Lokale kracht! Borssele2Nee bundelt verzet tegen nieuwe kerncentrales Inhoud 23 C- Colofon 2 Lokale kracht! 3 Borssele2Nee bundelt verzet tegen nieuwe kerncentrales 5 4Kracht: zelf aan de slag om de wereld duurzamer te maken 7 Stoere vrouwen van Kalkoensprenk 8 Slow Food Zeeland is meer dan lekker eten 9 Heel Zeeland aan de biologische groente 10 Zeeland verbeeld 12 Samen auto delen in Zeeuws-Vlaanderen 13 Onder de leden: ZMf zoekt achterban op in Zeeuws-Vlaanderen 14 't Duumpje: een eigenwijs vogeltje 15 De Steltkluut: 'Natuur als hobby? 't Is de basis van het leven!' 16 Plantaardig: Muurplanten op afbrokkelende kade in Middelburg 17 De voorloper 18 Zon op Zeeuwse schooldaken 19 Berichten 20 De voetafdruk Kernenergie staat weer volop in de belangstelling. De Zeeuwse energiemaatschappij DELTA en ERH (de voormalige publieke aandeelhouders van Essent N.V.) hebben vergunningen aangevraagd voor nieuwe kerncentrales. Het thema is ook actueel omdat een aantal Japanse kernreactoren door een aardbeving en tsunami zwaar in de problemen is gekomen. Niet één maar vier Willem de Weert, eindredacteur Wantij. Het vorige nummer had als titel 'De bakens verzet'. De ZMf gaat een andere koers varen. De weerslag daarvan ziet u in deze Wantij. Deels uit noodzaak door bezuinigingen: drie in plaats van vier nummers per jaar, natuurlijk met dezelfde inhoudelijke kwaliteit. Deels uit filosofie: dichter bij de achterban, vertrouwend op lokale kracht. Lokale kracht is tevens het thema van deze Wantij. Welke initiatieven ontplooien Zeeuwen zelf, wat verdient de aandacht of steun van de ZMf? Van slow food, groentetassen, stoere vrouwen, permacultuur, zelf geschapen paradijs, zonnepanelen op het schooldak tot de actie tegen nieuwe kerncentrales. Op de vruchtbare Zeeuwse bodem ontkiemen vele zaden. Foto voorpagina: Rabarber luidt het begin van het nieuwe groenteseizoen op menig volkstuin in. Op de volkstuin trek je met een omgekeerde zwarte emmer de lente letterlijk uit de grond. Het is een beproefde methode die in Engeland nog steeds in gebruik is, maar die je in Nederland weinig meer ziet. Onder de minibroeikas zonder licht komen de rabarberstelen rozerood de grond uit, met samengebalde bladeren waar de groeikracht vanaf spat. Als de emmer eraf gaat, kleuren de bladeren binnen een dag groen. De stelen zijn zacht van smaak. Met een mespuntje krijt en een uitgeperste sinaasappel is de rabarber een ouderwets culinaire verwenner. Loes de Jong (www.loesdejongfotografie.nl' April 2011, nummer 114, jaargang 28 nummer 1 Het wantij is de plaats waar stromingen elkaar ontmoeten. Wantij is een uitgave van de ZMf. Het blad verschijnt minimaal drie maal per jaar en wordt naar de leden van de ZMf verstuurd. Lidmaatschap van de ZMf kost 12 per jaar.Redactie: Elly Geelhoed (secretariaat), Janneke Donkers, Melissa Ernst (gastredactie), Rob Kregting, Peter Maas, Gerda Spaander en Willem de Weert (eindredactie). Afsluiting kopij voor Wantij nr. 115, jrg. 28, nr. 2: 31 mei 2011. Bijdragen kunnen in overleg met het redactiesecretariaat worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van de ZMf weergeven. Vormgeving: Photographies, Goes. Druk: Zoetewey, Yerseke. Verspreiding: ADZ Vlissingen. Fotografie: Robert Beekman (blz. 5) Johnny Beerens (blz. 10 en 11) Justus van den Berg (blz. 16) Loes de Jong (voorpagina en blz. 2) Carol de Kraa (blz. 8) Rob Kregting (blz. 14 en 15) Peter Maas (blz. 17 en 20) Bart van der Moeren (blz. 18) Moveo (blz. 12) Ron Ruijten (blz. 7) Geert Roumen (blz. 20) Gert van der Slikke (blz. 3) Gerda Spaander (blz. 6). Redactiesecretariaat: ZMf, Postbus 334, 4460 AS Goes, Ravelijn de Groene Jager 5, 4461 DJ Goes, tel. (0113) 230075, fax (0113) 250955. E-mail: egeelhoed@zmf.nl. 2 J wantij april 2011 Willem de Weert Gerda Spaander Gerda Spaander Peter Maas Willem de Weert Willem de Weert Langs de zeekant: Johnny Beerens Rob Kregting Rob Kregting Rob Kregting Rob Kregting Rob Kregting Justus van den Berg Het paradijs schep je zelf Peter Maas Melissa Ernst Janneke Donkers Jacques Roumen Gerda Spaander Gerda Spaander We gaan te rade bij Thom en Marieke van Riet (vader en dochter), beiden lid van het comité Borssele2Nee. In het comité werkt een aantal lokale, regionale en landelijke organisaties samen om meer kerncentrales in Borssele tegen te gaan. Thom begint met een hartenkreet: 'Veel mensen denken dat er eventueel één kern centrale bijkomt. Maar er liggen aanvragen voor twee tot vier nieuwe kernreactoren, met een gezamenlijke capaciteit van 5000 Megawatt. Oftewel ruim tien keer zoveel als nu. Borssele wordt dan een flink nucleair complex. Misschien ook met koeltorens van 170 meter zoals in Doel. Of de Schelde zo veel extra warmte aankan, is maar de vraag. Er zijn ook extra hoogspanningslijnen nodig door Zuid-Beveland. We vragen ons af wat het gevolg is voor de recreatiesector.' Marieke wil ook meteen iets kwijt: 'Als het over kernenergie gaat, hebben mensen het vaak alleen over de kerncentrales zelf. Maar er is sprake van een hele keten, van urani- umwinning tot en met het afvalprobleem. Dat moet allemaal meewegen bij een oor deel over kernenergie.' wantij april 2011 (f 3

Wantij | 2011 | | pagina 2