'Tegenwoordig ken nen mensen van alles de prijs, maar van niets de waarde/ Belasting en gezondheid Spanning In gesprek blijven Eerder contact Fig. 1 Omzet vanuit de natuur in en rand Nationaal Park Oosterschelde Fig. 2 Werkgelegenheid vanuit natuur in en rand Nationaal Park Oosterschelde Bron: Het groene kapitaal, Triple E Porductions, Arnhem 2009 Totaal: €22.433.000 Totaal: 783 banen Zakelijke dienstverlening Transport Industrie Handel Horeca x 1000 Visserij, handel, landbouw, energie Zakelijke dienstverlening Transport Delfstofwinning Industrie Niet-commerciële dienstverlening Horeca Bron: Het groene kapitaal, Triple E Porductions, Arnhem 2009 recreatiesector. 'Tot 40% van de toeristische sector is direct afhankelijk van de natuur lijke omgevingskwaliteit.' Niet alleen recre- atiebedrijven hebben voordeel van de na tuur. Volgens het voormalig ministerie van LNV verbeteren imago, representativiteit van bedrijven en mogelijkheden om per soneel aan te trekken, naarmate het land schap aantrekkelijker is. Ook het Rijk verdient aan de natuur. Zowel via huizenbezitters als ondernemers. Zo ver dient de overheid meer dan €3 miljoen aan extra overdrachtsbelasting dankzij de meer waarde van woningen in en rond mooie natuur. De natuurlijke kwaliteiten van de Kop van Schouwen brengen jaarlijks bijna €2 miljoen aan belastinggeld op via de horeca. Het voormalig ministerie van LNV wijst op de gunstige effecten van een groene omgeving op de gezondheid: meer groen is minder ziek. Door de na tuur naar je werk fietsen, gaat overge wicht tegen. Een natuurlijke omgeving kan ook stress en vermoeidheid vermin deren. Dat alles spaart ziektekosten uit. Desondanks is er regelmatig spanning tus sen economie en ecologie. Die geluiden worden in Zeeland verwoord door onder andere 'Stop de groene leugen', 'Red onze polders', Stichting De Levende Delta en de Partij voor Zeeland. Deze groepen verzetten zich bijvoorbeeld fel tegen het ontpolderen (omzetten van landbouwgrond in natuur) en een (te) grote invloed van de natuur- en milieubescherming. Volgens 'stopdegroene- leugen.nl' neemt daardoor langzaam maar zeker de economische vaart af: 'De milieu beweging frustreert het dagelijkse werk van hardwerkende ondernemers zonder dat de natuur daar iets mee opschiet.' De Par tij voor Zeeland zegt: 'Een oppervlakte van 600 ha kostbare landbouwgrond onder wa ter zetten, is catastrofaal voor de landbouw.' Wilco Jacobusse is overtuigd dat tegenstel lingen opgelost kunnen worden door met elkaar in gesprek te blijven: 'Sommige on dernemers staan argwanend tegenover de regels die aan natuurgebieden kleven, bang dat er minder mag. Als je met de ruggen naar elkaar toe blijft staan, kom je niet tot oplossingen.' Bouke Bouwman, ambtenaar bij de Provin cie Zeeland, krijgt regelmatig te maken met botsingen tussen ondernemers en natuur. 'Als een ondernemer een plan bedenkt dat invloed heeft op een Natura 2000-gebied of het aangrenzende landschap, dan komen ze bij ons terecht. Hoewel een ontwerp soms aangepast moet worden, gebeurt het zel den dat de natuur een ondernemingsplan onmogelijk maakt. Zo zou de bouw van een jachthaven in Perkpolder aanvankelijk de rust van de zeehonden verstoren. Mensen varen met hun bootjes de haven uit om vervolgens op een plaat te recreëren waar normaal zeehonden liggen. Door de platen beschermd rustgebied te maken, kan de jachthaven er toch komen.' Ondernemers zou een hoop frustraties be spaard blijven als ze eerder contact opna men met de Provincie, verklaart Bouwman: 'In de beginfase van een plan kunnen wij haarfijn uitleggen wat wel en niet mogelijk is. We denken dan mee en geven advies, dat scheelt vaak een hoop frustraties.' 'Natuur- inclusief' denken heeft volgens Bouwman de toekomst: 'Ondernemers moeten ook bezig zijn met hun natuurlijke omgeving, niet alleen met winst. De huidige voorlo pers in de recreatiesector doen dit al jaren. Zij voelen goed aan wat mensen willen en dat levert goodwill op.' Oscar Wilde Hoewel ze niet altijd evengoed met elkaar overweg kunnen, hoeven economie en natuur elkaar niet te bijten. De rondweg Aardenburg, die lang werd tegengehou den door de boomkikker, wordt eind dit jaar toch aangelegd. De natuur die daarbij verloren gaat, wordt ergens anders gecom penseerd. Hoewel dit niet de optimale op lossing is vanuit de natuur gezien, is het wel kenmerkend voor de relatie tussen natuur en economie.' Svevo de Weert studeert Communicatie- en Informatiewetenschappen aan de Universiteit van Tilburg. 4 J wantij juli 2011

Wantij | 2011 | | pagina 4