Uit het recente bezoek van een delegatie uit Ambon aan Vlissingen bleek dat het project doorwerkt. Men gaat grotere inspanning verrichten om afval gescheiden op te halen, thuis composteren te stimuleren (80 van het afval is composteer baar) en batterijen apart in te zamelen. Hierbij hoort ook voorlichting aan de bevolking. De samen met het team VlissinRen gemaakte films en folders helpen daarbij. Afvalprobleem Plastic soep Opruimacties Afval als milieuprobleem ontstond toen niet-natuurlijk afval zijn intrede deed. In de meeste zich ontwikkelende landen is er geen of een slecht gebruikt inzamelsysteem. Daardoor zwerft er veel, vooral plastic, afval rond. Natuurlijk afval wordt door dieren op gegeten of verteerd door micro-organismen in de natuurlijke kringloop. Niet-natuurlijk afval past niet in deze kringloop en ver dwijnt dus niet 'vanzelf'. Veel ervan komt in zee terecht, met alle gevolgen van dien. De ontdekking in de oceanen van zoge naamde 'plastic eilanden', zo groot als half Europa, met een tientallen meters dikke laag van 'plastic soep', heeft van het plas tic afval een wereldprobleem gemaakt. De stukjes plastic, afkomstig van over de hele wereld, worden door vogels en vissen aan gezien voor voedsel, met schadelijke gevol gen voor hen en uiteindelijk ook voor de mens. Plastic bevat zelf al veel giftige stof fen, maar de kleine deeltjes in zee trekken ook nog opgelost gif aan. Dit hoopt zich op in de vis en komt zo op ons bord. Di verse recente documentaires en publicaties getuigen hier van. Het opruimen van deze plastic soep blijkt een onmogelijke zaak. Wat in ieder geval moet gebeuren, is voor kómen dat er nog meer plastic afval in zee terecht komt. Mede daarom zijn projecten waarin ontwikkelingslanden worden gehol pen een inzamelingssysteem op te zetten zo belangrijk. Met daarnaast educatie, waar door men snapt wat de gevolgen zijn van verkeerd afvalgedrag voor mens en milieu en gestimuleerd wordt dit beter te doen. Helaas noodzakelijke maar zeker zinvolle ac tiviteiten (ook educatief) zijn opruimacties in de schoolomgeving, langs wegen, rivieren en de kust. Op 23 april, WereldAfvaldag, had gemeente Ambon samen met een aantal scholen een optocht georganiseerd waar in met spandoeken aandacht voor afval gevraagd werd. 's Ochtends vroeg liepen meer dan 2000 kinderen, met ouders en leer krachten hierin mee, met voorop een delegatie van het gemeentebestuur. Ook waren er op die dag diverse opruimacties langs de kust, alle om nog meer 'plastic soep' tegen te gaan. Els van de Kerkhof is coördinator van MICMEC Walcheren (Milieulnformatie- MilieuEducatieCentra). scholen gestimuleerd om 'Groene School' te worden. Ze krijgen deze kwalificatie als zij: aantoonbaar milieulessen hebben opgenomen in het schoolprogramma; een goed werkend gescheiden inzamelsysteem voor afval hebben, inclusief compostering; kritisch zijn op het gebruik van plastic; een groene schoolomgeving creëren; kinderen laten werken in schooltuintjes; opruimacties organiseren; een 'green kelompok' instellen, d.w.z. een team bestaand uit leerlingen en een leerkracht die alles coördineert. Het project wordt volledig geslaagd be schouwd als alle 195 scholen binnen enkele jaren 'Green School' zijn en dat ook blijven. Opruimactie plastic troep op Ambon. Het project kon worden uitgevoerd mede dankzij financiële steun van VNG-Intemational, HIVOS en de provincie Zeeland. wantij november 2010 (f15

Wantij | 2010 | | pagina 15