Vakantie met keurmerk Als je ook op vakantie rekening wilt houden met natuur en milieu is het handig om bij de keuze van hotel, camping of andere accommodatie te weten of ze er daar ook zo over denken. Als dat zo is, hebben ze waarschijnlijk de Green Key. Wat het eko-keurmerk is voor biologisch geteeld voedsel, is de Green Key voor duurzaam vakantie-onderdak. Goud, zilver of brons Marinus Korting zonder auto The Green Key Gerda Spaander Eerder werkte de recreatiesector met de Milieubarometer. Deze is nu opgevolgd door het internationale keurmerk de Green Key. Bedrijven met een Green Key gaan bewust om met het milieu en de natuur, maar dat betekent niet dat de douche er koud is. Het betekent wel dat de benodigde energie mis schien wordt opgewekt door zon of wind. Voor het behalen van deze groene sleutel moeten bedrijven maatregelen nemen om water en energie te besparen, en moeten ze ook aan afvalscheiding doen. Naast de verplichte maatregelen is er een aantal keu zemaatregelen. Hoe meer van deze vrijwil lige maatregelen er zijn getroffen, hoe hoger het niveau van de Green Key: brons, zilver of goud. In Zeeland zijn het vooral campings en mi- nicampings die dit keurmerk voeren. Daar naast zijn er twee hotels, een groepsaccom- modatie en een bedrijf dat chartervaarten verzorgt. Het laatste bedrijf maakt vaar tochten op de Oosterschelde en de andere Zeeuwse wateren met het zeilschip de Ma rinus, op zich al een energiezuinige manier van reizen. Eigenaar Johan Nieuwenhout is, met de rest van de bemanning, trots op zijn gouden Green Key. 'Het past goed bij de Ma rinus. Wij leven op het water, zijn altijd bezig met weer en wind, en zijn daardoor heel be wust met het milieu bezig.' Nieuwenhout is gastheer en gids van het Nationaal Park Oos terschelde en kan zijn gasten niet alleen alles vertellen over de natuur rond zijn schip ('tot aan de vloedlijn'), maar ook over alle ont wikkelingen van de Zeeuwse wateren. Van mossel- en oestercultuur en de kweek van tarbot, tot de plannen van Rijkswaterstaat. En vooral over het belang van schoon water. De (mini)campings hebben elk hun eigen milieuvriendelijke extra's. Minicamping Carpe Diem in Serooskerke geeft een kor ting van tien procent aan mensen die niet met de auto komen. Ze kunnen worden opgehaald van het station. Bij minicamping Boogaard in Zoutelande worden er cultuur- en natuurexcursies gehouden. Camping Ons Buiten in Oostkapelle let op het energiever bruik van het zwembad door hergebruik van ventilatiewarmte en het gebruik van een af- dekdeken. Allemaal hebben ze aandacht voor de natuur in en om de camping en proberen ze hun gas ten mee te krijgen in duurzaam gedrag. Voor meer informatie: www.greenkey.nl www.green-key.org Het energieverbruik van het zwembad van camping Ons Buiten wordt binnen de perken gehouden door een klimaat installatie met warmtepomptechniek, een afdekdeken en hergebruik van ventilatiewarmte. Gerda Spaander is lid van de Wantij red actie wantij juli 2011 ((15 I

Wantij | 2011 | | pagina 15