Vlaamse milieubeweging sterker door samenwerking met maatschappelijk middenveld. I "Een schrikbeeld voor ons is wat er met de Nederlandse koepel, de Stichting Natuur en Milieu is gebeurd. Van de 85 mensen moeten er daar 25 weg. Dan houd ik me maar liever een beetje gedeisd." Ook in België kent de milieubeweging moeilijke tijden. Hoe gaat de Bond Beter Leefmilieu, de koepel van meer dan 140 natuur- en milieuverenigingen in Vlaanderen, daar mee om? Wantij stak haar licht op in Brussel. Geen mijlpalen, geen brokken Lidmaatschappen Danny Jacobs Enkele bescheiden etages aan de drukke Brusselse ring en in de nabijheid van veel hoogbouw: niet helemaal de plaats voor een beter leefmilieu. Maar er komen betere tijden. De Bond Beter Leefmilieu (BBL) laat in hartje binnenstad een laat negentiende- eeuws pand renoveren als kantoor voor zijn 45 medewerkers. Directeur Danny Jacobs legt uit hoe de Belgische milieubeweging er voor staat. "In Vlaanderen zijn er verschillende dingen aan de hand. Net als in Nederland hebben we de financieel-economische crisis. De nieuwe begroting is erop gericht het land in 3 jaar financieel gezond te maken. Dat heeft nadelige gevolgen voor de subsidies aan het verenigingsleven. Verder hebben we de communautaire crisis, de kwestie van de verhouding tussen Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Jarenlang is dat nauwelijks belang rijk geweest, maar nu wel, en daardoor is er nauwelijks ruimte op de politieke agenda voor andere thema's als natuur en milieu. Er worden geen nieuwe mijlpalen uitgezet. Maar er worden ook geen brokken gemaakt. (Danny sluit niet uit dat het op een gegeven momentgedaan is met België. Ondenkbaar? "Tsjecho-Slowakije is ook uiteengevallen.") "Wat betreft de bedrijven: daarmee zijn we 'on speaking terms', maar die wijden zich op het ogenblik vooral aan hun core business. En dan de burgers. Die haken op het ogen blik niet af, het aantal lidmaatschappen van natuur- en milieuorganisaties stijgt op dit 8 J wantij november 2010

Wantij | 2010 | | pagina 8