Trends Achterban De ZMf heeft gekeken naar voor haar relevante trends en ontwikkelingen waar zij in de keuzen voor inhoud en strategie terdege rekening mee moet houden. In dit verband zijn er negen trends: 1. De politiek polariseert in toenemende mate. Dit is deels ideologisch en deels opportunistisch bepaald. Onderwerpen die om een rationele benadering vragen zijn daar de dupe van. 2. De waarheid is niet meer in handen van wetenschappers, ledereen die een mening publiek maakt, lijkt wel een autoriteit. 3. De economische crisis heeft als gevolg dat overheden, particulieren en bedrijven minder te besteden hebben. Het betekent dat er minder geld beschikbaar is voor natuur-, milieu- en landschapsinvesteringen. 4. De binding van mensen aan organisaties is vluchtiger. Mensen verbinden zich het liefst tijdelijk aan een concreet onderwerp in hun directe leefomgeving. 5. Traditie en zekerheid zijn steeds meer leidend voor handelen, vernieuwing is voor mensen vaak beangstigend. 6. De sturing in de samenleving vermindert en wordt diffuser. De overheid vraagt markt en samenleving om problemen op te lossen, beslissingen van bedrijven worden in hoofdkantoren genomen en ontwikkelingen in Azië hebben hun impact op nationaal en regionaal niveau. 7. De massa-individualisering brengt met zich dat mensen vooral aandacht hebben voor hun particuliere belangen en veel minder voor belangen die de samenleving als geheel betreffen. 8. Gezondheid en veiligheid zijn voor mensen bijzonder belangrijk. Aandacht voor natuur, landschap en milieuonderwerpen zal toenemen als zij aan beide kwaliteiten kunnen bijdragen. 9. De regio en het lokale niveau worden steeds belangrijker in de realisatie van natuur, milieu- en landschapsbeleid. aarde. Als ecologische organisatie werken we samen met Zeeuwse economische en sociale organisaties aan duurzame ontwik keling. Om een duurzame samenleving te bereiken hebben we onze achterban, die bestaat uit 25 aangesloten organisaties, 900 individuele leden en belangrijke groepen uit de Zeeuwse samenleving, hard nodig. We laten zien dat de ZMf staat voor een brede beweging die met één stem spreekt. We kiezen dan ook voor een optimale samen werking tussen vrijwilligers (achterban) en professionals (bureau)." Hoe kritisch blijft de ZMf? Van Seters en Van Mierlo winden er geen doekjes om: "Wanneer natuur, milieu en landschap schade oplopen of als onomkeerbare processen dreigen, zoals bij klimaatver andering en het verlies aan biodiversiteit, dan speelt de ZMf haar kritische rol en stelt ze de grenzen. We sluiten coalities, maar als het nodig is, laten we onze tanden zien. Daar hoort soms ook de gang naar de rechter bij." Voor dit artikel is gebruik gemaakt van het concept Beleidsplan 2010-2015 van de ZMf. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij In de loop van het jaar heeft de ZMf in regionale bij eenkomsten de achterban geraadpleegd. Daarbij bleek dat de achterban over het algemeen positief staat te genover de wijze waarop de ZMf haar doelstellingen en missie realiseert. De wensen en verzoeken van de achterban sporen in hoge mate met die van bestuur en bureau. Een actieve, vitale en brede achterban is een absolute voorwaarde voor een succesvolle ZMf. Dat zal het maken van keuzen en het organiseren van de slagkracht vergroten. Opvallende adviezen van de achterban zijn: Kies in het algemeen voor minder thema's en doe die dingen waar je met hart en ziel bij betrokken bent. Als specifieke thema's voor de komende jaren werden genoemd: ruimtelijke kwaliteit, energie en klimaat, kernenergie, Natuur (met een grote N) en de aanbeveling om de blik op heel de Delta te richten en niet op de afzonderlijke bekkens.

Wantij | 2010 | | pagina 5