Beschrijving <g Boswachterij Stoppelbergen Begin- en eindpunt wandeling in Zandvliet: Overstromingen Prinses Paulientje a L* mm a a ba aw RD is rechtdoor gaan 1. (0 km) De wandeling begint op het Adolphineplein in Ossendrecht. Op het plein hangt aan de muur een paneel over de Brabantse Wal. Het plein en de kapel zijn genoemd naar Zuster Marie-Adolphine. Zij is hier inl866 geboren als Kaatje Dierkx. Ze stierf op 9 juli 1900 de marteldood in Chi na. Zuster Marie Adolphine is door de paus in 2000 heilig verklaard. 2. RD Zr. Marie Adolphinestraat tot het plein De Brouwerij. Elk Brabants dorp had vroeger een bierbrou werij. Op het plein voor het winkelcentrum staat een beeld van de brouwer. 3. RA Kerkstraat. Steek de straat over. LA LooipadRD Kerkepad. Ga achter het laatste huis LA: voetpad dat langs de rand van de akker loopt. RD Leemberg (verharde weg). In de ondergrond van de Brabantse Wal komt leem voor. Vroeger had elke plaats op de Brabantse Wal een fabriek die leem ver werkte tot bijvoorbeeld bakstenen. 4. Op de T-splitsing RD. De glooiingen van de Brabantse Wal zijn mooi zichtbaar. ^■Bl 5. (1 km) RA Hageland. Op het kruispunt met de Middelstraat RA: Koeleweg. De weg loopt naar beneden. Dit is een holle weg, een weg die uitgesleten of uitgegraven is en daardoor (gedeeltelijk) tussen twee hellingen ligt. 6. RD Koeleweg voorbij de woning en de bocht naar links. (Op de terugweg komt u opnieuw over deze weg, maar dan uit tegenovergestelde richting. Rechts staat de markering die de terugweg naar Ossendrecht aangeeft. Zie daarvoor de routebeschrijving vanaf punt 21.) 7. (2km) LA bij de oprit van huisnummer IA, een onverhard pad de berg op. Bovenop de berg 12,5 m NAP) is er een mooi uitzicht over de omgeving. 8. Het pad daalt af. RA verharde weg: Hage land. Volg deze weg tot het kruispunt met de Laagstraat. Links ligt camping 'De Boskeelen'. 9. Steek de Laagstraat over tegenover huis nummer 3. Volg het smalle onverharde pad ('verboden voor ruiters') tussen de akkers. De polders zijn in gebruik voor landbouw. 10. (3 km) Aan het einde van het pad LA (Plaatsluis). Hier was een sluisje voor de afwatering van de hoge gronden. Vroeger hadden de pol ders bij hevige regenval vaak last van het water dat van de Brabantse Wal naar de polder stroomde. 11. Op de T-kruising RA Zandvlietseweg. U passeert de naturistencamping Athena. 12. (4 km) Bij grenspaal 263 LA onverhar de pad. 13. RD het bos in. Op V-splitsing links aan houden. Verder RD, alle paden links en rechts negeren. 14. (5 km) Op vijfsprong (bankje) tweede pad rechts volgen. Op de kruising RA en het pad langs de waterloop volgen. De waterloop, Putse Rijn, voert het water van de hoge gronden af naar de polder. Het bos bestaat vooral uit dennen die rond 1900 zijn aangeplant. Het dennenhout werd gebruikt als stuthout in de kolenmij nen. Naast de grove den en de Corsicaanse den staan in Stoppelbergen veel zeeden nen. De door de wind gekromde zeeden nen hebben lange naalden en grote kegels. De zeeden is hier aan de noordelijke grens van zijn verspreidingsgebied. De zeldzame nachtzwaluw is een broedvo- gel op Stoppelbergen. Daarnaast komen er veel soorten mezen voor zoals de pimpel mees, koolmees, staartmees en matkop- mees. Wat de zoogdieren betreft, leven er konijn, ree, bunzing en wezel. 15. (6 km) Aan het einde van het pad staat aan de linkerkant grenspaal 261. RA, volg het fietspad tot kruising Scheidreef met Grote Stoppelbergen. Bij de bungalows LA: Grote Stoppelbergen. Het zandpad gaat over in een kasseienweg. In Vlaanderen zijn in het verleden veel bos sen verkaveld als bouwgrond. De bestrating met kasseien, ook kinderkoppen genoemd, is typisch Vlaams. 16. (7 km) Op het kruispunt RA Antwerp- sebaan. Na circa 100 meter LA Koelenweg, naar café De Leeuw van Vlaanderen. Vanaf het café gaat de wandeling terug naar Ossendrecht. Ga verder op punt 17 in de be schrijving. Café De Leeuw van Vlaanderen, Antwerp- sebaan 413, Zandvliet. GPS: N 51° 22.1761 E 4° 19.828' Parkeren: Bij café De Leeuw van Vlaanderen. Openbaar vervoer: Het café is met open baar vervoer niet goed bereikbaar. Horeca: Café De Leeuw van Vlaanderen in Zandvliet en bij het Adolphineplein in Os sendrecht. 0 wantij juli 2010 Markering wandelroute in het veld. 17. (7,5 km) Bij het parkeerterrein staat een informatiepaneel over de Brabantse Wal. Volg het onverharde pad dat voor het café langs de polder ingaat. Het café bestaat al vanaf 1878. De klandizie bestond vroeger uit landarbeiders, stropers en smokkelaars en tegenwoordig uit dagre creanten, wandelaars en fietsers. Het pad komt bij grenspaal 265 in Nederland. 18. (8,5 km) Op het kruispunt RD onver harde polderweg. 22. (10,5 km) Bij kruising met Leemberg LA het paadje langs de rand van de akker vol gen. Aan het einde van het pad RA: Kerke pad. Volg vanaf dit punt de groen gemar keerde wandelroute. RD Looipad. Aan het einde RA: Kerkstraat. Bij het kruispunt over steken en LA Zr. Marie Adolphinestraat. Hier staat een Frans kanon uit 1917. Het kanon werd door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog gebruikt. Het is op 6 oktober 1944 bij de bevrijding van Ossendrecht bui ten gebruik gesteld. De Brabantse Wal is De polders onder Ossendrecht zijn herhaaldelijk overstroomd, eerst door de Schelde, later door de Westerschelde. Er vonden rampen plaats in 1530, 1570, 1682 en 1953. In 1583 woedde de Tachtigjarige Oorlog en zette de mens zelf, uit strategische overweging, de polders onder water. In het dorp Ossendrecht is een museum over de geschiedenis van de streek. In de kelder zijn vondsten te zien van een verdronken boerderij. Tragisch is het verhaal van Prinses Paulientje, de kleinste mens ter wereld. Ze werd in Os sendrecht geboren en reisde eind 19de eeuw met haar oom als kermisattractie de wereld rond. Verder is er deze zomer een tentoonstelling over wielrenners uit Woensdrecht die aan de Tour de France deelnamen, o.a. de eerste Nederlandse Tourwinnaar Jan Janssen (1968) die in Putte woont. Het museum is elke tweede en vierde zondag van de maand open. Entree gratis. Streek- heemmuseum Den Aanwas, Aanwas 29, Ossendrecht. 19. (9,5 km) De polderweg eindigt op het kruis punt Koeleweg - Laagstraat. RD Koeleweg. Hier verschijnt de Brabantse Wal opvallend in het landschap. Na circa 250 meter rechts een langgevelboerderij uit 1831. 20. Op het kruispunt met de Nieuweweg RA, Koeleweg vervolgen. (Na 200 meter gaat rechts, bij de inrit van huisnummer IA, een pad de berg op. De wandelaars met startpunt Ossendrecht zijn hier op de heenweg ingegaan. De wande laars die bij café De Leeuw van Vlaanderen begonnen zijn, kunnen hier de route verkor ten. Sla dan rechtsaf en lees verder op punt 7 in bovenstaande beschrijving.) 21. LA, waar de weg naar rechts buigt. Volg het pad naast de heg. Aan het einde LA, daarna RA. Dit pad loopt tussen de akkers richting bebouwde kom. Bij de splitsing LA. Kerkenpaden dienden als verbinding tussen het buitengebied en de kerk in het dorp. Veel van dergelijke paden zijn in de loop der jaren van de kaart verdwenen. vaak het strijdtoneel van oorlogen geweest. In de Eerste Wereldoorlog kwamen veel vluchtelingen uit België hier naartoe. 23. (11,5 km) RD Zr. Marie Adolphinestraat tot het Adolphineplein. Dit is het eindpunt van de route voor de wandelaars die in Ossendrecht begonnen. Dit is het keerpunt voor de wandelaars die bij De Leeuw van Vlaanderen begonnen. Zie voor het vervolg de beschrijving van de wandelroute bij punt 1. Stichting De Brabantse Wal is een samenwerkingsverband van de na- tuur- en milieuverenigingen Bene- gora, IVN Groene Zoom, Namiro en de heemkundekringen Halchterth en Het Zuidkwartier. Markering wandelroute in bebouwde kom. wantij juli 2010 /li

Wantij | 2010 | | pagina 6