'De felheid en vijandigheid waarmee de ZMf en ik benaderd zijn, is ongekend' O Gerda Spaander de voetafdruk Na g jaar ZMF gaat Gijs van Zonneveld zich bij het Wereld Natuur Fonds (WNF) bezighouden met de natuur van Zuidwest - Nederland. Op de valreep meten we zijn voetafdruk én vragen we Gijs terug te blikken op de roerige laatste jaren. Afscheid ZMF Gijs van Zonneveld van ZMf naar WNF. Gerda Spaander Met een voetafdruk van 3,4 hectare ge draagt Gijs zich bescheiden. Wel vlees, veel groente uit eigen tuin en omgeving, geen vliegvakanties, wel een groot erf en een ge middeld energieverbruik; het leidt tot een score waar de gemiddelde Nederlander zich niet voor hoeft te schamen. Toch vindt Gijs dat hij 'boven zijn stand' leeft, en niet he lemaal vrij is van de gekte van de westerse wereld. "Heel veel dingen zou ik minder of anders kunnen doen. Ik zou zelf energie kunnen opwekken, een groener koopgedrag kunnen hebben, minder auto kunnen rijden. Mijn woon-werkverkeer is straks in ieder geval minimaal: voor het WNF ga ik werken vanuit mijn eigen kantoor, dat ik nu maak in mijn achtertuin." Ooit hoopt Gijs, die nu aan de rand van Oudelande woont, nog lan delijker te wonen in een C02-neutraal huis. "Ja, er is erg veel veranderd in mijn ZMF-tijd. In het begin was er veel enthousiasme voor zaken als de Ecologisch Hoofdstructuur en Plan Tureluur. Ook dat had zijn lastige kan ten, maar er was wel veel draagvlak. Dat is nu niet helemaal verdwenen, maar de fel heid en vijandigheid waarmee de ZMf en ik persoonlijk zijn benaderd zijn ongekend. In mails ben ik doodgewenst, ik ben uit gemaakt voor zakkenvuller. Toch is er ook sprake van verrassende samenwerkingsver banden: ZMf en WNF die met de Oesterver eniging samenwerken aan de doorlaatproef in de Bergse Diepsluis, bij de Oesterdam. Of met de recreatieondernemers. Het inleve ren van boerenland voor natuur heeft veel kwaad bloed gezet. Ik zou willen dat dat ook gebeurde als er weer boeren uitgekocht worden voor het zoveelste locale bedrijven terrein. Overigens: akkerranden zijn tegen woordig voor boeren het lucratiefst." Gij's is niet opgelucht dat hij' bij' de ZMf weggaat: "Al is het me niet in de koude kleren gaan zitten. Als dat zo was, had ik beter een paar j'aar geleden kunnen ver kassen. Nu het wat beter gaat, is het een goed moment om te gaan. Ik vind het prettig om eens een andere rol te gaan spelen." is lid van de Wantijredactie. 18 J wantij november 2010 Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetafdruk.nl of www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha

Wantij | 2010 | | pagina 18