i O "Er bestaat geen AEX voor de natuur. "Het Zeeuwse achterland heeft de potentie een veel grotere bijdrage aan de Zeeuwse economie te leveren dan nu het geval is. Zak Potentie Tabel: Toedelingsfactor landschapsafhankelijke bedrijvigheid in de Zak van Zuid-Beveland Sector Energie Handel Horeca Industrie Landbouw Toedelingsfactor 5% 10 50 10 5% Niet-commerciële dienstverlening 40 Visserij 5 Bron: Het groene kapitaal. Triple E Productions. Arnhem 2009. Maar het kan beter. De onderzoekers ver geleken de opbrengsten van het landschap in de Zak van Zuid-Beveland, toch een van onze Nationale Landschappen, met het toe ristisch drukbezochte Mergelland in Zuid- Limburg en de Noordoostpolder, een voor toeristen weinig attractief landschap. De Zak scoorde zoals verwacht) ongeveer de helft) hoger dan de Noordoostpolder maar beduidend slechter, twaalf keer maar liefst, dan het Mergelland. In potentie kunnen er in de Zak, volgens Triple E, bijna 800 banen en 43,6 miljoen méér omzet uit de toe- ristisch-recreatieve sector behaald worden. Dat zou kunnen gebeuren door verder te investeren in de kwaliteit van het landschap, recreatieve voorzieningen, wellness, cultu reel erfgoed en zorg en dat alles gekoppeld aan goede marketing Nu scheuren de mees te toeristen over de A 58 voorbij aan de Zak, ondanks dat mooie bruine bord in de berm. Ook voor Nationaal Park Oosterschelde liggen er economische mogelijkheden in het verschiet, werd er uitgerekend. Zeker met de toename van de vergrijzing en de groei ende interesse van vooral hoger opgeleiden in natuur en cultuurhistorie. Het Zeeuwse achterland heeft de potentie een veel grotere bijdrage aan de Zeeuwse economie te leve ren dan nu het geval is. Investeren in natuur en landschap, Nationale Parken en Landschappen, biedt perspectief, zeggen de onderzoe kers: "Als het gaat om de infra structuur bestaat altijd het idee dat als we moeten investeren in een sterke economie, in havens, wegen en spoorlijnen. Dat is waar, maar slechts ten dele. Investeren in een groene infra structuur is nu en in de toekomst minstens zo belangrijk. Zeker in Zeeland ten behoeve van toerisme en recreatie." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 2010 | | pagina 12