De bakens verzet Inhoud 2 Column 3 De bakens verzet 6 Roel in 't Veld: "De milieubeweging heeft bestaansrecht." 8 'Vlaamse milieubeweging sterker door samenwerking met maatschappelijk middenveld' 10 De Zeeuwse klimaatweek 11 Investeren in natuur en landschap loont 13 'De mens moet centraal staan' 14 Green schools en guru's 16 De voorloper 17 Zeeland verbeeld 18 De voetafdruk 19 Berichten 20 Algemene Ledenvergadering De ZMf verkeert in woelig water. Er is een financiële crisis, de politiek polariseert, de aandacht voor natuur en milieu verflauwt (zie kader over trends). Dat vraagt om een reactie van de milieufederatie. ZMf-voorzitter Jan van Seters en directeur Tjeu van Mierlo ontvouwen hun plannen voor de komende jaren. 'We gaan de bakens verzetten. 'Verbinden, veranderen en verankeren' is de werktitel van ons nieuwe beleidsplan. Tjeu van Mierlo en Jan van Seters Tjeu van Mierlo Willem de Weert 'Het einde van de representatieve democratie is nabij' Willem de Weert Gerda Spaander Janneke Donkers Willem de Weert Rob Kregting Els van de Kerkhof Hakken in de klei Peter Maas 'Het gaat om het vangen van licht' Rob Kregting Gijs van Zonneveld Gerda Spaander Janneke Donkers Dinsdag 23 november bij Sterrenwacht Middelburg Willem de Weert Jan van Seters constateert dat de financiële bronnen waaruit de ZMf kan putten niet meer vanzelfsprekend zijn, de perceptie van de burger van natuur verandert, het politieke landschap in de voorbije jaren flink gewijzigd is en de achterban zich steeds vaker organiseert in tijdelijke verbanden. "Dat vraagt om een nieuwe ZMf, een andere manier van werken, een frisse wind door de eigen organisatie én een vernieuwde strategie. Daarom willen we ons niet langer richten op vele onderwerpen, maar hebben we gekozen voor een paar centrale thema's: milieu economie en ruimtelijke kwaliteit. De vernieuwing is een belangrijke voorwaarde om de kwaliteit van ons werk te verbeteren. We zullen dat moeten doen met minder budget en personele middelen. De bezuiniging die de provincie de ZMf oplegt, vermindert onze inkomsten. Om meer succes met minder middelen te bereiken, zet de ZMf in op intensieve samenwerking met de groene organisaties in het algemeen en met het IVN in het bijzonder." wantij november 2010 (f 3

Wantij | 2010 | | pagina 3