In het voetspoor van Prins Maurits de grens over_ Mauritsfort wat dit blijfsel overbleef In zijn boek 'Waar is de Tachtigjarige Oorlog gebleven?' spoort Jan Blokker de lezer aan. "Ga de steden en de dorpen langs. Schrap in de geest alles wat van vandaag of gisteren is en vul de leegte met prenten van toen en de verbeeldingskracht van nu." Welaan Wantijlezer, voorwaarts! Onopgemaakt bed Zes doden in Philippine Een hele optocht aeftv T erneuien Grote Geul Ipel do kust van Vlaanderen op de Spaanse bezetting te I nl 1600 ter hoogte van deze plaats (-+C) met een vloot] Slag bij Nieuwpoort In juni 1600 verzamelen zich zo'n 1300 sche pen bij Fort Rammekens. Nooit eerder werd in de Zeeuwse wateren zo'n vloot gezien. Aan boord Prins Maurits, opperbevelheb ber van het Staatse leger. In de ogen van de Spaanse heersers opstandelingen (Geu zen) die in 1568 een oorlog begonnen die tachtig jaar zou duren. De Staatse vloot wil uitvaren naar de Belgische kust. Oostende is sinds 1587 in Hollandse handen, daar kan de vloot ontschepen en verder over land optrekken tegen de Spaanse overheersers. Verder aan boord zo'n achttienduizend sol daten, bijna drieduizend paarden, kanon nen, proviand en bier. Een harde wind uit het zuidwesten maakt uitvaren echter on mogelijk. De tijd dringt, want de Spanjaar den zullen snel weet hebben van de enorme troepenbewegingen en ook oprukken naar de Belgische kust. Twee dagen worden man en paard op de woeste Westerschelde door elkaar geklotst. Kan een paard zeeziek wor den? Dan vaart de vloot, wind mee, naar Philippine om vandaar, over land, te voet naar Nieuwpoort te trekken. Een tocht van zo'n 70 kilometer. Op weg naar Philippine kom ik door Fort Maurits, in 1588 door de Staatsen aange legd op een eiland in de Westerschelde. De vrouw die sinds 1968 in het hartje van voor malig Fort Maurits woont, verbaast zich kos telijk over mijn belangstelling. Maurits heeft in haar hart nooit een plaatsje veroverd. Zij weet niet wie Maurits is maar wel dat in het buurtschap bewoners zijn die de geschiede nis van het Mauritsfort willen afstoffen. Ze heeft horen zeggen dat daar 34.000 euro toch meer betrokken bij haar aspergebed waarvoor ze zich verontschuldigt, alsof het nog niet is opgemaakt: "Asperges, ach deze grond is daar feitelijk te zwaar voor." Op 21 juni 1600 schuiven bij hoogwater de platbodems aan de grond. De soldaten van Maurits slepen door het slik hun kanonnen aan wal. De schans bij Philippine wordt be schoten. De Spaanse schanscommandant en vijf anderen sneuvelen. Een bordje aan de gevel van een mosselrestaurant laat zien dat die schans zo ongeveer gelegen was op de plek waar de aandachtige lezer dat bord je bestudeert. Dat bordje vermeldt, in strijd met standaardwerken, dat de vloot destijds uit 2800 schepen bestond. Vanuit Philippine trekt, met zo'n 4 kilome ter per uur de stoet niet de bergen in, maar over modderige dijkjes naar Assenede, over Boekhoute naar Eeklo. Onvoorbereid op de de bodem van die put ligt een Duitse tank,' meldt de PZC op de dag van deze wandeling (toeval bestaat niet). Na ongeveer een kilo meter op een driesprong loop ik met het le ger van Maurits dat de Hollekensstraat volgt richting Assenede. Het Posthoornpad buigt linksaf Polder St. Pierre in. 121 wantij juli 2010 voor beschikbaar is, maar denkt datje daar weinig mee doet. Er staan sinds kort bord jes. Ze kan in het landschap de contouren aangeven van dat voormalig fort, maar is tocht over land verdwaalt Maurits een paar keer. Zie het voor je, zo'n langgerekt leger dat rechtsomkeert moet maken op een smal dijkje? Bij Posthoorn steek ik de grens over en volg het goed aangegeven Posthoornpad (12 kilometer). Op de dijk van Posthoorn naar Assenede wandel je als over een vlon der. Rechts van de dijk ligt de Roode Polder (uit 1555), links zie je met een beetje ver beelding de zee uit 1600. In de berm hier en daar borden met informatie over 'de bo demloze put' bijvoorbeeld: een weel die in 1808 na een dijkdoorbraak ontstond. 'Op j Voorm arts Cap tils BlZRYLtZT M iiriftit/ Waifrvhrt t, U De liefhebber van vaderlandse geschiedenis loopt nog een kleine kilometer mee met het Staatse leger. Als ik over kinderkopjes rechts af het natuurreservaat 'De Grote Geul' in kan, deserteer ik. Hier heerst gewijde stilte. GeWod met bevaarbaar watw Bl| eb droogvallende slikken Hier kwam het leger aan t U bevindt zich hier Op een dijk doen populieren, vier rijen dik, denken aan de zuilen van een kathedraal. Als ik de kerk uitkom, ligt daar de Grote Geul in volle glorie, met op de achtergrond het torentje van Assenede waar het leger zich ondertussen wel te goed zal doen aan bier. Assenede had ooit 4 brouwerijen. We schrijven 1600. Nederland vecht zich los van Spanje. Anthonis Duyck volgt tussen 1591 en 1602 als een soort journalist de militaire campagnes van Prins Maurits. Hij beschrijft in zijn 'Journaal' ook de tocht door Vlaande ren die leidt tot de Slag bij Nieuwpoort. Op de dag dat het Journaal van Anthonis Duyck bij opbod verkocht wordt*, zoek ik naar 'wat dit blijfsel overbleef'. Wat is er nog te vinden van die tocht? Op de weg naar Boekhoute, inmiddels een vissersdorp zonder haven, zie ik het leger van Maurits terug. Dat gaat op weg naar Nieuwpoort, waar het later slag levert met de Spanjaarden. De deserteur pakt in alle stilte een pintje bij De Gouden Appel in Boekhoute en sluipt vandaar weg richting startpunt Posthoorn. QE Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Bronnen o.a.: *Anthonis Duyck: Journaal (enkel antiquarisch te verkrijgen; het ging op de eerder genoemde veiling voor 123,80 euro van de hand.) www.staatsspaanselinies.nl wantij juli 2010 ((13

Wantij | 2010 | | pagina 7