werk kwamen." Maar dankzij hem gingen er deuren open bij bedrijven die ons daarvoor wel konden schieten. Ook is hij belangrijk geweest voor het professionaliseren van het bureau," vindt Tjeu van Mierlo. "De voorzitters na hem, Jobsen en Van der Doef, hadden nauwe banden met bestuur en politiek. Je ziet dat in de politiek de mening van de ZMF meetelt, nog sterker, dat we er nu op afgerekend worden. We brengen graag het debat op scherpte, zijn indien nodig de luis in de pels. Dat vinden sommige partijen heel vervelend. Maar we streven er niet naar om de populairste Zeeuw te worden. Soms is ruzie in de Zeeuwse pol der nodig om verder te komen." Visie "De Zeeuwse Milieufederatie heeft in de loop der jaren een sterke positie ontwik keld, met goede mensen én visie," maakt Jan van Seters, de huidige voorzitter, ook afkomstig uit het bedrijfsleven (Dow Terneuzen), de brug naar de toekomst. "Want van visie moeten we het hebben. Actie Schone Schelde Foto: R Verdurmen 4 WANTIJ December '09

Wantij | 2009 | | pagina 4