Bedrijven Vertrouwen Achterban ZMf vaak naar de rechter? Ruimtelijke kwaliteit, klimaat en energie zijn speerpunten van de ZMF voor de komende jaren. Jan van Seters stelt vast dat de aandacht voor milieu afneemt, hoewel het milieu nog steeds in de verdrukking zit. "De aarde warmt op en er is sprake van verspreiding van stoffen met gezondheidseffecten door industrie en verkeer." Maar hij ziet ook po sitieve ontwikkelingen, met name bij bedrij ven. "Er zijn initiatieven bij verschillende grote Zeeuwse bedrijven om te komen tot duurzame productie. Energiebesparing, het terugbrengen van het verbruik van niet- vernieuwbare hulpbronnen door het sluiten van de keten en pilots met vernieuwbare grondstoffen zijn goede voorbeelden. Be drijven willen in toenemende mate samen werken met elkaar, waarbij efficiency en duurzaamheid het doel zijn." ZMf-directeur Tjeu van Mierlo ziet bij een deel van politiek, bestuur en de Zeeuwse samenleving een negatieve houding tegen over natuur, met name nieuwe natuur. "De discussie over ontpoldering en de toegan kelijkheid van onderhoudswegen op dijken heeft daar aan bijgedragen. De biodiversi teit en de kwaliteit van de natuur gaan ech ter achteruit. Niet alleen doordat de mens de leefomgeving voor plant en dier veran dert, maar ook door de klimaatverandering. Daarnaast is er druk op schaarse ruimte. Vooral aan de randen van de grote deltawa teren. Natuur, verblijfsrecreatie, watersport en aquacultuur concurreren met elkaar. Dat vraagt om een goede afweging tussen eco logische duurzaamheid en andere belang rijke maatschappelijke belangen. Maar daar hebben we vertrouwen in. Tenslotte heeft ook de aquacultuur behoefte aan schoon water en kan de recreatie in Zeeland niet zonder een mooi landschap en een vitale natuur." Volgens directeur Tjeu van Mierlo staat de ZMf midden in de samenleving: "De mi lieufederatie werkt in Zeeland aan een overstap naar een ecologische samenleving. Daarin houdt de economische ontwikkeling rekening met de eindige draagkracht van de Soms wordt de suggestie gewekt dat de ZMf vooral bij de rechtbank zit. De afgelopen vier jaren is de ZMf vijf keer naar de rechtbank gestapt. In 2007 werd een beroepschrift tegen een milieuvergunning van Total gegrond verklaard. In 2008 verloor de ZMf een bezwaar tegen de rondweg Aardenburg en werd een beroep tegen een milieuvergunning van DOW grotendeels gegrond verklaard. De ZMf trok twee bezwaren tegen de verdieping van de Westerschelde in toen het vorige kabinet een akkoord over nood zakelijk natuurherstel (ontpoldering) bereikte. Dat akkoord is in het nieuwe regeer akkoord echter onderuit gehaald. Dit en vorig jaar heeft de ZMf geen gang naar de rechter gemaakt, maar juist veel geïnvesteerd in de dialoog. 4 J wantij november 2010

Wantij | 2010 | | pagina 4