Deltadrieluik Het verleden De toekomst De Zuidwestelijke Delta is een prachtige regio om te wonen, werken en te recreëren. Maar er zijn door de Deltawerken schaduwkanten voor natuur, waterkwa liteit en economie. Ook door klimaatverandering staat het gebied onder druk. Het heden Deltadrieluik ïHj_ JlifJiï uhfiMHl Bestuurders en vertegenwoordigers van provincies en waterschappen uit Noord- Brabant, Zeeland en Zuid-Holland werken samen met het Rijk in de Stuurgroep Zuid westelijke Delta aan een klimaatbestendig "We moeten meer vertrouwen hebben in de kracht van de Delta. Die is al eeuwenlang onderhevig aan veranderingen en dat zal zo blijven." Marten Wiersma, Gedeputeerde Provincie Zeeland ecologisch veerkrachtig gebied dat ook nog eens veilig en economisch vitaal moet zijn. Om dit te bereiken, is een programma opge steld dat de regionale ambities en projecten voor de toekomst van het gebied verbindt met de nationale wateropgaven. "De debatten over de toekomst van de Del ta gaan tenminste altijd ergens over. Of het nu de verdieping van de Westerschelde is of het verzitten van het Volkerak. Noord-Bra bant wil zich nu als 'Brabant aan zee' gaan presenteren. Dat laat zien dat de Delta er helemaal bij hoort!" Joost Schrijnen, Programmadirecteur Zuidwestelijke Delta Op deze kaart uit 1573 is goed te zien hoe dynamisch de zuidwestelijke Delta tot stand is gekomen. De kracht van het water vormt het gebied voor een groot deel. Ook is dui delijk te zien dat Zuid-Holland en Noord- Brabant wezenlijk onderdeel uitmaken van de Delta. Kaart Zeeland 16e eeuw Christiaan Sgrooten. 141 wantij april 2010 Toekomstbeeld Op dit integrale beeld wordt een mogelijke toekomst geschetst voor de Delta in 2050. Zichtbaar zijn onder andere de groene con tactzones tussen land en water en de opge waardeerde donkergroene kreken. Hoe deze eruit komen te zien, is echter nog ongewis. Daarover zal het gesprek de komende jaren gevoerd worden. Gedeputeerde Marten Wiersma opent de expositie Deltadrieluik. Foto Loes de Jong. Deze foto van het haventje van Prosper op de grens met België laat zien dat de Delta veel functies heeft. Natuur, recreatie en grootschalige industrie gaan hier samen. Het getijdenverschil kan op deze plaats op lopen tot vijf meter. Haven Paal Foto Loes de Jong In opdracht van de stuurgroep is de ten toonstelling 'Deltadrieluik' gemaakt: een beeldverhaal over het verleden, heden en mogelijke toekomstperspectieven van de Zuidwestelijke Delta. Het beeldverhaal vindt zijn oorsprong in verschillende deelonder zoeken op sociaal-cultureel, economisch, en ruimtelijk gebied. De tentoonstelling biedt een blik op de Zuidwestelijke Delta en reist de komende maanden door het gebied om het gesprek over de toekomst van de Delta op gang te brengen. Voor meer informatie: Kijk op www.zwdelta.nl. Onder het kopje 'downloads' kunt u de deelstudies vinden die als basis dienden voor het 'Deltadrieluik'.

Wantij | 2010 | | pagina 8