Aanhang Naar de top van Europa moment, al is het ledental hier nog veel lager dan in Nederland. Volgens de Vereni gingsbarometer van de Koning Boudewijn- stichting (die projecten en burgers steunt die zich inzetten voor een betere samenle ving) doorstaan wij als milieuorganisaties de economische crisis behoorlijk. Eerder hebben de Belgische natuur- en mi lieuorganisaties er heel goed voorgestaan, maar daarna kwam de weerslag. Van 1999 tot 2003 hadden we een paars-groene re gering, met de Christendemocraten in de oppositie. We hadden toen echt een boost naar links, en er zijn bijvoorbeeld veel na tuurgebieden aangekocht. Dat viel toen slecht bij de grootgrondbezitters, de jagers en de vissers, die hun economische belan gen in het nauw zagen komen en veel stem ming hebben gemaakt. Maar daarin kregen ze minder burgers meedan nu in Zeeland het geval is. Ook hadden ze onderling wei nig gemeen. In de verkiezingsnasleep hier van is de electorale aanhang van de groenen gekelderd. Wij hebben daarop gereageerd door ons sterker te verbinden met de rest van het maatschappelijk middenveld, door constructief te werken, door dagelijks aan te tonen dat de milieubeweging geen deel is van het probleem, maar er oplossingen voor wil bieden. We hebben nu de keuze: rustig te werk gaan, of offensief. We kiezen vooral voor het eerste, maar als het echt moet ,gaan we er stevig tegenaan, zoals op het punt van kernenergie. Ook in België wil men de kerncentrales langer open houden. In Nederland stond daar een toezegging te genover van 250 miljoen euro, te besteden aan de ontwikkeling van duurzame energie. In België is er jaarlijks een dergelijk bedrag toegezegd, maar het wordt niet besteed zo als is afgesproken. Op dit punt laat de BBL wél duidelijk van zich horen." "We kennen in Vlaanderen het Pact 2020. Hierin staan tientallen doelstellingen om Vlaanderen naar de top van Europa te lei den. Een flink deel ervan gaat over duur zaamheid. Dit Pact, waar we zelf een bij drage aan geleverd hebben, is leidraad geworden van het programma van de hui dige Vlaamse regering. Waar Vlaanderen eerst onder de Europese richtlijnen wilde duiken, wil ze zich nu indien nodig scharen in de top, waar Nederland, Parijs en het Ruhrgebied toe behoren. Dan heb je het over fijnstof, geluidshinder, de aankoop van natuurgebieden." Volgens Danny Jacobs kwam Vlaanderen van ver, als het gaat om duurzaamheid. "Maar inmiddels zijn we bij voorbeeld goed in afvalscheiding, er is veel subsidie op zonne-energie (noot redactie: inderdaad, je ziet in België meer PV-panelen dan in Nederland) en ook de openbaarver voerbedrijven timmeren aardig aan de weg, met de Vlaamse Basismobiliteit en de grote projecten van de NMBS." Wil de Vlaamse overheid de milieuorgani saties ook korten, zoals dat in Nederland gebeurt? "Ja, het was zelfs de bedoeling om ons meer te korten dan andere organi saties uit het maatschappelijk middenveld; om alleen nog maar subsidies te geven voor projecten. Maar door onze krachten te bun delen met alle verenigingen in het midden veld, is dit niet gelukt." Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. In België zijn veel meer zonnepanelen te zien dan in Nederland.

Wantij | 2010 | | pagina 9