De natuur van..- Goeree-Overflakkee De Kwade Hoek Een grootschalig agrarisch polderlandschap dat meer aan Zeeland doet denken dan aan het randstedelijke Zuid- Holland. Ook qua ontstaan is het een 'Zeeuws' verhaal. Randen Haringvliet Excursies Vroeger liep ik hier illegaal, want ik was geen lid van Natuurmonumenten. Nu kan ik gerust rondstappen door de Kwade Hoek. Ik volg de groene route. Natuurmonumenten is gastvrij, heeft bankjes weggezet, routes gemarkeerd en informatiepanelen geplaatst. Iets meer dan 4 kilometer heb ik voor de boeg. In mijn tempo (regelmatig speuren in de flora, aantekeningen maken, foto's schieten) moet dat binnen twee uur toch wel kunnen? Duinen van G de voorloper Binnen twee uur ben ik terug aan het beginpunt. Ik kijk nog wat op de overzichtskaart. Dan pas realiseer ik me hoe groot het gebied is en hoe weinig ik nog maar gezien heb. Doornig Strand De naam Kwade Hoek Winterpostelein Foto Peter Maas. Slikken van Flakkee. Foto Peter Maas. Dynamiek van de duinen op Goeree. Inpolderingen en stormvloeden, waarvan de laatste in 1953 het eiland genadeloos trof, gevolgd door herinrichtingen en rationele ruilverkavelingen. Toch is het waarschijn lijk juist doordat de Rotterdamse havens zo dichtbij gelegen zijn, dat het eiland zijn oor spronkelijk karakter goeddeels behouden heeft. In Rijnmond wordt de bedrijvigheid geconcentreerd. Goeree mag in zijn handjes wrijven. Je kunt er nog altijd goed wonen en recreëren. De recreant (en zeker de natuurliefhebber) zal vooral de randen van Goeree opzoeken. Als je vanuit het zuidwesten komt, is de Brouwersdam een toplocatie voor iedereen die iets heeft met zon, zand, wind of golf slag. Vogelkijkers turen naar langstrekkende stormvogels, Jan van Genten of dobberende parelduikers en zee-eenden. Eenmaal op Goeree zit je meteen in het gebied van de West-, Middel- of Oostduinen met ten noor den daarvan nog een natuurgebied van al lure: de Kwade Hoek. Naar het noorden toe neemt de diversiteit toe, zoals mooi be schreven is door Anton van Haperen in zijn recente boek: 'Een wereld van verschil'. De Westduinen zijn toegankelijk met een ex cursie. Je ziet er grote zendmasten en hoge afrasteringen. Het zal wel wat met militairen zijn, de NAVO of zoiets. Er schijnen bijzonde re planten te groeien als vlozegge, gelobde maanvaren, voorjaarszegge, knopbies en draadklaver. De noordkant van Goeree wordt begrensd door het Haringvliet, in 1970 ingedamd en sindsdien verzoet. Het is daardoor ecolo gisch gezien een totaal ander gebied dan de Grevelingen in het zuiden. Dat is een jaar later ingedamd en sindsdien zout ge bleven. Het verschil wordt veroorzaakt door de aanvoer van zoet water via Maas en Rijn. In beide gebieden is het oorspronkelijk getij verdwenen. De gorzen langs het Haringvliet zien er heel anders uit dan de hoogdynami- sche Zeeuwse schorren en slikken. Zo ook de Slikken van Flakkee. Een uitge strekt voormalig slikken- en schorrengebied langs de zuidrand van Goeree-Overflakke. Er grazen grote groepen paarden en Heek- runderen al was het de Serengeti zelf. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. In de duinen van Goeree: www.natuurmonumenten.nl/agenda. Over de Slikken van Flakkee: www.staatsbosbeheer.nl/activiteiten. Activiteiten natuurbeschermingsvereni ging: www.nlgo.nl/activiteiten. 6 J wantij juli 2010 KWAOt MOlf 'HAVlFfV rn Peter Maas Foto Peter Maas. Kwado Hoek Toegang Van iornopg, Vrij wandelen op dc a De Kwade Hoek vormt de meest noordelijk punt van Goeree-Overflakkee. Aan de hori zon zie je de contouren van de Maasvlakte. Er worden grote hoeveelheden specie op gespoten om opnieuw een gigantisch indus triegebied te realiseren. Gelukkig kun je in de Kwade Hoek makkelijk wegdwalen ach ter de duinen, in de duinvalleien of tussen het struweel. Vandaag is het een echt zomerse dag in het voorjaar. Melkkruid wijst op de aanwezig heid van de kust. Even later ook zeerus, zilte rus, zilte zegge, selderij en heemst. Ik blijf netjes op de paden en weet dat dus de meest bijzondere stukjes van het gebied waarschijnlijk wel voor mij verborgen zul len blijven. Dat komt dan later wel een keer, wanneer het gebied onder leiding van een gids bezocht kan worden. Er is recent een nieuw pad geforceerd, dwars door het doornige duinstruweel. Braamsluiper voelt er zich thuis, maar ook kneu, tuinfluiter, sprinkhaanzanger en nach tegaal. Op laaggelegen stukken komt het water aan de oppervlakte. Dit is meer het gebied voor kluut en scholekster en in het riet cetti's zanger. Naast het pad groeien grote en kleine ratelaar, rietorchis en krui pend stalkruid. Er vliegen wat icarusblauw- tjes en hooibeestjes. Gedeelten van het Noordzeestrand zijn tij delijk afgesloten voor het publiek en dat is toch wel heel bijzonder. Er is immers genoeg ruimte hier voor alles en iedereen. Dus krij gen strand- en bontbekplevier, visdief en dwergstern een stuk strand met de moge lijkheid om rustig te broeden. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Kwade Hoek is een dynamisch getijdengebied. Het werd vroe- ger'de kwaaien hoek' genoemd vanwege de verraderlijke stro ming en zandbanken voor de kust. Vele schepen zijn hier op vastgelopen. Vroeger waren de schippers blij als ze de 'kwaaie hoek' voorbij waren. Verderop bevond zich dan de 'goede rede' waar ze veilig aan konden meren. Dat is de plaats Goede reede geworden. wantij juli 2010 (f 7

Wantij | 2010 | | pagina 4