Het mysterie doorbroken de voorloper Vanuit de lucht ziet het er al prachtig uit. Een bloemvormige waterplas met vijf kronkelende aders tussen de bomen door: eendenkooi de Slikkebosch bij Oostkapelle. Vandaag mag ik mee met boswachter Karei Leeftink. Het is fris vanmorgen, ik heb geen pet bij me en de tuinfluiter brabbelt. Spartelbalk stinkende ballote en valse salie voegen er het hunne aan toe. Excursies in de eendenkooi: woensdagavond 13 juli, 27 juli, 10 augustus, 24 augustus. Aanmelden via: tel. 0118-582940 of 06-10943647 Kosten bedragen: 2,- voor volwassenen 1,- voor kinderen. Voor meer informatie: www.vvvzeeland.nl/natuurinzeeland www.zmf.nl/agenda Peter Maas is lid van de Wantijredactie Maar liefst drie hekken met zware hang sloten moet je passeren wil je uiteindelijk tot aan het kooikerhuisje geraken. Dit is nu eens een voorbeeld van een natuurgebied dat niét opengesteld is. En laten we eerlijk zijn: ook dat fascineert. Net als de Maire bij Oosterland of het Groot Eiland bij Hulst. Je mag er niet in en alleen daardoor al krijgen dergelijke gebieden iets mysterieus. In 1889 werd de vergunning afgegeven om in dit laaggelegen gedeelte van het duin een eendenkooi op te richten. Of er ooit veel gevangen is, weten we eigenlijk niet. De officiële papieren daarvan wer den nooit gevonden. Tegenwoordig wordt het gebied beheerd door Staatsbosbeheer en dan vooral door zes vrijwilligers, die er menig uurtje aan besteden. De vangpijpen zijn opgeknapt, er zijn nieuwe rietschermen geplaatst en er staat een spartelbak als lu guber detail. 'Nadat de eenden de nek was omgedraaid, wilden ze toch nog wel eens als een kip zonder kop tekeer gaan. Vandaar die speciale bak', licht Karei toe. De vrijwilli gers verzorgen ook regelmatig excursies. En dan voel je je bevoorrecht dat je hier mag rondlopen. Wie nog nooit in een oerwoud is geweest, kan hier het gevoel hebben er middenin te zitten. Rondom de kooi bevindt zich een vochtig bos met greppels en moerassen. Lianen van kamperfoelie reiken tot hoog in de bomen. Er bloeit valeriaan, biezenknoppen, vingerhoedskruid en manshoge konings varens. Muggen zoemen, teken liggen op de loer. Meest opvallend in het voorjaar is de kolonie van veertig tot vijftig paar aalschol vers die hier broeden. Het maakt dat je hier een mix van geuren beleeft: stinkende gouwe,

Wantij | 2011 | | pagina 17