Duisternis als recreatief product Bij de zonovergoten entree van de Strandcamping Groede waan je je eerder in Spanje dan in Zeeuws- Vlaanderen. Leo van Damme, samen met zijn jongere broer Jos zo'n twintig jaar eigenaar van deze camping, vertelt dat dit een bewuste keuze is geweest. 'De kleuren, het houtwerk, de rotsen, de schelpengrond: wij verhuren gras, maar verkopen beleving/ Verlichting Duisternis als recreatief product Deelnameverklaring Rob Kregting Zijn ouders hadden op deze plaats een boerderij. 'De plek was niet geschikt voor landbouw: zandgrond, die vaak onderliep. Er was grasland, waar de koeien liepen, en hooiland.' Zo'n vijftig jaar geleden begon nen mensen met de komst van de vrije za terdag, en de opkomst van 'het autootje', te vragen of ze in de zomer hun tentje bij de schuur mochten zetten, of in die schuur konden overnachten. Zo ontstond eigenlijk vanzelf een camping. 'In het begin volgde de groei van de camping de vraag, later zijn we de groei meer gaan sturen. Zo hebben we er bij de laatste uitbreidingen een spe cialist bijgehaald: een landschapsarchitect van de Grontmij. We wilden ons onder scheiden van anderen door de omgeving bij de camping te betrekken, en andersom. We hebben geïnvesteerd in integratie in het landschap.' Bij de plannen voor de laatste uitbreiding, twee jaar geleden, was er iemand uit de omgeving die de broers Van Damme wees op het belang van 'strooilichtarme verlich ting'. Teveel verlichting 's nachts in een na tuurlijke omgeving kan de biologische klok en kalender van dieren ontregelen. Dat kan leiden tot uitputting en vermindering van levenskansen. Leo wordt nog enthousias ter dan hij al was als hij hierover vertelt. 'We hebben ons uitgebreid georiënteerd op allerlei soorten verlichting. Mijn ideaal was eigenlijk dat, als je 's nachts op de duintop staat, je de camping niet kan zien. Via de ZMf hebben we bij de Provincie met twee subsidieregelingen steun gekregen voor het idee van strooilichtarme verlichting. De gehele uitbreiding is ervan voorzien. De kampeerders zijn er best positief over, met name over de mooiere lichtpalen. En het spaart energie. Voor het oudere gedeel te van de camping is het momenteel nog niet haalbaar om het 'lichtarmer' te maken. De pot bij de Provincie is leeg.' Van Damme heeft allerlei ideeën over ver lichting, die hij de komende tijd wil uitwer ken. 'Als je nou eens elke lamp apart vanuit de receptie kan regelen, bijvoorbeeld de spanning ervan halveren of aan- en uitzet ten. Van deze technieken bestaan er nog geen voorbeelden die in de buitenlucht werken. En we zouden dan meteen kunnen testen hoe dat materiaal zich houdt in zou te lucht.' Ook heeft hij een idee voor een soort 'lichtthermostaat' die de verlichting aanpast aan het natuurlijke licht. 'Want bij het licht van de volle maan kan iedereen prima uit de voeten. Dit zouden projecten kunnen worden waar ook andere recrea- tiebedrijven van profiteren.' Ook camping de Zonnehoeve uit Zonne- maire heeft gekozen voor minimale ver lichting en organiseert bovendien met de Sterrenwacht regelmatig activiteiten op de camping als sterren kijken en fotograferen van het donker. Op de camping is zelfs een vaste sterrenkijker voor de gasten! Volgens Anja van der Bijl is het een groot succes, het trekt niet alleen campinggasten, maar ook andere mensen komen regelmatig genieten van de sterrenhemel. Dit stukje Zeeland is nog echt donker. Om het belang van duisternis te onder strepen, ondertekenen beide recreatie- bedrijven een ZMf-deelnameverklaring voor behoud van duisternis en beperking van lichthinder. De ZMf hoopt dat in de toekomst meer recreatiebedrijven het goede voorbeeld volgen. Op initiatief van de Recron is er binnenkort een excursie voor recreatiebedrijven naar Strandcam ping Groede. Voor meer informatie: www.strandcampinggroede.nl Rob Kregting is lid van de Wantijredactie 14 J wantij juli 2011

Wantij | 2011 | | pagina 14