Water en rust in de Voordelta Er is een plek in onze groenblauwe tuin waar zelfs de grootste rustzoeker nauwelijks komt. Een gemakkelijk vergeten grensgebied van 142.103 voetbalvelden groot, met schijnbaar louche bewoners als snotolf, wapenworm, rivierprik, zakpijp en de schurftvis. De Voordelta is nochtans een Natura 2000-gebied van het eerste uur, en ook economisch van grote betekenis. Waarde Visserij Er zijn nogal wat uitzonderingen op de nieuwe regels gemaakt om activiteiten toe te staan. Ook kun nen de doelstellingen om de Voordelta in stand te houden ambitieuzer. Zo is ondanks inspanningen van natuurbeschermingsorganisaties de bescherming van de bruinvis, de kleinste tandwalvis van de Noordzee, geen doel geworden. Rust en bodembescherming Tweede Maasvlakte Natura 2000 Kajaks op plaat Voordelta. Annelies Luteijn De Voordelta is nog maar kort geleden in grijpend veranderd. Door (gedeeltelijke) afsluiting van Oosterschelde, Grevelingen en Haringvliet in de jaren '70 en '80 vielen grote getijdenstromen weg, en trad aan de buitenkant van de dammen verzanding op. Zo ontstonden evenwijdig aan de kust platen, met daarachter een ondiep lagune achtig gebied. Op uitzonderlijk luwe plekjes als De Kwade Hoek zijn schorren ontstaan, maar in tegenstelling tot de Wadden zijn er nergens permanent droogvallende zand banken. Tot halverwege de jaren negentig ging de verzanding door, maar sindsdien is het landschap stabiel. De Voordelta wordt Door de ingrijpende verzanding is de bete kenis van de Voordelta voor bodemdieren, opgroeiende vis, vogels en zeezoogdieren sterk toegenomen. Ondiepten warmen snel op en het water is er voedselrijk, waardoor jonge schelpdieren en vissen snel kunnen groeien. Er zijn maar weinig grote vissen die hier op de jonge vis jagen. Dat maakt de kustzone tot een ware kraamkamer voor vissoorten als bot, tong, schol, schar, haring en kabeljauw. Andere vissen zijn voor hun voortplanting afhankelijk van de overgang tussen zout en zoet die de Voordelta van oudsher vormt. Trekvissen als zalm, hou- De van oudsher belangrijke visserij op plat en rondvis, garnalen, kokkels en mosselzaad heeft van de veranderingen in de Voordelta de positieve effecten ondervonden, maar ook voor verschillende zeldzame diersoor ten is het in de Voordelta goed toeven. Denk bijvoorbeeld aan viseters als grote stern, zeehonden en de dolfijnachtige bruinvis. De grijze zeehond is het hele jaar door in de Voordelta te vinden. De bij eb droogval lende platen zijn hun favoriete rustplaatsen: de Hinderplaat, Bollen van Ooster en Ver klikkerplaat. Ze liggen daar vooral als ze in december of januari jongen krijgen of ver- nu begrensd door de 20 meter onder NAP dieptelijn in de Noordzee, in het noorden door de Maasgeul, aan de landkant door de Zuid-Hollandse en Zeeuwse duinen en dij ken, en in het zuiden door de westkaap van Walcheren. Deze ongeveer twaalf kilometer brede strook is een rijke verzameling van geulen, ondieptes en platen. ting, zeeprik, elft en fint leven in zout zee water en trekken naar het zoete rivierwater om te paaien (of omgekeerd). Door slechte waterkwaliteit, barrières in hun trekroutes zoals stuwen en dammen, en door overbe- vissing zijn de aantallen van deze trekvissen sterk achteruitgegaan. Paling is zelfs op de rode lijst beland. Maatregelen om de dam men en stuwen makkelijker te kunnen pas seren moeten uitzicht bieden op herstel van de trekvissen. haren in het voorjaar. De gewone zeehond is een rondtrekkend dier. Slechts enkele van hen brengen jongen groot op de platen van de Voordelta, tussen 1 mei en 1 september. In het vroege voorjaar bewoont een kleine groep bruinvissen de belangrijkste zeear men tot aan de Grevelingen toe. Waar de jonge haring gaat, volgt de bruinvis! Wie naar deze dieren op zoek en het gebied verder in wil, dient te beschikken over de nodige (navigatie)vaardigheden of een gids. Vooral ervaren zeilers, sportvissers en zee- kayakkers trekken de Voordelta in. 16 1 wantij juli 2010 De Voordelta is aangewezen als Natura 2000-gebied. Dat betekent dat Nederland de typische natuurwaarden op Europees niveau wil beschermen. Het gebied moet onder meer geschikt blijven voor 36 ken merkende diersoorten die hier voorkomen. Het beheerplan dat dat mogelijk moet ma ken, kwam in 2008 als allereerste Natura 2000-beheerplan van Nederlandgereed. Het is opgesteld in overleg met alle betrokken maatschappelijke partijen. De beschermde diersoorten zijn een aantal schelpdiereters, steltlopers en eenden, gewone en grijze zeehond en visetende trekvogels als de roodkeelduiker. De belangrijkste maatrege len uit het beheerplan zijn de instelling van vijf rustgebieden voor zeehonden en vogels, en een bodembeschermingsgebied. In deze rustgebieden worden menselijke activitei ten (zoals recreatie) slechts een deel van het jaar of onder voorwaarden toegestaan. In het bodembeschermingsgebied worden vormen van visserij die de zeebodem ern stig verstoren geweerd. Deze beschermde gebieden zijn herkenbaar aan de gele boei en die eromheen liggen. De natuurbeschermingsmaatregelen voor de Voordelta zijn strenger dan normaal. Dit was nodig in verband met de uitbreiding van de Rotterdamse haven: de Tweede Maas vlakte. Het Havenbedrijf Rotterdam moet om voor zijn klanten interessant te blijven, veel ruimte kunnen bieden. Bij gebrek aan ruimte landinwaarts zochten de Rotterdam mers die ruimte zeewaarts. Een Tweede Maasvlakte kan worden aangelegd door een flink stuk zeebodem op te spuiten met zand. Vanwege de grote economische belangen wordt zoiets zelfs in een Natura 2000-gebied mogelijk gemaakt, op voorwaarde dat even- In het Natura 2000-beheerplan voor de Voordelta zijn vervolgens de 'gewone' natuurbeschermingsmaatregelen opge nomen, met daarbovenop het compense rende zeereservaat. De natuurcompensatie moest volgens de wet immers geregeld zijn vóór schade mag worden toegebracht. Vis serij en in mindere mate de recreatiesector en gemeenten die van recreatie afhankelijk zijn, vreesden nadeel te ondervinden van de natuurcompensatie en werden daarvoor gecompenseerd. Aan de Tweede Maasvlak te wordt inmiddels hard gewerkt. Rotterdam heeft veel energie en tijd gesto ken in overleg over de Voordelta met alle betrokken partijen. Het resultaat is dat de Voordelta het eerste 'afgeronde' Natura 2000-gebied van Nederland werd. Zijn we er dan? Nee, er is nog wel wat te verbeteren aan de inhoud. tuele natuurschade gecompenseerd wordt. Bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte zal er volgens de berekeningen 2455 ha zee bodem verloren gaan. Dat is niet zomaar elders aan te leggen, dus wordt het verlies gecompenseerd door de resterende zeebo dem voor de natuur waardevoller te maken. Door het weren van bodemberoerende vis serij wordt een verbetering van minimaal 10% mogelijk geacht, dus werd becijferd dat zo'n zeereservaat 24550 ha groot moest zijn (24550 ha x 10% 2455 ha). Annelies Luteijn is beleidsmede werker bij de ZMf.

Wantij | 2010 | | pagina 9