Natuurvereniging„ Goeree- Overflakkee sluit zich aan bij ZMf Schurvelingen en hoagten De Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee heeft zich aangesloten bij de ZMf. Voor een Zuid-Hollandse vereniging een opvallende stap. Natuurontwikkeling Stemming De problematiek van natuur en landschap op Goeree- Overflakkee is Zeeuws en hedendaags: verruigde bloem- dijken, ruilverkavelingbosjes met weinig betekenis, nieuwe blikken landbouwschuren in plaats van oude historische hoeven, akkerranden die het landschap even opfleuren, maar ecologisch weinig betekenen. Werk zat voor de natuurvereniging én de ZMf. Glastuinbouw 4J wantij juli 2010 Berm Ouddorp Foto In natuurgebied De Kleistee liggen cultuurhistorisch waardevolle akkers. Rond deze akkers liggen zandwallen (schurvelingen) die in de Middeleeuwen zijn opge worpen tegen het stuivende zand en de zoute zeewind. In de negentiende eeuw is van sommige akkers de bovenlaag afgegraven zodat de gewassen dichter bij het grondwater konden komen. Het afgegraven zand werd op de oude wallen gegooid die daardoor beduidend hoger werden (hoagten). De vrees is dat in de toekomst geen geld meer is voor het beheer van dit unieke landschap. Hij snijdt daarmee een tweede thema aan dat buitengewoon Zeeuws aandoet: natuur ontwikkeling. Dit moet plaatsvinden bij de Scheelhoek en de Zuiderdieppolder, even ten oosten van Stellendam. De plannen heb ben te maken met het waterbeheer in het Haringvliet. Men wil weer naar een beperkt getij toe en zout water inlaten. De landbouw heeft nadrukkelijk als eis gesteld dat er niet getornd mag worden aan de zoetwatervoor ziening. Dus moet er over heel het eiland zoet water vanuit West- Brabant ingevoerd worden. Dat wordt gecombineerd met land schapsinpassing en natuurontwikkeling. Het project staat bekend als 'De Blauwe Long'. De Scheelhoek, een gebied dat onder voge laars vooral bekend is door de grote aantal len ganzen in de winter, wordt verbonden met de Zuiderdieppolder. Er komt een inlaat voor zout water vanuit de Noordzee zodat de nieuwe natuur een zilt karakter krijgt. Krijn Tanis: "Ook hier wordt de bevolking door de boeren gemobiliseerd om vooral 'tegen' te zijn. Hun stelling is dat je goede landbouwgrond niet offert voor zilte natuur. Het gaat maar om ongeveer 400 ha. Toch wordt deze subtiele ontpoldering mede verantwoordelijk gesteld voor de honger in de wereld. Je ziet dat communicatie van on gelooflijk groot belang is. Helaas speelt de provincie hierin geen sterke rol. Zie dan het beeld dat de mensen over zo'n project heb ben, nog maar eens bij te stellen. De stem ming is op dit moment anti-natuur." ^jjj^ Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Hoagte, opgehoogde zandwal rond een akker in Ouddorp Akker met schurveling in Ouddorp Verwaarloosde schur veling. Er was al een relatie met Zeeland. De ver eniging heeft van oudsher een hechte band met de zuiderburen van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Samen ge ven ze 'Sterna' uit, een prima verzorgd tijd schrift. Krijn Tanis is al sinds de oprichting in 1978 een betrokken en actief lid: "Vanuit de natuur voel ik me veel meer betrokken bij Zeeland dan bij Zuid-Holland. Dat geldt ook voor de vereniging (ongeveer 400 le den) zelf. De Zuid-Hollandse Milieufederatie is toch vooral een 'grijze' vereniging die zich richt op milieuzaken. Daar hebben we in Goeree-Overflakkee niet zoveel mee. Hier gaat het om natuur en landschap. We heb ben het gevoel dat de ZMf ons daarin beter kan ondersteunen." Als ze praten over de vereniging en over de problemen waar ze tegenaan lopen, voelt het verhaal verrassend Zeeuws aan. Glas tuinbouw bijvoorbeeld. Nu nog is het ei land, op een enkel kleinschalig perceel na, helemaal zonder glas. Maar er zijn plannen om 400 of 800 ha glastuinbouw te realise ren. Krijn Tanis: "De ZMF heeft tegen deze plannen geageerd. Dit staat haaks op de promotie voor Goeree-Overflakkee, waarbij gesproken wordt over ruimte, rust en groen. Vanuit de agrarische sector horen we daar nooit wat over, of men wil graag verkopen. Maar zodra het woord natuurontwikkeling valt, worden ze wakker." wantij juli 2010 (f 5

Wantij | 2010 | | pagina 3