Onder de kronkelbomen van het sprookjesbos De sneeuwbergen van Valkenisse— Een uitnodiging om op pad te gaan. "Er is haast geen plek op Walcheren, waar ge zijn witte duinen niet ziet, zijn duinen, die achter zijn groene lommers en groene heggen oprijzen als een sneeuwgebergte" Wat rest van het Zeeland dat schrijvers vroeger inspireerde. de voorloper Sneeuwklokjes en Paasbloemen verwijzen de winter de finitief naar de herinnering. Ze smaken naar meer en ma ken je ongeduldig. In dit vroege voorjaar zijn er signalen genoeg. De koolmees weet allang in welke boom hij het vrouwtje zal verleiden. Toch zoek ik vandaag vooral naar herfstambassadeurs: paddenstoelen. 'Wie om scheldwoorden verlegen zit, pakt het best even een paddenstoelen- gids uit de kast/ Zeldzaamheid Duinen Stoomtrammetje wat dit blijfsel overbleef Landpad Fluweelpootje. Foto Peter Maas Voor meer informatie: Meelopen met een paddenstoelenwerkgroep? Zaterdag 14 april om 13.30 uur op de par keerplaats aan het einde van de Duinweg in Oostkapelle. Informatie bij Thijs Franse: tfranse@zeelandnet.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. schillende paddenstoelen dicht bijeen. Ze hebben een mooie oranjebruine kleur en zelfs in dit donkere, gesluierde licht blinken ze op. Maar paddenstoelen maken het een mens niet gemakkelijk. De gids met mooie foto's geeft zelden zekerheid. Ik ben als 'plantenman' verwend met zo'n fraaie de terminatiesleutel in de flora. Planten leren benoemen is een kwestie van volharding en zorgen datje de terminologie beheerst. Hier blijft het vooral gissen. Even verderop gaat het bos over in een open duin, begraasd door paarden. Hier groeit een paddenstoel die er toch wel heel typisch uitziet. Kleine wittige hoofdjes op lange steeltjes. Maar meest karakteristiek is toch wel het kleine gaatje bovenop de hoed. Dit moet de opening zijn waarlangs de sporen worden losgelaten. Snuffelen langs plaatjes in de gids leidt vrij snel tot de gesteelde stuifbal. Wie om scheldwoorden Paddenstoelen? Je zou het misschien niet verwachten, maar die zijn het hele jaar door te vinden. De tocht gaat door de Vierhoog- ten bij Oostkapelle. Vandaag raast de storm 'Xynthia' vanuit Frankrijk naar het noorden en brengt veel regen mee. Onder de kron kelbomen van het sprookjesbos groeit het fluweelpootje: donkere steel. Er staan ver verlegen zit, pakt het best even een pad- denstoelengids uit de kast. De stuifbal is een redelijke zeldzaamheid, alleen gekend uit de duinen. Vanuit de lage en door de wind kromgebo gen eikenbomen roept de goudvink. Eerder al liet de boomklever zich horen. Weinig ty pisch Zeeuwse vogels, maar juist daarom is dit gebied zo boeiend om doorheen te strui nen. De afwisseling van landschappen vol trekt zich hier in een smalle strook langs de kust. Op de achtergrond hoor je de branding brullen en beuken. Stationsklok Biggekerke. Foto Jan Moekotte Zo begint P.H. Ritter (1882-1962) in Zeeuw- sche Mijmeringen het hoofdstukje over "De sneeuwbergen van Valkenisse". Ritter, journalist en letterkundige, kende in zijn tijd iedereen die ertoe deed in het literaire bedrijf. Dat hem in 1956 gevraagd werd het Boekenweekgeschenk te schrijven, illus treerde zijn populariteit. Ritter is ronduit lyrisch over de duinen op Walcheren; "die wondere witte bergen, die een vreemden lichtglans geven aan het land, ge vindt ze nergens zooals hier, en nergens als hier zijn zij vertrouwd met den hemel, waar zij met hun zachte ronde kamelenrug- gen tegen liggen aangeleund." Ritter stelt zijn lezers voor om met hem mee te gaan in "een klein genoeglijk stoomtramsalonnetje, dat zachtjes wiegelt door de weien" om in Biggekerke dan het "lange kronkelende land pad op te stappen dat naar de witte duinen leidt". Het zal, voorspelt hij, "u treffen hoe luw en lief de zee hier doet met het land". Dat stoomtrammetje reed voor het eerst in 1906 en werd opgedoekt in 1937. Toch is in Biggekerke nog iets van een station te zien, aan de Valkenisseweg, rechts van de par keerplaats bij de speeltuin. Nu die tram er niet meer "wiegelt door de weien", kunnen we mooi vanuit Middelburg over de Hoge- landseweg naar Biggekerke wandelen en derhalve kilometer naar het strand, maar ook het lange kronkelende landpad dat Rit ter nam, is er niet meer. We zullen de Valkenis seweg moeten nemen, die inmiddels geasfal teerd is en aan de voet van de duinen in Groot Valkenisse doodloopt bij een parkeerplaats. In Groot Valkenisse begint een "bergtocht door het zachte, hagelwitte zand, onmerk baar omhoog over de witte vlakten, die blank als gletschers zijn". Wij zien anno 2010 geen hagelwit zand, geen witte vlakten meer. En de blanke top der duinen is al jaren stikstofgroen. heel die weg de zachte ronde kamelenrug- gen zien zoals Ritter die zag. Als de duinen kamelen zijn, is de vliedberg (in Krommen- hoeke) dan een dromedaris Vanuit Biggekerke is het nog ongeveer an- Noot: Zeeuwsche Mijmeringen door P.H. Ritter jr., eerste druk 1919, is enkel nog anti quarisch te koop (de prijs varieert op www. boekwinkeltjes.nl tussen 6 en 10 euro.) Jan Moekotte is lid van de Wantij red actie. wantij april 2010 (f 17

Wantij | 2010 | | pagina 9