'Natuurbeweging in Vlaanderen in opmars' Houten bommen op het Heidebos De helft van het stationnetje van het Oost-Vlaamse stadje Eeklo wordt ingenomen door het kantoor van Natuurpunt Partners Meetjesland (NPM). Meetjesland is het gedeelte van de provincie Oost-Vlaanderen dat zich uitstrekt tussen Brugge en het Kanaal van Gent naar Terneuzen en omvat 14 gemeenten. Samenwerking "Je moet je als natuur- en milieubeweging langdurig met pro jecten bezighouden. Je werk is niet af met één rapportje van een professional, die vervolgens weer verdwijnt." En Wantij? "Dat mag best nog inhoudelijker worden." Procedures Verkrampt Slimmer Wood for wood W I Net over de grens met Zeeuws-Vlaanderen, op het grondgebied van de gemeenten Wachtebeke en Moerbeke, vinden we het Heidebos. Het is één van de zeldzame grote boscomplexen van de provincie Oost-Vlaanderen. Bewoners Betoging tegen de geplande ringweg langs Het Leen in Eeklo, 2009. Foto Gaea Rysselaere Gaea Rysselaere is coördinatrice van NPM. Later schuift ook secretaris Wim Slabbaert aan. NPM is een vereniging die 20 lokale natuurgroepen in het Meetjesland overkoe pelt. De vereniging komt op voor de belan gen van natuur en milieu in de regio en or ganiseert, samen met haar lidverenigingen, activiteiten. Er zijn 2.500 gezinnen lid. NPM is in 2009 ontstaan uit een samen werking tussen Natuurpunt, een Vlaamse organisatie met naam en faam, en Natuur en Landschap Meetjesland, dat toen al 16 jaar bestond. De vereniging opereert vol ledig onafhankelijk. De Vlaamse overheid draagt financieel bij aan de organisatie en de personeelskosten. Gaea is het enige per soneelslid. Verder komen de belangrijkste inkomsten van de leden en sponsors. Vrij willigers verzetten een hoop werk. last door sportvliegtuigen van het militair vliegveld Ursel, dat midden in het bos ligt. "Wij vinden al jaren dat de vliegactiviteiten niet thuishoren in een natuurgebied." NPM strijdt voor bescherming en uitbreiding van de natuur. Ook wil Natuurpunt de reser vaten beter toegankelijk maken via wandel en fietspaden. NPM ziet de toekomst zonnig in. "De natuurbeweging in Vlaanderen is in opmars. Er blijven uitdagingen: hoe weeg je NPM houdt zich bezig met allerlei dos siers, waarvan sommigen zijn uitgelopen op gerechtelijke procedures. Ze noemt als voorbeeld Drongengoed in Knesselare en Maldegem, het grootste bosgebied van Oost-Vlaanderen. Daar is veel geluidsover- het belang van een kamsalamander af tegen dat van een bedrijf met 150 werknemers? Maar Natuurpunt staat bekend als een seri euze partner. We zijn de grootste vereniging zonder winstoogmerk van Vlaanderen. Door de enorme ledengroei wordt onze invloed steeds groter." Wim Slabbaert vertelt over zijn ervaringen met bestuurders. "Het is moeilijk als je een dynamische organisatie bent die vooruit wil, als je wilt veranderen en verbeteren, dat de politiek dan verkrampt reageert." Zijn erva ringen 'over de grens' zijn positiever. Toch hebben heel wat gemeentebesturen Na tuurpunt ondertussen leren kennen als een partner die positieve projecten realiseert in hun gemeente en daar ook heel wat in in vesteert. Wim doet al jaren vele grondaankopen voor de uitbreiding en verbetering van het natuurareaal. Vlaanderen pakt het op dat vlak slimmer aan dan Nederland, is zijn overtuiging. "Jullie denken alles met geld te kunnen oplossen, terwijl eerst duidelijk moet zijn of een eigenaar al dan niet wil verkopen. Dan pas praten wij over de prijs. Natuurpunt werkt met een veel langere ter mijnvisie en laat ook wel eens een aankoop schieten, bijvoorbeeld als de prijs onrede lijk hoog is. Dan wachten we op gunstiger gelegenheden. Mettertijd groeit de boel ook aaneen. Je hoeft zo de eigenaars c.q. landbouwers niet te forceren. Je moet dan wel geduld hebben natuurlijk, niet meteen resultaten willen. Als je het einddoel maar goed in beeld houdt." vHj Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. 141 wantij juli 2010 De naam van dit gedeelte van het bos is ontstaan in 1939. Vanaf 1938 werd hier door het Belgische leger begonnen met de aanleg van een "vliegplein". Toen de Belgische soldaten zich in 1940 moesten terugtrekken voor de oprukkende Duit sers, vernietigden ze eerst de infrastruc tuur, om niets bruikbaar achter te laten. De Duitsers namen het vliegplein in beslag '"ttr en herstelden de schade. In de bossen rondom plaatsten ze houten vliegtuigjes, als afleidingsmanoeuvre voor de Engel sen. Maar, dankzij het verzet, konden die hierop reageren door de houten nepvlieg- tuigjes te bombarderen met houten bom- k.'TvSP men: 'Wood for wood'. Zestig jaar later HMoSrw' wordt de zaak van de houten bommen 1 door sommigen bestempeld als india- MÖaÉlnenverhaal. De betonbanen bleven na de oorlog liggen en deden verder dienst als rijweg. Hoewel ze nu sterk overgroeid zijn, fe&sSPW blijven ze getuigen van deze periode. Heidebos. Foto Rob Kregting y-'-.r-SL -3t k 'X.-- -.V, 4Ü-W, Rob Kregting In september 1996 kon de vereniging (vzw) Natuurpunt ongeveer 127 hectare van dit natuurgebied aankopen. Intussen is het Heidebos uitgebreid tot ongeveer 205 hec tare. Sinds 1 juni 1997 is het Heidebos open gesteld voor het publiek. In 2001 werd het Heidebos erkend als Europees Habitatge- bied, wat zorgt voor de strengste wettelijke bescherming. Dit bijzondere natuurgebied ligt op een zandrug en vormt een lappen deken van verschillende biotopen. Zo kent het naaldbos, loofbos, bosschages, verlaten akkers, heide, en droge graslanden. Binnen het omheinde centrale gedeelte van het bos grazen Galloway-runderen. Het gebied is vooral bekend om de zwarte spechten en een jaarlijks terugkerend kop pel wespendieven. In de jaren tachtig was de nachtzwaluw een jaarlijkse broedvogel, maar hij verdween uit het gebied. Sinds 2002 is hij weer teruggekeerd. Andere typi- Het gebied kent drie bewegwijzerde wande lingen, van tussen de 1.5 en 5.5 kilometer lang. Alleen bij de gele wandeling, die korte tijd langs een grote weg loopt, mag er een hond -aan de lijn- mee. Het bos is mede uniek omdat er voor Vlaamse begrippen wei nig sprake meer is van 'tijdelijke woningen'. sche bewoners van de open plekken in het bos zijn de zeldzame boomleeuwerik en de boompieper. Op de zonnige plekken in het zand kan je 's zomers met wat geluk levend- barende hagedissen zien wegschieten. In het bos werd recent een populatie eikelmuizen ontdekt. De schrale vegetaties met scha- penzuring, Jacobskruiskruid, Sint-Janskruid, hazenpootje en gewone reigersbek, trekken vele zeldzame vlinders aan. Zo is het Heide bos een vindplaats voor bruin, oranje en bont zandoogje, kleine vuurvlinder, zwartspriet- dikkopje, groot dikkopje en icarusblauwtje. Rob Kregting is lid van de Wantij red actie. wantij juli 2010 ((15

Wantij | 2010 | | pagina 8