Economie en natuur water en vuur? Inhoud 2 Nieuw land, nieuwe economie 3 Analyse: Economie en natuur: water en vuur? 5 Interview: Gastheren van de Oosterschelde 6 Natuurgebied: eerst kaartje kopen? 8 Kwaliteitsrecreatie kan niet zonder kwaliteitslandschap 10 Zeeland verbeeld 12 Jonge boer zoekt inkomen (en natuur) 14 Duisternis als recreatief product 15 Vakantie met keurmerk 16 Plantaardig 17 De voorloper 18 De Week van de Smaak 19 Verkorte balans ZMf 2010 20 De voetafdruk De korenwolf, de zeggekorfslak en de modderkruiper. Helden voor natuurliefhebbers. Terroristen in de ogen van de zakenman. Elk van deze diertjes heeft een belangrijk wapenfeit op zijn naam staan. De eerste belemmerde de bouw van een bedrijventerrein te Heerlen, de tweede hinderde de aanleg van de A73 en de laatste kwelde de Betuwelijn. Economie en natuur: water en vuur? Waarde Omzet Analyse Loes de Jong Svevo de Weert Svevo de Weert Peter Maas Rob Kregting Niet teveel grijs Rob Kregting Wiiiem de Weert Rob Kregting Gerda Spaander De Zeeuwse planten 'big five' Justus van den Berg Het mysterie doorbroken Peter Maas Melissa Ernst Advertentie Riet Beukert uit en thuis altijd op de fiets Gerda Spaander Ook in Zeeland hebben dieren, zonder het te weten, hun leefomgeving een tijdlang vrijgehouden van verstoring. Vier jaar geleden ontregelden de boomkikker en kamsalamander de aanleg van rondweg Aardenburg. Zit die natuur met zijn kleine beestjes dan altijd onze economie dwars? Een groot misverstand. Hoewel er regel matig spanningen zijn tussen ondernemers en de regels voor natuurgebieden, draagt natuur bij aan onze welvaart. De baten van het landschap uitdrukken in cijfers is moeilijk. Wat is een bos waard? Er bestaat geen AEX voor de natuur. Maar Kenniscentrum Triple E denkt daar anders over. Het bracht de waarde van het groene kapitaal in kaart voor de provincie Zeeland. Uit het onderzoek blijkt dat huizenbezitters voordeel hebben van een mooi landschap. De waarde van een woning stijgt aanzienlijk als er een natuurgebied in de buurt is. Wo ningen gelegen in of aan de rand van een natuurgebied zijn 4% tot 30% meer waard. Bedrijven verdienen ook aan het landschap. De omzet die bedrijven maken, kan voor een deel toegerekend worden aan hun natuurlij ke omgeving. Nationaal Park Oosterschelde brengt de lokale economie jaarlijks meer dan €200 miljoen op volgens de onderzoe kers. Wilco Jacobusse, coördinator van het Nationaal Park Oosterschelde, beaamt de rol van natuur die de moeite waard is in de wantij juli 2011 3 Svevo de Weert

Wantij | 2011 | | pagina 3