Architect Levien de Putter Gabriëlle van Dinteren, Statenlid GroenLinks O 4 Gerda Spaander zeeland verbeeld Er is een plek in onze groenblauwe tuin waar zelfs de grootste rustzoeker nauwelijks komt. Een gemakkelijk vergeten grensgebied van 142.103 voetbalvelden groot, met schijnbaar louche bewoners als snotolf, wapenworm, rivierprik, zakpijp en de schurftvis. De Voordelta is nochtans een Natura 2000-gebied van het eerste uur, en ook economisch van grote betekenis. Levien de Putter wil zijn leven lang al uit idealisme zo duurzaam en milieu bewust mogelijk bouwen. .us--' Landschap Stijl Levien de Putter hv- £T TT 1 Ze vindt zelf haar voetafdruk aan de hoge kant. Dat is verrassend, want met 3,5 ha zit ze toch ruim onder het landelijk gemiddelde. Maar ze meet haar score allereerst af aan de 2 ha die haar als gemiddelde wereldburger toekomt. Gabriëlle van Dinteren, voor GroenLinks lid van de Zeeuwse Provinciale Staten, neemt haar mondiale voetafdruk serieus. de voetafdruk Opvoeding C02- neutraal Groter Zeeland? Rob Kregting "We bouwden daarmee eind jaren tachtig toch zo'n vijftig huizen, die nu nóg energie zuinig zijn", zegt hij trots. Levien vindt, dat ondanks de wat economisch zwakke tijd, er een structurele vraag naar ecologisch bouwen is, die toeneemt. De C02-neutrale projecten in Grijpskerke en Heinkenszand noemt hij een prachtig voorbeeld. "Toen ik hoorde van de plannen van de ZMf, ben ik meteen om de tafel gaan zitten." Maar hij wil nog verder, nog breder. Zijn ideaal is om niet alleen C02-neutraal, maar tegelijk ook ecologisch en waterbesparend te bouwen. Wat hem sterk drijft, is om bewust om te gaan met het Zeeuwse landschap. Het pro ject van Gé bij Kats is daarvan een voor beeld. Deze Chinese ondernemer had een stuk landbouwgrond verworven en vroeg Levien daar een hotel-restaurant op te bou wen. Maar dat kon zomaar niet. Levien vatte dit idee in een omgevingsplan, waarin hij het oude landschap terugbracht. "Toen ging de provincie om. Jammer dat de financiering nog niet rond is, het ligt nu even stil." Levien vindt dat hij niet echt één stijl heeft. "Het gaat om wie is de opdrachtgever, wat is de plek, en wat zijn de ambities? Elk pro ject is uniek. Of mijn werk echt Zeeuws is? Ik denk dat ik buiten Zeeland moeilijker tot iets kom. Zeeland is me erg vertrouwd. Ik kan nu wat in Frankrijk doen, maar ik denk dat ik er eerst een weekje ga kamperen," zegt hij lachend. Hij merkt van zichzelf dat hij steeds idealis- "De ZMf is goed bezig," vindt hij, "met zelf initiatieven nemen, zelf dingen aan pakken." Hij ziet nog meer kansen: "Bij grote projecten lopen er veel betaalde adviseurs rond. Daar moet de ZMf ook bij horen, met alle kennis en ervaring." tischer wordt. Misschien raakt de cirkel van zijn werk bijna rond. Van de idealen via het meer praktische weer naar de idealen: "Ik ben nu bijna 58 en heb nog zoveel te doen. Leem en strobalen bijvoorbeeld, dat trekt me enorm. Daarin loopt Nederland echt achter." Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. Als jongetje twijfelde Levien de Putter serieus of hij de LTS wel aan zou kunnen. Na die stap gemaakt te hebben, doorliep hij vervolgens ook de MTS en HTS. Hij studeerde Architectuur aan de TH Delft. Zijn eerste baan was tekenaar op een architectenbureau. Begin tach tiger jaren was Levien 'praktiserend links, vegetarisch, de hele mik mak' en sterk betrokken bij de Kleine Aarde in Boxtel. Hij richtte de Ekologische Advies en Bouwkoöperatie op. Na zijn studie richtte hij, naast zijn architectenbureau, de Stichting Bewust Wonen op. Omdat hij in de loop van de jaren wat pragmatischer werd, maar ook aan grotere opdrachten toe wilde komen, was hij tien jaar geleden me destichter van de Architecten Alliantie. Samen met Guus van Bebber en Herwig Minnen werkt hij nu voor gemeenten, woningcorporaties en grote instellingen als Emergis. Hotel- Congrescentrum Ge Kats VOGELVLUCHT vanaf 181 wantij juli 2010 van Dinteren Naast haar lidmaatschap van de Staten, werkt Gabriëlle als ecoloog bij de Dienst Landelijk Gebied in Goes. Ze woont met man, twee zonen (17 en 14) en dochter (12) in Biggekerke. "Als je dan nadenkt over gemeenschap pelijke eigenschappen, is het logisch om te komen tot een grotere provincie dan het huidige Zeeland. Ook Goeree- Overflakkee is een eiland, ook West Bra bant heeft te maken met brak water. Het beheer van de Deltawateren kan beter worden aangepakt door een groter Zee land. Ook onderwijs, zorg en cultuur zul len er wel bij varen." Gabriëlle was zich in haar studententijd (biologie) al bewust van de effecten van menselijke consumptie op de wereld. "Als we doorgaan zoals we nu doen, en ook an deren ons voorbeeld volgen, leidt dat tot oorlog, o.a. om water en om ruimte.' Dus probeert ze daar zoveel mogelijk rekening mee te houden. Bijna vegetarisch en biolo gisch eten, als het even kan met de fiets en trein in plaats van de auto, weinig kleren en andere spullen kopen, kortom het bekende werk voor de milieubewuste consument. "Wat mij betreft, moet de overheid ons zo'n manier van leven makkelijker maken, en tot op zekere hoogte ook afdwingen. Po litici maken zich daar misschien niet popu lair mee, maar ik vind dat het hun verant woordelijkheid is om verder te kijken dan de waan van de dag. Toen er kinderen kwamen in huize Van Din teren Smeele, kwam er wel wat vlees op tafel, met het idee dat een vleesloos leven voor opgroeiende kinderen toch een beetje riskant is. Dat vlees komt wel van koeien die in natuurterreinen rondgelopen hebben. Zo'n milieubewuste opvoeding slaat soms aan, soms niet. De zonen zijn uit eigen be weging vegetariër geweest, maar dochter wil op het ogenblik het liefst met de auto naar school worden gebracht, net als haar klasgenoten. Die 3,5 ha mag dan aardig zijn, Gabriëlle wil haar voetafdruk nog lager hebben. Binnen kort gaat ze met haar gezin verhuizen naar Drenthe. Ze is van plan haar volgende huis C02-neutraal te maken. Ook al zal dat een bestaand huis zijn, tegenwoordig hoeft zo'n aanpassing niet meer vreselijk duur te zijn. Met warmtekrachtkoppeling, stevige isolatie en veel zonnepanelen kun je een eind komen. Hoe zit het nu met het idee van het Zeeuwse GroenLinks om Zeeland uit te breiden met Goeree- Overflakkee en een stukje West- Brabant? "Het voortbestaan van de provin cies als bestuurlijke laag begint een punt van discussie te worden. Bij grote steden met een sterk bestuur kan je de provincie opheffen, maar dat geldt niet voor een plat telandsprovincie als Zeeland." Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetafdruk.nl of www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha wantij juli 2010 ^19^

Wantij | 2010 | | pagina 10