Manco Vraagstukken Zwalkend beleid 'Het huidige politieke systeem stamt uit de tijd van de verzuiling.' 'Politiek houdt niet van burgers, maar van kiezers.' Veld een rol voor het de laatste tijd juist zo verguisde 'maatschappelijke middenveld'. "Daar ziet de burger zijn belang vertegen woordigd, bijvoorbeeld in het schoolbe stuur, de sportbond of de natuur- en milieu beweging. Zijn belangen lopen dwars door de huidige politieke partijen heen." Het middenveld moet dan natuurlijk wel demo cratisch zijn ingericht." Als voorbeeld van hoe het niet werkt, noemt hij de ANWB. "De ANWB pretendeert de mobiele consument te vertegenwoordigen, en de structuur is formeel democratisch, maar hoe vaak raad plegen ze de leden en wie gaat er naar de vergadering om over belangrijke kwesties te spreken?" Daar ziet hij ook een mogelijk manco van de milieufederaties. "De milieufederatie moet er voor waken dat ze niet losraakt van de achterban. Want daar ligt juist de legitimatie. Wat willen de leden van de natuur- en milieuclubs? Het is een veeg teken als ledenvergaderingen slecht bezocht worden. Misschien valt er ook bij de milieufederatie wel te weinig te kiezen. Dan haakt de burger af." Ondanks wat soms beweerd wordt, ziet In 't Veld nog geen einde aan de rol van de natuur- en milieubeweging. "Er zijn nog veel vraagstukken op te lossen. Ethische, bijvoorbeeld of de mens nu boven de natuur staat of er deel van uitmaakt. Hoe je dat ziet, bepaalt mede je politiek handelen. Theoretische, bijvoorbeeld de inhoud van het begrip duurzaamheid. Duurzaamheid is een zo veelomvattend begrip geworden, dat het daardoor hol wordt, ledereen ge bruikt het in zijn eigen straatje, duurzaam dit, duurzaam dat. Het begrip lijdt aan in flatie. Praktische vraagstukken: moeten we doorgaan met kernenergie, moeten we C02 opslaan in de bodem, moeten we investe ren in zonne- en windenergie?" Wat het laatste betreft, ergert In 't Veld zich mateloos aan het zwalkende over heidsbeleid. "Dan weer wel, dan weer geen subsidie voor innovatieve technieken. Inves teerders willen een lange termijn visie. Kijk naar Duitsland. De daken in Beieren liggen vol met zonnepanelen omdat de overheid voor jaren de afname van met zonnepane len opgewekte elektriciteit tegen een vaste prijs garandeert. Jammer dat de huidige Duitse regering nu ook gaat twijfelen. Ze waren goed bezig." Roel in 't Veld werkt, naast de vervulling van enige deeltijdse hoogleraarschappen en docentschappen, als adviseur, onderzoe ker en coach. Hij was lid van de Raad voor Ruimtelijk, Milieu- en Natuuronderzoek. Zeer recent zijn twee boeken over kennis democratie verschenen, het eerste onder zijn redactie en het tweede van zijn hand: Knowledge democracy, Springer Verlag; Kennisdemocratie, opkomend stormtij, SDU. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Roel in t Veld werkt, naast de vervulling van enige deeltijdse hoogleraarschappen en docent schappen, als adviseur, onder zoeker en coach. Hij was lid van de Raad voor Ruimtelijk, Milieu- en Natuuronderzoek. Zeer recent zijn twee boeken over kennisdemocra tie verschenen, het eerste onder zijn redactie en het tweede van zijn hand: Knowledge democracy, Springer Verlag; Kennisdemocratie, opkomend stormtij, SDU. wantij november 2010 (f 7

Wantij | 2010 | | pagina 7