Paradijs 2 Over de grenzen A Inhoud f M m Colofon 2 Paradijs (2) 3 Over de grenzen 4 Natuurvereniging Goeree- Overflakkee sluit zich aan bij ZMf 5 De natuur van Goeree- Overflakkee 6 De voorloper 7 Zorg om open polders in West-Brabant 8 Wandelen over de Brabantse Wal 11 Wat dit blijfsel overbleef 14 Natuurbeweging in Vlaanderen in opmars 15 Houten bommen op het Heidebos 16 Water en rust in de Voordelta 18 Zeeland verbeeld 19 De voetafdruk 20 Berichten Het rommelt tussen de bestuurslagen. Provinciegrenzen blijken steeds minder van belang, ook in de natuur- en milieubeweging. Moet Zeeland, moet het werkgebied van de ZMf groter worden, bijvoorbeeld met een stukje Brabant en Zuid-Holland? Wantij trekt de grens over op verkenning naar een Groot-Zeeland. Wandelen J i I w M J 1 Nieuwe provincie Zeeland Seks met dieren is sinds kort strafbaar. Dieren willens en wetens afslachten en opeten is dat nog altijd niet. Seks met planten is niet straf baar. In een ommuurd Middelburgs achtertuin tje bedrijft Niek Klaasse de liefde met een oude appelboom.Tongvarens, rapunzelklokjesen het gevlekt havikskruid zijn stille getuigen. Door een hardstenen gootje (op de kop getikt bij een sloopbedrijf) loopt de vijver vol. In dat aqua duct badderen vogels tot een sperwer ware paniek veroorzaakt. In dat paradijsje staan oude fruitbomen. Niek Klaasse zoekt op de Jan Moekotte boombast naar op vulva 's gelijkende gleufjes. In die gleufjes deponeert hij zaadjes van de ma retak en beschermt die door een stukje gaas voor de opening te spijkeren Lijsters zijn gek op zaadjes van de maretak. Dat zaad ontkiemt maar langzaam. Een olifant draagt 18 tot 22 maanden, de draagtijd van Nieks appelboom bedroeg twee jaar. zie artikel 254, dat op 4 maart 2010 aan het Wet boek van Strafrecht werd toegevoegd. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Juli 2010, nr. 112, jrg. 27 nr. 2 Het Wantij is de plaats waar stromingen elkaar ontmoeten. Wantij is een uitgave van de ZMf. Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt naar de leden van de ZMf verstuurd. Lidmaatschap van de ZMf kost 12 per jaar. Losse nummers kosten 1,15. Redactie: Elly Geelhoed (secretariaat), Janneke Donkers, Jos van der Heijden, Rob Kregting, Peter Maas, Jan Moekotte, Gerda Spaander en Willem de Weert (eindredactie). Afsluiting kopij voor Wantij nr. 113, jrg. 27, nr. 3:1 september 2010. Bijdragen kunnen in overleg met het redactiesecretariaat worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van de ZMf weergeven. Fotografie: Perry van Kempen (blz. 8, 9 en 10), Rob Kregting (blz. 3,14 en 15), Peter Maas (blz. 5 en 6), Jan Moekotte (blz. 1, 2,11,12 en 13), Gerda Spaander (blz. 19), Krijn Tanis (blz. 4) en Willem de Weert (blz. 5,16 en 17). Kaart: Anyway Productions (blz. 8). Vormgeving: Photographies, Goes. Druk: Zoetewey, Yerseke. Verspreiding: ADZ Vlissingen. Redactiesecretariaat: ZMf, Postbus 334, 4460 AS Goes, Ravelijn de Groene Jager 5, 4461 DJ Goes, tel. (0113) 230075, fax (0113) 250955. E-mail: egeelhoed@zmf.nl. Maretak. Foto Jan Moekotte 2 J wantij juli 2010 Jan Moekotte Willem de Weert Peter Maas Peter Maas De Kwade Hoek Peter Maas Willem de Weert Stichting De Brabantse Wal In het voetspoor van Prins Maurits de grens over Jan Moekotte Rob Kregting Rob Kregting Annelies Luteijn Architect Levien de Putter Rob Kregting Gabriëlle van Dinteren, Statenlid GroenLinks Gerda Spaander Janneke Donkers Advertentie In Zuid-Holland heeft de Vereniging voor Na- tuur- en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee (NLGO) zich bij deZMf aangeslo ten. In West-Brabant deed milieuvereniging Benegora dat al eerder. Beide verenigingen zien sterke verwantschap tussen de pro blemen in hun eigen regio en Zeeland. Aan weerskanten van de provinciegrens speelt hetzelfde. Ontwikkelingen gaan over de grenzen heen, ook landsgrenzen. Vandaar dat Wantij ook op bezoek gaat bij de zuider buren in het Meetjesland. Tenslotte kijken we over de grens in westelijke richting en zien we wat er in de Voordelta speelt. In de zomereditie van Wantij sturen we u ook graag op pad. Ook over de grens deze keer. Wandel in het hart van Wantij mee over de Brabantse Wal, 'waar Brabant Zeeland kust'. Het kan ook minder zoetge vooisd. Prins Maurits landde in 1600 op de kust van Zeeuws-Vlaanderen en trok met zijn leger naar Nieuwpoort op. Zijn spoor is nog steeds te volgen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Oostenrijks-Nederlandse grenspaal in Overslag (Zeeuws-Vlaanderen). Foto Rob Kregting. 1 »»-1 De grootste provincie van Nederland, Zeeland, is te klein. Dat zegt GroenLinks in een houtskoolschets van de nieuwe provincie Zeeland. Zeeland moet worden vergroot met de West-Brabantse gemeenten Bergen op Zoom en Woensdrecht en een strook van Steenbergen. De fractie meent dat de provincie aan bestuurlijke daadkracht wint wanneer ze is gebaseerd op de grenzen van het stroomgebied van de Schelde. Hoewel niet tot dit stroomgebied behorend, mag wat GroenLinks betreft ook Goeree-Overflakkee (nu Zuid-Holland) bij Zeeland worden gevoegd. wantij juli 2010 3

Wantij | 2010 | | pagina 2