Zorg om open polders in West-Brabant Wandelen over de Brabantse Wal Rotterdam en Antwerpen naderen In West-Brabant zijn er, net als in Zeeland, zorgen om het behoud van de open polders. De havens van Rotterdam en Antwerpen rukken zichtbaar op aan de horizon. Milieuvereniging Benegora houdt de vinger aan de pols. Snuffelpaal Open polders Provinciaal Landschap "Rotterdam en Antwerpen groeien naar elkaar toe. Alleen krachtenbundeling kan tegenspel bieden (zie vorige Wantij). Anders gaan de havens hun eigen gang en zijn Zeeland en West- Brabant de klos." De bult bij Woensdrecht, waar de snelweg en de spoorlijn een scherpe bocht maken, is voor veel Zeeuwen een baken. Je betreedt of verlaat er de provincie. 'Waar Brabant Zeeland kust' is de slogan waarmee de VVV Brabantse Wal toeristen probeert te verleiden een bezoek te brengen aan dit opvallende landschap op de grens van Brabant, Zeeland én Vlaanderen. Een gebied vol contrasten: hoog en laag, zand en klei, een smeltkroes van culturen. Glooiingen Begin- en eindpunt wandeling in Ossendrecht: Panorama bij Ossendrecht op Antwerpse haven. Foto Perry van Kempen Beneden ligt Woensdrecht, boven Hooger- heide. De klim naar de plaats van de afspraak is steil, een beetje Limburg. Wantij is te gast bij milieuvereniging Benegora. Vanuit de woonkamer van bestuurslid Bert Zwiers is er een doorkijk naar de lager gelegen polders. "We wonen hier mooi op de Brabantse Wal, de steilrand op de grens van zand en klei," zegt Bert Zwiers, secretaris-penningmeester van de vereniging. "Maar Antwerpen zit op onze lip." Inderdaad, in de verte doemen de containerkranen, koeltorens en schoorste nen van de haven op. Benegora is de afkorting van 'Belgisch Ne derlands Grens Overleg Regio Antwerpen'. Een grensoverschrijdende milieuvereniging, met een Belgische en een Nederlandse tak, dat is bijzonder. "Ook Oost-Zeeland is ons werkgebied," voegt Adrie Dobbelaar, voor zitter van Benegora, er aan toe. "Want tot zover reikt de invloedssfeer van de haven van Antwerpen." Zwiers en Dobbelaar zijn het roerend eens: "Over de grens staan de grootste chemiebedrijven ter wereld, maar een fatsoenlijk net voor het meten van de luchtvervuiling ontbreekt aan de Neder landse kant van de grens. Dat is in de re gio Rijnmond ondenkbaar, maar hier staat slecht één snuffelpaal. Na jarenlang aan dringen van onze kant is recentelijk, tijdelijk, een extra paal in Ossendrecht gezet. We zijn benieuwd naar de resultaten die binnenkort bekend moeten worden." "Het is dat er een staatsgrens ligt. Anders waren de dorpen in de zuidwesthoek van Brabant wellicht het lot beschoren van Oos terweel, Doel of Zandvliet. Afgebroken of omsingeld door de haven. Vanaf de oprich ting van Benegora in de jaren zeventig is het openhouden van de polders onze zorg ge weest. We hebben hier menig plan voorbij zien komen, van een racecircuit a la Zand- voort tot een logistiek park, telkens wordt iets nieuws bedacht. De polder is nog steeds open, maar wel aangetast door de aanleg van de snelweg A4, de komst van varkens- boeren en de bouw van een windmolen. Op dit moment zijn de aanleg van een gascom- pressorstation en van een goederenspoor lijn actueel." Grensoverschrijdend werken is voor Bene gora normaal. Vandaar dat de milieuvereni ging niet alleen lid is van de Brabantse Mi lieufederatie, maar ook van de ZMf en van de Bond Beter Leefmilieu (BBL) in België. "We moeten er voor waken dat de havens Antwerpen en Rotterdam via de snelweg A 4, die in 2013 af is, aan elkaar groeien. Je kunt op je klompen aanvoelen dat deze zo genaamde transportas binnen de kortste keren een ontwikkelingsas wordt. We willen hier de status van de Hoekse Waard, een buffer tegen havenuitbreiding. De eerste stap is gezet. De Brabantse Wal, de ruggen graat van de natuur in het gebied, is aan gewezen als Provinciaal Landschap. De vol gende stap moet een grensoverschrijdend landschapspark zijn, van de polders van Reimerswaal via de Brabantse Wal en het grenspark Zoom-Kalmthoutse Heide tot de Kempen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Voor meer informatie: www.benegora-leefmilieu.nl 8 J wantij juli 2010 Adolphineplein leemberg grtUEO-*- Stichting De Brabantse Wal heeft in het ge bied wandelroutes gemarkeerd en in een gids uitgebracht. Wantij doet u, in samen werking met de Stichting, de eerste wandel route cadeau. De wandeling is dik elf kilo meter lang en loopt van Ossendrecht naar Zandvliet en weer terug. De route is heel afwisselend. Onderweg passeert u twee keer de landsgrens. De kinderkoppen en café De Leeuw van Vlaan deren, halverwege, typeren de Vlaamse sfeer. Het landschap is vol contrasten. De Brabantse Wal duikt met mooie glooiingen en wat klimmetjes in het landschap op. De wijdse Zuidpolder onder Ossendrecht is to taal anders dan de donkere bossen op Stop- pelbergen. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Adolphineplein Ossendrecht. GPS: NSl^^g1 E 4° 19.7911 Parkeren: Op het Adolphineplein. Openbaar vervoer: Lijn 105 Veolia Transport, halte Steenenhoef Ossendrecht (het beginpunt van de wandeling is 400 meter van de bushalte); www.9292ov.nl; tel. 0900-9292. Lengte: Circa 11 km. Markering: Zeskantige bordjes met oranje pijl in de bebouwde kom; palen met oranje kop buiten de bebouwde kom. N.B. De wandelroute loopt voor een deel door België. De paden in de polder kunnen drassig zijn. De beschrijving van de route vanuit Ossendrecht (Nederland) begint bij punt 1. De wandeling kan ook in Zandvliet (België) begin nen. De beschrijving van de route begint dan bij punt 17. Horeca: Bij het Adolphineplein in Ossendrecht en bij café De Leeuw van Vlaanderen in Zandvliet. Ossendrecht Plaatsluis 1 Hoek Start- of rustpunt havlverwege, café De Leeuw van Vlaanderen Zandvliet. Sloot met kwelwater. De eerste glooiingen van de Brabantse Wal in Nederland. Stichting De Brabantse Wal (Bron: De Brabantse Wal. Zes wandelingen op de grens van hoog en laag in Bergen op Zoom en Woensdrecht. Stichting De Brabantse Wal. Voor 6 te koop bij VVV De Brabantse Wal.) wantij juli 2010 (f 9

Wantij | 2010 | | pagina 5