Niet teveel grijs.,,. Zijn naam prijkt pontificaal op het zwarte grachtenpand in Middelburg: 'Ruden Riemens, fotografie'. Ruden (1963) volgde de School voor de Fotografie in Den Haag: 'De entourage was inspirerend maar het meeste heb ik toch in de praktijk geleerd/ Ook werkte hij in Amsterdam. Daarna keerde hij terug naar Middelburg, om eerst een tijd in een band te spelen. Uiteindelijk werd hij professioneel fotograaf. Klik Digitaal Vader 'Fotograferen is het liefste wat ik doe. Als je 's avonds thuiskomt heb je iets gemaakt dat er 's ochtend nog niet was'. Voor hem is er geen verschil tussen het 'vrije werk' en de opdrachten. 'Ik werk veel voor mezelf, wat veelal dan weer toepasbaar is in opdrach ten. Naar andere fotografen kijk ik steeds minder. Dat belemmert mij in de dingen die ik wil maken.' Hij neemt diverse opdrachten aan. 'Maar ik wil wel een klik hebben met het werk en de mensen die het vragen. Of ik kunst maak? Dat woord is voor mij te beladen. Ik leef als een kunstenaar, ik wil van mijn hart geen moordkuil maken. Met mensen communiceren over mijn werk is in principe oninteressant, want ik doe alles op gevoel, de kijker moet er zelf mee aan de slag. Ik word met de jaren steeds bescheidener in mijn werk, eigenlijk in alles. Het landschap datje ziet, was voor mij blijkbaar de moeite waard om te fotograferen. Ik heb iets herkend van wat waarschijnlijk als een latent beeld in mijn hoofd is opgeslagen dat constant aanwezig is. De omstandigheden, het licht waren zo, dat de foto daar blijkbaar bij paste.' Hij werkte tot voor kort alleen analoog. Pas sinds een jaar of twee gebruikt hij ook een digitale camera. 'Het principe blijft hetzelf de, het gaat nog steeds om de chemie bij het afdrukken.' 'Of ik een Zeeuwse fotograaf ben? Ik zou 't niet weten. Ik reis op de vier kante meter. Maar ik fotografeer wel heel graag in Zeeland. Momenteel kom ik vooral vaak in Zeeuws-Vlaanderen. Maar ik fotogra feer ook elders en ben veel onderweg. Ik heb een soort referentielandschap. Mooi licht, zware luchten, veel wind. Ik hou van de stilte, alleen met de vogeltjes. Maar ook van Parijs.' De onvermijdelijke vraag: de invloed van va der Wim Riemens? 'Die is zeker aanwezig, maar dat heeft niets met nadoen te maken. 101 wantij juli 2011

Wantij | 2011 | | pagina 10