Paradijs bi li De Delta: voortuin van Rotterdam? Inhoud 2010 Colofon 2 Paradijs 3 De Delta: voortuin van Rotterdam? 4 Havens moeten samenwerken en verbindingen leggen 8 'Wat je hebt, kun je alleen behouden door te veranderen' 10 De voortuin 12 Wat doet een wethouder uit Breda op de Thijs Kramerlezing? 14 Deltadrieluik 16 De voorloper sprookjesbos 17 Wat dit blijfsel overbleef 18 Zeeland verbeeld 19 De voetafdruk 20 ZMf Berichten Wie was Thijs Kramer? Inspirerend en spraakmakend Krfl rïiT.V/imj Dat was het onderwerp van de tweede Thijs Kramerlezing, op 19 februari j.l. in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Het is ook het thema van deze, in een nieuwe jas gestoken, Wantij. Jan Moekotte Zag vorige week in het Mauritshuis het put- tertje van Carel Fabritius. Mooi, maar na ruim 350 jaar was dat puttertje wel wat kleur kwijt. Dat viel me vandaag pas goed op toen op de uitgebloeide zonnehoed een handvol puttertjes neerstreek. Waande me daardoor al een beetje in het paradijs. Liet de kippen los nadat ze gelegd hadden. Die kippen hebben de gewoonte om na een om metje door de buurt met een zacht tikken tegen het raam zich weer te melden. Keek vanuit een luie stoel af en toe de tuin in om te zien of de kippen al terug waren. Zag toen de kat van de buren slepen met een fazant. Stapte de tuin in, achter de kat aan. Haalde de kat, die met zijn prooi echt niet snel meer was, makkelijk in. Pakte de kat de fazant af. Ja zo simpel als het hier staat, ging dat. Niks geen getouwtrek, niks geen klauwen uit slaan krijsen of blazen door de kat. Nee, de kat droop af. De fazant bloedde uit zijn nek en was al meer dood dan levend. Heb het beest (nee, niet de kat) op een hakblok onthoofd en panklaar gemaakt. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. April 2010, nummer 111, jaargang 27 nr1. Het Wantij is de plaats waar stromingen elkaar ontmoeten. Wantij is een uitgave van de ZMf. Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt naar de leden van de ZMf verstuurd. Lidmaatschap van de ZMf kost 12 per jaar. Losse nummers kosten 1,15. Redactie: Elly Geelhoed (secretariaat), Janneke Donkers, Jos van der Heijden, Rob Kregting, Peter Maas, Jan Moekotte, Gerda Spaander en Willem de Weert (eindredactie). Afsluiting kopij voor Wantij nr. 112, jaargang. 27, nummer 2:1 juni 2010. Bijdragen kunnen in overleg met het redactiesecretariaat worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van de ZMf weergeven. Vormgeving: Photographies, Goes. Druk: Zoetewey, Yerseke. Redactiesecretariaat: ZMf, Postbus 334,4460 AS Goes, Ravelijn de Groene Jager 5,4461 DJ Goes, tel. (0113) 230075, fax (0113) 250955. E-mail: egeelhoed@ZMf.nl. 2 J wantij april 2010 Jan Moekotte Wie was Thijs Kramer? Willem de Weert Rinus Antonisse Tjeu van Mlerlo Jan Moekotte Programmabureau Zuidwestelijke Delta Onder de kronkelbomen van het Peter Maas De sneeuwbergen van Valkenisse Jan Moekotte De speling van het licht Rob Kregting Anton van Haperen Gerda Spaander Advertentie Foto Loes de Jong Thijs Kramer (1955, Schoondijke) was een kwart eeuw actief als natuurbeschermer. Hij werkte bij de ZMf vanaf de oprichting in 1985 tot zijn overstap naar Staatsbosbe heer in 2001. In 2003 werd hij voor de PvdA dagelijks provinciebestuurder. Tijdens een vakantie in Peking kwam hij in augustus 2006 bij een ongeval om het leven. Thijs was een man met inspirerende vi sies en spraakmakende ideeën voor een beter, groenblauwer Zeeland. Zo is Thijs de geestelijk vader van het plan Tureluur (natuurontwikkeling op Tholen en langs de zuidkust van Schouwen-Duiveland), nam hij initiatieven voor gezondmaking van de Deltawateren en gaf hij een aanzet voor een antwoord op de gevolgen van de kli maatverandering in Zeeland. Om zijn ge dachtegoed levend te houden en verder uit te bouwen, wordt om de twee jaar de Thijs Kramerlezing georganiseerd. K; Voor meer informatie: www.dethijskramerlezing.nl Willem de Weert De Delta: van Rotterdam tot Antwerpen, van Breda tot Brugge en van Maasvlakte tot Vlakte van de Raan. Een stedenband met miljoenen inwoners, grote zeehavens, industrie en infrastructuur. Maar ook een open ruimte, groen en blauw, met Natio nale Parken en Landschappen en Deltawa teren, rijk aan natuur. Elk belang wil en zal zich ontwikkelen, soms voorspelbaar, soms chaotisch. De renovatie van de Deltawerken brengt deze processen in een stroomver snelling. Hoe kijkt de stedenband naar de Delta? En hoe beziet de Delta de steden band? Wat vragen ze van elkaar, waar liggen de scheidslijnen en wat hebben ze elkaar te bieden? Wat betekent 'werken aan een duurzame Delta' nu echt? Vragen die de tweede Thijs Kramerlezing opriep. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Initiatiefnemers Thijs Kramerlezing leK.vSAixnu Provincie Zeelanc RijkiwatersLUrt .Wimsitfrwwn Vrrtor<n VftiiewiMi wantij april 2010 3

Wantij | 2010 | | pagina 2