Uit en thuis altijd op de fiets Riet Beukert Deze keer geen gewone voetafdruk, maar een vakantievoetafdruk. Van Riet Beukert, wiens leven voor een groot deel om de fiets draait. Ze gaat natuurlijk ook met de fiets op vakantie. Fietsles Een vakantiedag van 50 m2 Afwisseling Fietsles Gerda Spaander Riet Beukert is jarenlang actief geweest in de Zeeuwse afdeling van de Fietsersbond. In het afdelingsblad De Zeeuwse Deurtrapper staan nog steeds kritische artikelen van haar hand en soms schrijft ze een ingezonden brief naar de PZC als ze een misstand op ver voersgebied signaleert. De laatste jaren be steedt ze veel tijd aan fietslessen voor bui tenlandse vrouwen. Bij de vakantievoetafdruk wordt de score berekend op grond van het vervoer, het on derdak, de activiteiten en het eten. Op de website www.vakantievoetafdruk.nl lezen we dat het jaarlijks beschikbare 'eerlijk-aar- de-aandeel' voor vakantie 1600 m2 be draagt. Bij een gemiddelde vakantieduur van achttien dagen levert dat voor een bij behorende dag een kleine 90 m2 op. Een ge middelde Nederlander zit daar met 250 m2 flink boven, maar Riet doet het met haar 50 m2 (de score van haar geplande zomer vakantie 2011) heel anders. Hoe ziet die vakantie eruit? 'Deze zomer ga ik alleen op stap. Mijn man krijg ik al jaren niet meer mee. Soms ga ik met anderen, soms alleen. Het voordeel daarvan is dat ik helemaal zelf kan doen wat ik wil, dat ik in mijn eentje meer contacten maak en dat het me sterker maakt: ik kan beter omgaan met tegenslagen. Op mijn va kantie zoek ik afwisseling. Ik fiets graag door verschillende landschappen en wissel na tuur graag af met cultuur. Ik kampeer, en af en toe ga ik lekker uit eten. Deze keer ga ik vanuit Middelburg naar Noord-Frankrijk en via Luxemburg en de Eifel via Limburg weer naar huis. Dat is ongeveer 1200 km. Dus ik houd mijn conditie goed op peil.' Overigens is Riet afgelopen jaar naar Zuid-Afrika geweest. Op bezoek bij haar dochter. Over afwisseling gesproken. In Riet's garage staat geen auto, er staan wel vijf fietsen. Een vakantiefiets, ligfiets, vouw fiets, stationsfiets en een lesfiets. Lesfiets? 'Ja, voor de fietsles aan vluchteling- en migrantenvrouwen, die ik samen met de Stichting Welzijn Middelburg heb opgezet. Ook een soort inburgering, dat fietsen. Inmiddels heb ik al vrouwen van 22 nationa liteiten leren fietsen. Sommigen komen omdat ze het zelf graag willen, anderen worden gestuurd. Sommigen zijn laag opgeleid, anderen zijn universitair ge schoold. De een vindt het echt leuk, de an der doet het bij gebrek aan beter. Dat is in hun ogen een auto. Dan voel ik me geroe pen te laten zien dat fietsen leuk en goed is, en niet iets voor verliezers'. 'Ik zie dat er vrouwen zijn die door te leren fietsen gaandeweg meer zelf vertrouwen krijgen. Dat doet me veel plezier. Die fietsles leidt natuurlijk ook tot taalles, praktische steun (als er iets kapot is) en een luisterend oor bij andere problemen. Ik krijg er ook wat voor terug, bijvoorbeeld de gast vrijheid van de Afghanen, met warme maaltijd en al.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. ^20^ wantij juli 2011

Wantij | 2011 | | pagina 20