'De mens moet centraal staan' O Niet ver van de zeedijk, ter hoogte van Graauw in Zeeuws- Vlaanderen, ligt de boerderij van Denis Steijaert in een prachtige, weidse omgeving. Hij is alleen te bereiken via een smal kronkelend dijkje. In de omgeving is nauwelijks andere bebouwing aanwezig. Onbalans In de ziel "De tijdgeest rond natuur, milieu en landschap? Ik zie dat er nu een andere beweging is begonnen. Ik hoop en verwacht meer onderlinge chemie." Denis Steijaert Denis Steijaert is lid van het Dagelijks Be stuur van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren. Hij is daar de opvolger van Frans Hame link, die naar de provincie Zeeland vertrok om daar gedeputeerde te worden. "Zeker nu, met de fusie om tot één Zeeuws Water schap te komen, ben ik drie tot vier dagen per week in de weer met het waterschap. Ik vind het erg interessant om te doen, ik maak dubbele uren. Vannacht om half één heb ik bijvoorbeeld de laatste uien van het land gehaald. Maar de komende verkiezin gen ben ik erg gemotiveerd als lijsttrekker voor het CDA in het Zeeuwse Waterschap Scheldestromen." We praten over een aantal algemene the ma's rond natuur, milieu en landschap. En over de ZMF. "Op het vlak van natuur, milieu en landschap hebben we het redelijk goed voor elkaar," aldus Denis Steijaert. "Het kernprobleem is dat er een onbalans is gegroeid tussen natuur, milieu en landschap aan de ene kant, en de mens aan de andere. Dit komt door de eenzijdige kijk daarop. Er worden besluiten genomen waar onvol doende draagvlak voor aanwezig is. Dat kan leiden tot een splijtzwam in de samenle ving. Daar maak ik me grote zorgen over." Hij noemt als voorbeelden de aanvaringen over de ontpoldering en de mosselsec tor, het afsluiten van fietspaden, 'Stop de Groene Leugen' en de Natura 2000-wetge- ving. "Mijn motto is: het milieu is belangrijk, maar de mens moet centraal staan. Hoe meer beperkingen je die oplegt, hoe meer weerstand er komt. Sommigen zijn in hun ziel geraakt door het teruggeven van gron den aan de zee. Mondiaal stijgt de zeespie gel, en dan gebeurt dit. Dat leidt tot een re actie in de samenleving: je staat tegenover elkaar. We zijn te ver doorgeschoten. Dat gevoel leeft onder de mensen." "Probeer in gezamenlijkheid tot oplossin gen te komen, anders is er geen draagvlak. Je moet niet afdwingen wat mensen in de ziel raakt." Als illustratie voor zijn ideeën wijst hij op een artikel in het Wageningse universiteitsblad Kennis Online van profes sor Arjen Wals, hoogleraar sociaal leren en duurzame ontwikkeling. "Die betoogt dat het essentieel is sociale cohesie en vertrou wen te ontwikkelen. Daarvoor moet je je verplaatsen in de ander. We moeten naar een lerende samenleving, van bijvoorbeeld boeren en milieuorganisaties." O Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. wantij november 2010 ((13

Wantij | 2010 | | pagina 13