'Het einde van de representatieve democratie is nabij' Roel in 't Veld: "De milieubeweging heeft bestaansrecht. Volgens Roel in 't Veld kraakt de parlementaire democratie in haar voegen. "Het einde van de representatieve democratie komt in zicht/' zegt de bestuurskundige. Hij ziet een nieuwe vorm van democratie: de participatie. "Mensen geven zelf de samenleving mede vorm. Daar ligt ook een rol voor de natuur- en milieubeweging." Internet Middenveld Willem de Weert Roel in 't Veld (1942) is bestuurskundige en ruim veertig jaar actief in het openbaar be stuur en de wetenschap. Hij is hoogleraar en heeft veel gepubliceerd over manage ment en bestuur. Hij zegt: "De algehele representatie zoals we die nu kennen (de kiezer geeft voor vier jaar een mandaat om hem of haar op allerlei terreinen te verte genwoordigen op het besluitvormend ni veau) werkt niet meer. Het huidige politieke systeem stamt uit de tijd van de verzuiling. Je wist, afhankelijk van je zuil, precies wat je moest denken en doen. Toen voldeed het systeem. Door de ontzuiling en individuali sering is er fragmentatie ontstaan. De groep zwevende kiezers wordt steeds groter. In 't Veld merkt het ook op bij zichzelf. "Ik dacht en handelde op mijn 25ste grotendeels in de lijn van de Derde Internationale. Ik was overtuigd lid van de PvdA (In 't Veld was kort staatssecretaris van Onderwijs en Weten schappen). Nu aarzel ik ook in het stemhok je. Kiezers richten zich steeds meer op één onderwerp, bijvoorbeeld de rechten van het dier of afkeer van de islam, of zijn ge charmeerd van een bepaalde persoon, met name hoe die zich presenteert in de media. Vier jaar later staan andere onderwerpen en andere personen in de belangstelling en kiest men net zo gemakkelijk voor een an dere partij of persoon." In 't Veld vindt dat meerdere vormen van di recte democratie beter bij deze tijd passen. Hij denkt niet zozeer aan referenda, omdat die vaak een simplistische vraagstelling in houden. Hij ziet meer in het gebruik maken van het internet en het organiseren van bijeenkomsten met burgers met het oog op het ontwikkelen van goede voorstellen voor beleid. "Dat kan technisch en is relatief goedkoop. Nederland loopt echt achterop in deze ontwikkeling, in het buitenland is men verder." Als voorbeeld stelt hij Brazilië waar sommige steden hun begroting maken met behulp van grote groepen burgers in de rol van meebeslissers. "Ik zie in ons land de tegenovergestelde tendens: de politiek keert zich af van de burger. Die wordt maar lastig gevonden. Inspraak is vaak pro forma en een wassen neus. Politiek houdt niet van burgers, maar van kiezers. Het marketing denken staat voorop. Zoals het bedrijfsleven ook niet van burgers houdt, maar van klan ten. Dat is wat de burger stoort: hij is kiezer of klant, maar heeft zelf niets in te brengen." "Het opleidingsniveau van de mensen is enorm verbeterd, maar de burger is pas siever geworden. Dat is gek, want mijn ervaring is dat mensen juist wel geïnteres seerd zijn in het mede vormgeven van de samenleving. Hoe kan dat? Omdat burgers vinden dat de politiek niet naar hen luistert. Dat verklaart ook de opkomst van het po pulisme." Omdat de representatieve demo cratie haar beste tijd gehad heeft, ziet In 't 6 J wantij november 2010

Wantij | 2010 | | pagina 6