De Zeeuwse planten 'big five' O plantaardig Ik was aangenaam getroffen door het initiatief van de Nederlandse 'big five'. Als je op safari gaat in Afrika wil je het liefste alle grote wilde dieren van dichtbij zien. De vijf grootste worden de 'big five' genoemd: leeuw, luipaard, olifant, buffel en nijlpaard. Natuurlijk komen deze dieren in Nederland niet in het wild voor. De Nederlandse 'big five' met de grootste wilde landdieren van Nederland zijn: edelhert, wild zwijn, ree, das en vos. Deze heb ik de afgelopen jaren allen gescoord. Er moet meer zijn, ook in Zeeland. Toppers Recreatie Big Five nr. 1: Wollige Distel Justus von den Berg Big Five nr. 2 Ruige Anjer 'Ik moest meteen denken aan de soorten jagers die niet kunnen rusten totdat ze de floristische toppers van Zeeland hadden ge scoord. Eigenlijk kun je per eiland een top vijf maken van bijzonder soorten die je al leen daar tegen komt. Dat resulteert dan in een Zeeuwse flora top vijf. Mijn Zeeuwse top vijf bestaat uit: ruige anjer, wollige dis tel, gele hoornpapaver, zeekool en spiraal- ruppia. Het is kiezen want ook zeegerst, zeevenkel, bokkenorchis, groenknolorchis, de kleine klavertjes en diverse meides, en wat dacht je van gesteelde zoutmelde, staan hoog op mijn lijst. Verder is Zeeland ook het ver spreidingsgebied van graslathyrus en aarda ker, dus die mag je ook niet missen.' 'Ik merk dat het imago van strand en duin bij diverse recreatieondernemers een belang rijk item is. Camping Groede en Camping de Julianahoeve hebben hun inrichting afge stemd op een duinsfeer. De identiteit wordt vormgegeven door strandpalen, helm, zand, schelpenpaden, rietschermen en nog meer van dat soort spul. Identiteit en profilering is belangrijk. Dus ben ik ook op zoek naar 'big five' restaurants in Zeeland, die naast een bolus en babbelaar bijvoorbeeld ook een heerlijke salade presenteren van zee kool, zeevenkel en strandbiet. Daarnaast natuurlijk een salade van lamsoor en zee kraal, eventueel aangevuld met wat wier. Dat zijn dus vijf lokale toppers. Ik zal eens overleggen met Sergio van Oud Sluis, want hij gebruikt ze allemaal. Kunnen we daar naar op jacht. Jagers zijn we allemaal, al is de Zeeuwse flora voor de meeste mensen nog een onbekende prooi.' Justus van den Berg is FLORON coördinator voor Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. Big Five nr. 3: Gele Hoornp 161 wantij juli 2011 Big Five nr. 4: Spiraalrupia Big Five nr Zeekool

Wantij | 2011 | | pagina 16